Dowiedz się więcej...

Chcesz wiedzieć, czym różni się stacja kontroli pojazdów od warsztatu samochodowego, jakie usługi świadczy blacharz a jakie lakiernik? Na co zwracać uwagę wybierając wulkanizatora, który w odpowiedni sposób pomoże naprawić opony? Jakie ceny, certyfikaty czy technologie funkcjonują w świecie mechaników samochodowych? Gdzie znaleźć najlepsze firmy z tej kategorii, działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną warsztatom samochodowym, gdzie znajdziesz informacje o mechanikach i kontrolerach oraz świadczonych przez nich usługach.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najlepiej ocenianych czy najczęściej wybieranych warsztatów samochodowych działających w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze wiadomości z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru usługi czy wykonawcy. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i inne niezbędne informacje.

Warsztaty samochodowe

Gama najczęstszych problemów występujących w samochodach jest szeroka. Pojawiające się nieprawidłowości związane są zarówno z silnikiem i mechaniką, akumulatorem, kołami, ale i z napędem, skrzynią biegów, elektroniką, ogrzewaniem i chłodzeniem. W takich przypadkach właściciele aut muszą liczyć się z wizytą w warsztacie samochodowym i ewentualnymi dalszymi kosztami napraw.

Warsztaty samochodowe to miejsca, gdzie wykwalifikowani specjaliści potrafią zdiagnozować występujące problemy, ale też im zaradzić. Zajmują się zarówno drobnymi sprawami jak wymiana oleju czy filtru oraz serwis klimatyzacji, ale również poważnymi typu wymiana klocków hamulcowych czy naprawa silnika.

Nie każdy warsztat samochodowy, który zapewnia usługi z zakresu napraw i serwisu jest stacją kontroli pojazdów. Te drugie muszą posiadać odpowiedni osprzęt, ale też uprawnienia do przeprowadzania wszystkich rodzajów badań technicznych. Badania takie są obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu i należy je wykonywać co 12 miesięcy.

Blacharstwo, lakiernictwo

Blacharstwo i lakiernictwo w przypadku samochodów wiąże się z naprawami karoserii. Auta narażone są nie tylko na uszkodzenia wynikające z wypadków, otarć czy uderzeń, ale i na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Wprawdzie producenci karoserii tworzą ją tak, aby była jak najlepiej zabezpieczona i dostosowana do różnego stylu użytkowania i stref klimatycznych, niemniej mechaniczne uszkodzenia i eksploatacja pozostawiają swoje ślady.

Lakier samochodowy wybierany jest przez producenta. Klient kupując dany model może znaleźć wśród proponowanych odpowiadający mu kolor, ewentualnie zamówić go indywidualnie jeszcze u wytwórcy. Możliwość zmiany koloru, choć kosztowna, istnieje również w warsztatach prowadzonych przez lakierników samochodowych. Specjaliści ci zajmują się jednak przede wszystkim naprawami uszkodzonej karoserii. Mogą ją malować, ale także reperują poprzez naklejanie folii, co dzisiaj staje się coraz popularniejszym sposobem radzenia sobie z uszkodzeniami lakieru.

Podobną pracę wykonują blacharze. Niemniej ich zadanie opiera się na naprawach np. wgniecionej karoserii. Blacharstwo pojazdowe wywodzi się z klasycznego zajmującego się nie tylko naprawami, ale głównie tworzeniem przedmiotów z blachy. W przypadku samochodów jest to praca oparta bardziej na naprawach i wymianie części samochodu niż na ich tworzeniu od podstaw.

Wulkanizacja

Wymiana opon zależy od ich stanu technicznego, zużycia oraz od sezonu. Dwa pierwsze punkty ocenia się na podstawie parametrów podawanych przez producentów ogumienia. Sezonowej wymiany opon w Polsce, ze względu na warunki atmosferyczne, dokonuje się dwa razy w roku, zmieniając opony z letnich na zimowe i odwrotnie. Zmiana i naprawy opon odbywają się najczęściej u wulkanizatorów.

Wulkanizacja wg definicji słownikowych ma dwa znaczenia. Rozumiana jest jako naprawa wyrobów z gumy lub przekształcanie kauczuku w gumę w procesie technologicznym. W przypadku samochodów wulkanizacja wiąże się z pierwszym wspomnianym znaczeniem, czyli naprawą opon. Dodatkowo wulkanizatorzy świadczą także usługi związane z wymianą opon, ich wyważaniem itp.

Każda opona nabywana u odpowiedniego producenta posiada specyficzne oznakowanie znajdujące się na jej boku. Znaleźć tam można zarówno nazwę marki i jej gamę, ale także wymiary i cechy charakterystyczne, jak rodzaj konstrukcji, indeks nośności czy prędkości. Dane te podpowiadają m.in. kiedy zmienić opony na nowe, czy też które z nich pasować będą do naszego samochodu.

Artykuły

Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe – bo nie tylko wnętrze jest ważne
Naprawy blacharskie bez tajemnic. Gdzie znaleźć warsztat świadczący usługi blacharsko-lakiernicze? Jakie usługi oferują profesjonalne warsztaty lakiernicze?
Sygnały zużycia opony – jak je rozpoznać?
Najczęstsze problemy związane z oponami. Jakie są podstawowe sygnały zużycia opony? Z czym związane są najczęstsze usterki ogumienia?Czy opłaca się naprawiać ?
Z czym wiąże się wymiana opon w samochodzie osobowym?
Zakłady wulkanizacyjne zajmują się przede wszystkim wymianą opon. Dowiedz się więcej o tej usłudze i sprawdź, jak przeprowadzają ją najlepsze serwisy!
Jakie są najczęstsze przyczyny matowienia lakieru samochodowego i jak sobie z tym poradzić?
Lakier samochodowy ulega matowieniu ze względu na działanie wielu czynników. Zalicza się do nich np. czynniki atmosferyczne. Jakie są inne przyczyny matowienia?
Postępowanie po kolizji drogowej – krok po kroku
Codziennie w Polsce dochodzi do ok. 900 kolizji. Wiesz, jak postępować w takiej sytuacji? Czy trzeba wezwać policję? Jakich formalności należy dopełnić?
Autonaprawa. Jaki warsztat samochodowy wybrać?
Na rynku znaleźć możemy naprawdę mnóstwo warsztatów samochodowych. Gdzie i jak znaleźć taki, z którego będziemy zadowoleni? I po czym poznać dobry warsztat?
Jak właściwie przechowywać koła samochodowe i opony?
Zmiana opon z zimowych na letnie i na odwrót niesie za sobą konieczność przechowania całych kół, lub opon w okresie, kiedy nie będą użytkowane. Jak to zrobić?
Regeneracja wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych
Wtryskiwacze w silnikach wysokoprężnych można w razie awarii zregenerować. Dowiedz się, jak taki serwis przeprowadzany jest przez specjalistyczne warsztaty!

Rankingi

Znajdź najlepsze warsztaty samochodowe