Materiał Partnera

Remont komina - zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Remont komina - zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Komin to konstrukcja budowlana służąca do odprowadzania ubocznego produktu spalania. Aby jednak funkcjonował on prawidłowo, musi być przede wszystkim szczelny i musi zapewniać odpowiedni ciąg, umożliwiający skuteczne usunięcie spalin. Warto jednak pamiętać, że warunki działające na komin, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz sprawiają, że w trakcie wieloletniej eksploatacji mogą pojawić się w nim niebezpieczne uszkodzenia wymagające natychmiastowego remontu.

Postaw na remont uszkodzonego komina

Wszelkie uszkodzenia komina, wewnętrzne lub zewnętrzne, które mogą się pojawić, wpływają nie tylko na właściwe odprowadzanie spalin, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców domu. W takim przypadku najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie prac remontowych. Pamiętajmy, że proces niszczenia postępuje jeszcze szybciej, gdy komin jest umieszczony w chłodniejszej ścianie zewnętrznej lub przebiega przez nieogrzewany i nieocieplony strych. Najszybciej zaś zniszczeniu ulega ta część komina, która wystaje ponad dach i narażona jest na niskie temperatury oraz działanie warunków atmosferycznych.

Bardzo często problemy z kominem zaczynają się w momencie wymiany starego, zasypowego, nisko wydajnego kotła na  nowy ekologiczny kocioł na paliwo stałe. Kotły te są bardzo wydajne (około 90-96% sprawności), co za tym idzie temperatura spalin najczęściej nie przekracza punktu rosy około 40-60 stp.  W następstwie dochodzi do wykraplania się wilgoć ze spalin. Wilgoć w połączeniu z siarką i chlorem zawartym w spalinach tworzy kwas bardzo negatywnie oddziaływujący na komin.  Dochodzi do Murszenia (korozji) cegieł oraz fug.  Na zewnętrznej ścianie komina, wewnątrz budynku  w bardzo szybkim czasie pojawiają się wykwity (plamy) najczęściej o czarnym smolistym zabarwieniu.  Wilgotny komin emituje bardzo szkodliwe, trujące substancję do pomieszczeń w których przebywają mieszkańcy, nie rzadko jest to sypialnia czy salon w którym przebywa się większość czasu.  Dłuższe użytkowanie komina w taki sposób spowoduje jego rozszczelnienie i  stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców.

Pierwszym krokiem jaki powinien podjąć właściciel budynku to zlecenie kontroli stanu kanałów dymnych oraz spalinowych, którą należy powierzyć kominiarzowi lub wyspecjalizowanej firmie. W przypadku poważnych uszkodzeń umożliwiających bezpieczne korzystanie z komina, najczęściej we wnętrzu komina umieszcza się specjalny wkład kominowy, zazwyczaj ze stali kwasoodpornej, który umożliwia dalszą eksploatację zniszczonego przewodu. Należy jednak dobrać go tak, aby współpracował z wybranym rodzajem kotła, a do montażu zatrudnić profesjonalną firmę , taką jak Komin Czad. Specjaliści przede wszystkim sprawdzą, w jakim stanie jest dotychczasowy przewód kominowy. Niezbędne jest także ustalenie przekroju i przebiegu kanału kominowego, a także czy nie ma w nim wystających elementów, które mogłyby utrudnić wstawianie wkładu. Od tych ustaleń zależy, jaki rodzaj wkładu zostanie zastosowany: z prostych rur, gdy kanał kominowy ma przebieg pionowy bez załamań, lub z kolanami albo giętki – gdy przewód zmienia kierunek.

Najczęściej przed montażem wkładów kominowych w przypadku kotłów na paliwa stałe zachodzi konieczność frezowanie komina, jest to czynność polegający na rozwierceniu przewodu kominowego,  w celu zwiększenia jego średnicy. Jest to zabieg konieczny gdyż tradycyjny komin ma najczęściej wymiar wewnętrzny 14x14 cm a minimalny dopuszczony przepisami przekrój wkładu kominowego do kotłów na paliwa stałe to fi 150mm. Bardzo często zachodzi konieczność montażu wkładów kominowych o większej średnicy np. 160mm, 180mm a nawet 200mm w przypadku kotłów o dużej mocy, ogrzewających budynki o zwiększonym metrażu.

Frezowanie komina będzie konieczne także jeśli potrzebujemy wyczyścić komin z twardej szklistej lub smolistej sadzy, tam gdzie tradycyjne metody (kula i szczotka kominiarska) okazały się nieskuteczne.  

Kiedy jeszcze potrzebny jest remont komina

Ingerencja w instalację kominową niezbędna jest również w momencie gdy planujemy wymianę kotła lub zastosowanie innego paliwa niż używane dotychczas. System kominowy musi być bowiem odpowiednio dobrany do parametrów kotła CO.

Obecne przepisy nakładają obowiązek na właściciela obiektu, wyposażenie komina we wkłady kominowe, w przypadku zastosowania do ogrzania swojego budynku kotła gazowego kondensacyjnego.

Komin to jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Dlatego też warto dbać o tę konstrukcję oraz pamiętać o regularnych przeglądach i kontroli, a także bieżących naprawach.

Opracowanie:
Dąbrowa, ks. Sztonyka 38 lok. 1
tel. 666 666 368
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz