Dowiedz się więcej...

Chcesz wiedzieć, czym różni się stacja kontroli pojazdów od warsztatu samochodowego, jakie usługi świadczy blacharz a jakie lakiernik? Na co zwracać uwagę wybierając wulkanizatora, który w odpowiedni sposób pomoże naprawić opony? Jakie ceny, certyfikaty czy technologie funkcjonują w świecie mechaników samochodowych? Gdzie znaleźć najlepsze firmy z tej kategorii, działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną warsztatom samochodowym, gdzie znajdziesz informacje o mechanikach i kontrolerach oraz świadczonych przez nich usługach.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najlepiej ocenianych czy najczęściej wybieranych warsztatów samochodowych działających w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze wiadomości z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru usługi czy wykonawcy. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i inne niezbędne informacje.

Warsztaty samochodowe

Gama najczęstszych problemów występujących w samochodach jest szeroka. Pojawiające się nieprawidłowości związane są zarówno z silnikiem i mechaniką, akumulatorem, kołami, ale i z napędem, skrzynią biegów, elektroniką, ogrzewaniem i chłodzeniem. W takich przypadkach właściciele aut muszą liczyć się z wizytą w warsztacie samochodowym i ewentualnymi dalszymi kosztami napraw.

Warsztaty samochodowe to miejsca, gdzie wykwalifikowani specjaliści potrafią zdiagnozować występujące problemy, ale też im zaradzić. Zajmują się zarówno drobnymi sprawami jak wymiana oleju czy filtru oraz serwis klimatyzacji, ale również poważnymi typu wymiana klocków hamulcowych czy naprawa silnika.

Nie każdy warsztat samochodowy, który zapewnia usługi z zakresu napraw i serwisu jest stacją kontroli pojazdów. Te drugie muszą posiadać odpowiedni osprzęt, ale też uprawnienia do przeprowadzania wszystkich rodzajów badań technicznych. Badania takie są obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu i należy je wykonywać co 12 miesięcy.

Blacharstwo, lakiernictwo

Blacharstwo i lakiernictwo w przypadku samochodów wiąże się z naprawami karoserii. Auta narażone są nie tylko na uszkodzenia wynikające z wypadków, otarć czy uderzeń, ale i na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Wprawdzie producenci karoserii tworzą ją tak, aby była jak najlepiej zabezpieczona i dostosowana do różnego stylu użytkowania i stref klimatycznych, niemniej mechaniczne uszkodzenia i eksploatacja pozostawiają swoje ślady.

Lakier samochodowy wybierany jest przez producenta. Klient kupując dany model może znaleźć wśród proponowanych odpowiadający mu kolor, ewentualnie zamówić go indywidualnie jeszcze u wytwórcy. Możliwość zmiany koloru, choć kosztowna, istnieje również w warsztatach prowadzonych przez lakierników samochodowych. Specjaliści ci zajmują się jednak przede wszystkim naprawami uszkodzonej karoserii. Mogą ją malować, ale także reperują poprzez naklejanie folii, co dzisiaj staje się coraz popularniejszym sposobem radzenia sobie z uszkodzeniami lakieru.

Podobną pracę wykonują blacharze. Niemniej ich zadanie opiera się na naprawach np. wgniecionej karoserii. Blacharstwo pojazdowe wywodzi się z klasycznego zajmującego się nie tylko naprawami, ale głównie tworzeniem przedmiotów z blachy. W przypadku samochodów jest to praca oparta bardziej na naprawach i wymianie części samochodu niż na ich tworzeniu od podstaw.

Wulkanizacja

Wymiana opon zależy od ich stanu technicznego, zużycia oraz od sezonu. Dwa pierwsze punkty ocenia się na podstawie parametrów podawanych przez producentów ogumienia. Sezonowej wymiany opon w Polsce, ze względu na warunki atmosferyczne, dokonuje się dwa razy w roku, zmieniając opony z letnich na zimowe i odwrotnie. Zmiana i naprawy opon odbywają się najczęściej u wulkanizatorów.

Wulkanizacja wg definicji słownikowych ma dwa znaczenia. Rozumiana jest jako naprawa wyrobów z gumy lub przekształcanie kauczuku w gumę w procesie technologicznym. W przypadku samochodów wulkanizacja wiąże się z pierwszym wspomnianym znaczeniem, czyli naprawą opon. Dodatkowo wulkanizatorzy świadczą także usługi związane z wymianą opon, ich wyważaniem itp.

Każda opona nabywana u odpowiedniego producenta posiada specyficzne oznakowanie znajdujące się na jej boku. Znaleźć tam można zarówno nazwę marki i jej gamę, ale także wymiary i cechy charakterystyczne, jak rodzaj konstrukcji, indeks nośności czy prędkości. Dane te podpowiadają m.in. kiedy zmienić opony na nowe, czy też które z nich pasować będą do naszego samochodu.

Artykuły

Kiedy wybrać innowacyjną metodę usuwania wgnieceń PDR z serwisem Wgniotka?
Jeśli dojdzie do wgniecenia w karoserii, jednak lakier nie zostanie zdarty, dzięki metodzie PDR możliwe jest bezinwazyjne usunięcie wgniecenia, bez malowania!
Blacharstwo samochodowe – firma Jóźwiak s.c.
Szukasz miejsca, w którym pracownicy zajmą się Twoim samochodem profesjonalnie i szybko? Sprawdź, co może Ci zaoferować doświadczony warsztat Jóźwiak s.c.
Durcar – zaufany dostawca samochodowych części zamiennych
Durcar jest firmą specjalizującą się w sprzedaży wysokiej jakości części zamiennych dla samochodów różnych marek. Co obejmuje oferta tego przedsiębiorstwa?
Rodzaje opon samochodowych
Zastanawiasz się jakie są rodzaje opon oraz jaka jest ich charakterystyka? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się czym się różnią poszczególne typy opon.
Nie zapominaj o wyważaniu kół w zakładzie wulkanizacyjnym!
To czy nasze koła są w pojeździe odpowiednio wyważone, powinno sprawdzać się w zakładzie wulkanizacyjnym każdorazowo przy sezonowej wymianie ogumienia.
Krótki poradnik odświeżania wnętrza samochodu
Wnętrze samochodu jest wizytówką kierowcy i właśnie dlatego warto zwracać na nie uwagę. Dowiedz się, jak skutecznie odświeżyć wnętrze twojego samochodu!
Sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne. Profesjonalna diagnostyka samochodów
Profesjonalny sprzęt diagnostyczny i regulacyjny pozwala wykryć nawet niewidoczne usterki w każdym pojeździe. Podpowiadamy, kiedy zawieźć auto na badanie.
Diagnostyka i naprawa instalacji LPG w firmie Plus – wszystko, co musisz wiedzieć
Szukasz sprawdzonego warsztatu, w którym sprawdzisz stan techniczny samochodu na gaz? A może musisz dokonać naprawy instalacji LPG? Skontaktuj się z firmą Plus

Rankingi

Znajdź najlepsze warsztaty samochodowe