Artykuł sponsorowany

Kominy systemowe – zasady montażu

Kominy systemowe – zasady montażu

Kominy systemowe to proste i niezawodne rozwiązanie. Jednak, żeby dobrze nam służyły, muszą zostać odpowiednio zamontowane. Chociaż tego rodzaju kominy zaprojektowano tak, by nie sprawiały kłopotów w montażu, to i tu można popełnić pewne błędy. Jak należy montować kominy systemowe? Pomoże w tym nasz krótki poradnik, który znajdziecie poniżej.

Budowa komina krok po kroku

Kominy systemowe zaczynamy budować, kiedy w domu wymurowano już ściany nośne – zewnętrzne i wewnętrzne. To, gdzie ma powstać komin, ściśle określa projekt budynku. Pod kominem musi się znaleźć fundament. Pierwszym krokiem podczas budowy komina jest ustawienie specjalnego betonowego cokołu. Ważne, żeby podstawa komina była dobrze wypoziomowana. Na niej wznosi się komin, stawiając kolejne pustaki. Bardzo ważnym elementem komina jest rura przyłączeniowa, nazywana też trójnikiem. Rurę taką montuje się na odpowiedniej, określonej w projekcie wysokości komina. Ważnym elementem komina jest warstwa termoizolacji. Jeśli jednak z niej rezygnujemy, to na rury nasuwa się specjalne obręcze dystansowe. Do uszczelniania styków rur służy specjalna taśma. Budową i naprawą kominów zajmuje się firma Kom-Mix.

Najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów systemowych

Budując kominy systemowe trzeba pamiętać, że nie mogą być one na stałe połączone ze ścianami. Pamiętajmy też, że komin musi być odsunięty od drewnianych elementów – to ważne, zwłaszcza, jeśli mamy drewniany strop. Ważnym punktem budowy komina jest dodatkowe wzmocnienie tej jego części, która wystaje ponad dach. Odpowiednio wzmocniony komin może wystawać nawet na wysokość 3 metrów ponad dachem. Ważne jest oczywiście obmurowanie lub wykończenie takiego komina w inny sposób – pamiętajmy, że trzeba go także osłonić z góry specjalną czapką betonową. Po zakończeniu prac związanych z budową komina konieczny jest jego formalny odbiór – przeprowadza go mistrz kominiarski.

Najczęstsze błędy

Osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia dość często popełniają błędy podczas budowy kominów systemowych. Jednym z nich jest opieranie stropu na konstrukcji komina – to niezgodne ze sztuką budowlaną i bardzo niebezpiecznie. Kolejnym poważnym błędem jest podpinanie dwóch urządzeń grzewczych do jednego przewodu kominowego. W źle wykonanych kominach przewody spalinowe często przylegają do drewnianych elementów konstrukcji domu – to kolejny często popełniany błąd. W źle wykonanych kominach zdarza się, że czopuch jest za długi lub zamontowany pod odpowiednim kątem. Ponadto często brakuje w takich kominach elementu odprowadzającego skropliny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz