Artykuł sponsorowany

Wszystko, czego być może nie wiesz o naprawie opon

Wszystko, czego być może nie wiesz o naprawie opon

Naprawa opon, obok ich wymiany, to jeden z głównych rodzajów usług, na jakie to możemy liczyć, udając się do wulkanizatora. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej firmy, zdecydowanie warto będzie zaczerpnąć nieco przydatnych informacji w zakresie tego, co konkretnego może obejmować naprawa opon. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Podstawowe kwestie

O naprawie opon trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że stosowane obecnie nowoczesne technologie nie wymuszają na nas wymiany uszkodzonego ogumienia. Naprawa powstałych z różnych powodów usterek może bowiem odbywać się w postaci naprawy na zimno lub naprawy na ciepło. Warto wspomnieć tutaj od razu, że naprawa opon na ciepło jest ogólnie uznawana za bardziej zaawansowaną, co wynika w głównej mierze z faktu, że naprawianie opon przy użyciu tej metody wymaga wykorzystywania specjalistycznych form, mających na celu przywrócenie ogumienia do oryginalnego stanu. Ze względu na fakt, że naprawa opon na ciepło jest bardziej skomplikowana oraz wymaga większej ilości specjalistycznej wiedzy, może zdarzyć się, że w pobliskim zakładzie nie spotkamy się z możliwością świadczenia powiązanych usług.

Z naprawą opon na ciepło mamy do czynienia w sytuacji, kiedy wymagana jest naprawa bocznych uszkodzeń ogumienia, które to uchodzą za bardziej skomplikowane. Jeżeli natomiast chodzi o naprawę opon na zimno, jest ona przede wszystkim znacznie łatwiejsza w zestawieniu z naprawą opon na ciepło, a także w dużo szybszy sposób można ją zaimplementować. Jak łatwo można się tutaj jednak domyślić, naprawa opon na zimno może być wykorzystywana tylko w przypadku bardzo małych uszkodzeń punktowych na oponie. Do tego rodzaju uszkodzeń można zaliczyć, chociażby najechanie na gwóźdź. Oczywiście, nie jest to wszystko, co warto wiedzieć o tych dwóch metodach, ale zanim przejdziemy do dalszej części wpisu, pragniemy zaznaczyć, że powstał on we współpracy ze specjalistami z firmy Wiesława Podlaszewskiego.

Jak przebiega naprawa opon?

W momencie, gdy oddamy oponę do naprawy na zimno, warto wiedzieć, że w celu pozbycia się uszkodzeń niezbędne okaże się prawdopodobnie wykorzystanie odpowiednio dopasowanego wypełniacza chemicznego, który to jest oczywiście aplikowany w miejscu usterki. Tego rodzaju wypełniacz ma za zadanie nie tylko uzupełnić dany obszar, ale dodatkowo także go uszczelnić tak, aby prędko nie doszło do kolejnego uszkodzenia w danym miejscu. Naprawa opon w ten sposób odbywa się najczęściej w przypadku prostych uszkodzeń na czole opony, do których to dochodzi głównie po wbiciu ostrego przedmiotu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii naprawy opon na ciepło, gdyż w jej przypadku możemy liczyć na skuteczne działanie w zakresie opon osobowych, rolniczych i ciężarowych.

Zdecydowanie trzeba jednak przy tym wiedzieć, że warsztat wulkanizacyjny musi podjąć się kilku specjalistycznych czynności, aby skutecznie pozbyć się powstałego uszkodzenia. Na początek, niezbędne jest tutaj przeprowadzenie weryfikacji opony w sposób jak najbardziej to możliwe staranny. Ważne będzie również wykonanie stosownego pomiaru, dzięki któremu możliwe będzie dobranie dopasowanego wkładu, a także wykonanie koniecznego w celu uzyskania zadowalających efektów naprawy lejka usterki. Na czas naprawy dość duży wpływ będzie z kolei mieć to, z jak dużą grubością uszkodzenia mamy do czynienia w konkretnym przypadku.

To nie wszystko

Opisując poszczególne kwestie związane z naprawą opon, warto krótko wspomnieć również o tym, co powinniśmy zrobić w przypadku wyząbkowanych opon, które to nie nadają się do dalszej jazdy. Jak wiadomo, każda opona z czasem ulega zużyciu, dlatego też czasami dochodzi właśnie do wyząbkowania, czyli nierównomiernego zużycia kostek bieżnika, które to mogą przypominać zęby piły. Metoda ta umożliwia naprawę głównie poprzez postawienie na rozwiązanie w postaci szorstkowania, które polega na dotarciu w sposób mechaniczny bieżnika na specjalnie dopasowanym do tego rodzaju zadań urządzeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz