Artykuł sponsorowany

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?

Przewody kominowe odgrywają dość istotną rolę w instalacji grzewczej. Odpowiadają bowiem za wyprowadzenie z kotła spalin powstałych podczas jego pracy. W związku z tym nagromadzone zanieczyszczenia dymowe, które nie są z nich usuwane, mogą powodować nieprawidłowe spalanie węgla czy drewna, co zagraża naszemu bezpieczeństwu. W artykule radzimy, jak często powinniśmy czyścić komin.

Przegląd a czyszczenie komina

To podstawowe rozróżnienie, z którego często właściciele domów nie zdają sobie sprawy. Przegląd wykonujemy po to, by sprawdzić, czy przewód kominowy jest w pełni funkcjonalny, natomiast czyszczenie ma na celu utrzymanie lub też przywrócenie wymaganej sprawności. Kontrolować stan komina powinniśmy nie rzadziej niż raz na rok, przy czym sprawdzeniem objąć należy także instalację grzewczą. Warto tego dopilnować, ponieważ w razie pożaru spowodowanego niedrożnością przewodów, do ubiegania się o ubezpieczenie niezbędne będą właśnie oświadczenia o przeprowadzeniu przeglądu wystawione przez uprawnionego kominiarza. Należy pamiętać, że za niedopilnowanie obowiązków związanych ze sprawdzaniem komina grozi kara pieniężna w wysokości pół tysiąca złotych, którą nałożyć może powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Częstotliwość czyszczenia

Przegląd instalacji grzewczej powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Najlepiej zająć się tym przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy to zaczynamy intensywnie korzystać z ogrzewania. Później możemy bowiem mieć problem z wejściem na dach, jeśli pokryje się on śniegiem lub lodem. Czyszczenie musi natomiast być wykonywane częściej; w przewodach spalinowych dwa razy do roku, a w przewodach dymowych – cztery. Ponadto istotny czynnik stanowi ilość powstających zanieczyszczeń. Ta zależeć będzie od rodzaju paliwa stałego oraz jego jakości.

Dlaczego dbałość o drożność przewodów kominowych jest tak istotna? Odpowiedź jest prosta: ze względu na nasze bezpieczeństwo. Zablokowanie komina może powodować zapalenie się sadzy, a w efekcie pożar całego domu. Równie niebezpieczne jest cofanie się dymu, który nie ma ujścia, z powrotem do wnętrza. W takim przypadku narażamy się na zaczadzenie. Nie warto ryzykować własnym życiem w taki sposób. Usługi kominiarskie, oferowane między innymi przez firmę Kom-Frez, są powszechnie dostępne. Wystarczy krótki telefon, by zlecić przegląd lub czyszczenie, a płynąca z tego korzyść, jaką jest bezpieczeństwo nasze i pozostałych domowników – bezcenna. Regularne kontrole i konserwacja pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości i tym samym uniknąć niekiedy kosztownych renowacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz