Materiał Partnera

Kiedy i dlaczego należy korzystać z usług kominiarskich?

Kiedy i dlaczego należy korzystać z usług kominiarskich?

Każdy budynek obowiązkowo musi posiadać kominy bądź kanały wentylacyjne o których odpowiedni stan dba oczywiście osoba pracująca na stanowisku kominiarza. Jako, że zakres usług kominiarskich jest naprawdę szeroki a drożność zarówno przewodów wentylacyjnych jak i kominowych jest niezwykle ważny to warto przeczytać poniższy artykuł i dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Kim jest kominiarz?

Kominiarz to osoba, która ukończyła zawodową szkołę na tym właśnie kierunku i zajmuje się kompleksowymi usługami związanymi zarówno z czyszczeniem jak i sprawdzaniem stanu technicznego kominów a także przewodów wentylacyjnych. Zawód ten posiada dzieloną na trzy części hierarchie dotyczącą określonej osoby i tak oto wyróżnić tu możemy uczniów, czyli tak zwanych pomocników kominiarskich, czeladników a także mistrzów kominiarskich.

Jakie są rodzaje usług kominiarskich?

Każdy z nas wie, że kominiarz zajmuje się oczywiście czyszczeniem kominów, jednak w zakresie usług kominiarskich istnieje jeszcze wiele innych prac dotyczących tego zawodu, dlatego też warto je poznać, aby w razie potrzeby zatrudnić do nich kominiarza. Do zakresu usług kominiarskich należą między innymi:

  • Czyszczenie oraz udrażnianie kominów
  • Kontrola przewodów kominowych
  • Przeglądy (kominowe, kominowo-gazowe oraz wentylacyjne)
  • Montaż wkładów kominowych
  • Budowa oraz naprawa kominów
  • Opinie i ekspertyzy kominiarskie
  • Odbiory kominiarskie

Pamiętaj o obowiązkowych przeglądach

Nie wszyscy wiedzą, że wszelkiego rodzaju przewody kominowe muszą być poddawane regularnym przeglądom nie tylko ze względów bezpieczeństwa ale także dlatego, że jest to obowiązek regulowany prawnie w ustawie z 1994 dotyczącej prawa budowlanego. Przepisy te mówią jasno, że przegląd kominiarski w domach jednorodzinnych musi odbywać się co najmniej raz w roku zaś budynki o powierzchni przekraczającej 2000 m2 muszą przechodzić takowe przeglądy dwukrotnie w roku (do 31 maja oraz do 31 listopada). Cały zakres takiego przeglądu dotyczy nie tylko sprawdzenia stanu technicznego kominów oraz przewodów (wraz z ich szczelnością) ale również wykrycia oraz naprawy ewentualnych usterek oraz czyszczenia i udrażniania. Jeśli zaś wszystko to zostanie wykonane, to kominiarz musi także sporządzić odpowiedni protokół.

Komu zlecić usługi kominiarskie?

Jak już wspominaliśmy, usługami kominiarskimi mogą zajmować się tylko odpowiednio uprawnione do tego osoby, dlatego też gdy mamy jakikolwiek problem z kominem lub wentylacją bądź też potrzebujemy ich przeglądu, to warto zwrócić się z tym do Zakładu Usług Kominiarskich, którego właścicielem jest Sławomir Moździeż. Firma ta oferuje kompleksowe usługi związane z branżą kominiarską.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz