Materiał Partnera

Podstawowe elementy diagnostyki samochodowej

Podstawowe elementy diagnostyki samochodowej

Prawidłowy stan techniczny pojazdu wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie diagnostyki samochodowej. Tylko dzięki systematycznym przeglądom będziemy mieć pewność, że nasze auto jest sprawne technicznie i nie wymaga niezbędnych napraw. Za pomocą jakich urządzeń wykonuje się podstawową diagnostykę i które elementy pojazdu są sprawdzane?

 

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek co roku wykonać badanie stanu technicznego pojazdu. Warto jednak wykonać diagnostykę samochodową częściej, zwłaszcza, jeśli dużo jeździmy autem lub jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

 

Diagnostyka komputerowa

Wszystkie nowoczesne samochody wyposażone są w komputer pokładowy. Sterowniki kontrolują pracę całego pojazdu. Może się zdarzyć, że niewielka usterka będzie miała poważny wpływ na prawidłowe działanie całego układu. Konieczne jest wówczas zdiagnozowanie problemu oraz jego usunięcie. Kod usterki można odczytać za pomocą specjalistycznego komputera podłączonego do systemu sterowników auta. Zlokalizowanie usterki za pomocą diagnoskopu umożliwi szybkie jej usunięcie.

 

Układ hamulcowy

Niezwykle ważnym elementem każdego samochodu jest układ hamulcowy. Prawidłowe działanie hamulców zapewnia bezpieczną jazdę, dlatego tak ważne jest, aby wszelkie nieprawidłowości związane z działaniem tego układu zostały zdiagnozowane jak najszybciej. Test skuteczności układu hamulcowego można wykonać na przykład za pomocą stanowiska rolkowego. Mierzy się wówczas siłę hamowania. Za pomocą tej metody można określić czy hamulce nie są zapowietrzone i czy działają w prawidłowy sposób.

 

Geometria podwozia oraz zawieszenia

Co roku lub co 20-30 tysięcy przejechanych kilometrów, warto sprawdzić stan podwozia oraz zawieszenia. Nieprawidłowa geometria jednego z tych elementów może powodować pogorszenie komfortu jazdy, zwiększenie zużycia paliwa oraz nadmierne zużycie opon. Może być również zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu. Warto więc dokonywać regularnych przeglądów podwozia. W Szczecinie profesjonalne badanie stanu elementów zawieszenia oraz kątów geometrii można wykonać na przykład w serwisie samochodowym Carman. Pomiary dokonywane są za pomocą specjalnych urządzeń mierniczych.

 

Diagnostyka układów klimatyzacji

Układ klimatyzacji nie powinien mieć wpływu na bezpieczeństwo jazdy, jednak zdecydowanie wpływa na komfort kierowcy i pasażerów. Nieprawidłowości w jego działaniu diagnozuje się za pomocą urządzeń testujących szczelność oraz ciśnienie układu chłodniczego. Prawidłowo działająca klimatyzacja wpłynie pozytywnie nie tylko na komfort pasażerów, ale pozwoli również na szybsze odparowanie szyb, poprawiając widoczność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz