Materiał Partnera

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Długie zwlekanie z wymianą klocków hamulcowych może być tragiczne w skutkach. W najgorszym przypadku przez niesprawne w 100% podzespoły hamulców, można doprowadzić do wypadku samochodowego. W mniej czarnych wizjach, spowodujesz tylko uszkodzenia ogumienia, tarcz hamulcowych, czy nawet innych części auta, narażając się na znaczne koszty serwisowe. Kierowco, obudź się i zadbaj o terminową wymianę klocków hamulcowych!

Na co wpływają zużyte klocki hamulcowe?

Zużyte klocki hamulcowe wpływają na trzy ważne aspekty jazdy samochodem: na komfort prowadzenia, podwyższone koszty eksploatacyjne, a także na obniżony poziom bezpieczeństwa. Mowa zatem o: wydłużonym procesie hamowania, gorszym hamowaniu w warunkach np. śliskiej oraz mokrej nawierzchni, zwiększonym zużyciu paliwa, znacznie pogorszonym pokonywaniu zakrętów i wzniesień, a także o niszczeniu ogumienia (bieżniki), czy destrukcyjnym wpływie na geometrię kół. Warto przy tym wspomnieć, że znaczne zużycie, na poziomie przekraczającym 3 milimetry przetarcia powierzchni, może doprowadzić nawet do zniszczenia tarczy hamulcowej.

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Sprawdzanie stanu klocków hamulcowych, powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, podczas wymiany ogumienia z letniego na zimowe, i z zimowego na letnie. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie na rynku istnieją konstrukcje wyposażone w specjalne blaszki, które wydają specyficzny dźwięk wtedy, kiedy klocki hamulcowe tracą swoją żywotność. Niektóre konstrukcje posiadają również zamontowane czujniki, które poinformują kierowcę o nieprawidłowościach odpowiednią lampką kontrolną na desce rozdzielczej.

Jeśli chcemy określić ogólną żywotność klocków hamulcowych, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować swój styl jazdy. Jeśli jeździmy agresywnie, często hamujemy, a także podróżujemy głównie w przestrzeniach miejskich, nasze konstrukcje mogą tracić swoje zastosowanie po przebyciu około 25 tysięcy kilometrów. Jeśli zaś eksploatujemy pojazd – np. dostawczy – głównie na drogach ekspresowych oraz autostradach, a nasza jazda jest bardzo płynna, wydłużamy życie klocków do nawet 50 tysięcy przejechanych kilometrów.

Wybieraj sprawdzone zakłady mechaniki pojazdów

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo jazdy i żywotność swojego samochodu, zawsze powinieneś wybierać jeden warsztat samochodowy, który oferuje szeroki zakres usług serwisowych. Przykładem jest Zakład Mechaniki Pojazdów Krzysztofa Rdzeniewskiego, który zajmuje się np. wymianą rozrządu, wymianą ogumienia, naprawami silników, naprawą układów hamulcowych, czy też uszczelnianiem pomp wtryskowych. Specjalistę tego znajdziesz zaś w miejscowości Karlino – powiat białogardzki, województwo zachodniopomorskie! 

Opracowanie:
Karlino, Szymanowskiego 9e lok. 3
tel. 787 171 103
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz