Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli? Zapalenie ostre i przewlekłe

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli? Zapalenie ostre i przewlekłe

Zdarza się, że choroba dopada nas niepostrzeżenie. Uporczywy kaszel czasem pojawia się nagle i trudno nam wskazać konkretny powód. Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli, a co może wywołać stan przewlekły? Sprawdź, czy możesz uniknąć choroby i jakie działania profilaktyczne są niezbędne. Przeczytaj artykuł, zadbaj o siebie i nie daj się niechcianej infekcji.

Zapalenie oskrzeli ostre czy przewlekłe?

W zależności od tego, jaki charakter ma zapalenie, możemy rozróżnić inne przyczyny. Zapalenie oskrzeli może być:

  • ostre / podostre
  • przewlekłe

Ostre zapalenie oskrzeli trwa zwykle maksymalnie do 3 tygodni, a nawet krócej, a jego przyczyną są najczęściej wirusy, rzadziej bakterie. Taka infekcja zdarza się maksymalnie raz lub dwa razy w roku i wymaga jedynie konsultacji w przychodni i przeprowadzenia właściwego leczenia. Lekarze dodatkowo wyróżniają zapalenie podostre, którym określają chorobę trwającą ponad 3 tygodnie, ale nie dłużej niż 8 tygodni. Jeśli objawy zapalenia oskrzeli utrzymują się dłużej lub powtarzają się kilka razy w roku, mówimy już o zapaleniu przewlekłym, którego przyczyną są często nieinfekcyjne czynniki.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli?

Są to zwykle infekcyjne przyczyny, które atakują, gdy jesienią i zimą odporność spada w wyniku przemęczenia czy nieodpowiedniej diety. Najczęściej za pojawienie się choroby odpowiedzialne są wirusy przeziębiania bądź grypy. W niektórych przypadkach mogą być to bakterie, które jednak rzadko wywołują pierwotne zakażenie. Bakterie odpowiedzialne są raczej za tak zwane nadkażenie i mogą prowadzić do groźnych powikłań. W przypadku dzieci często zdarza się, że powodem są inne choroby zapalne, takie jak różyczka czy odra.

Dowiedz się, jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci.

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Jeśli objawy długo nie ustępują lub kaszel pojawia się okresowo i jest szczególnie dokuczliwy po przebudzenia, zazwyczaj mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem. W wyniku przewlekłego stanu zapalnego drożność oskrzeli zostaje zmniejszona, co prowadzi do niewłaściwego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Oddychanie staje się utrudnione, pojawiają się duszności.

Przyczyną mogą być nawroty zaniedbanego ostrego zapalenia, jednak częściej powodem choroby są czynniki zewnętrzne, takie jak palenie, kontakt z dymem papierosowym, spalinami samochodowymi oraz alergenami. W takim przypadku nie wolno lekceważyć nawracających objawów i udać się do specjalisty, który wdroży odpowiedni sposób leczenia.

Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest nałogowe palenie, więc rozwiązaniem jest nie tylko ograniczenie palenia tytoniu, ale całkowite rzucenie papierosów! Organizm broni się przed toksycznymi substancjami poprzez nadprodukcję śluzu, który powoduje uporczywy i męczący kaszel oczyszczający drogi oddechowe. Również „bierne” palenie może być groźne, szczególnie jeśli osoba ma skłonności genetyczne do występowania chorób układu oddechowego. Dowiedz się, jak skutecznie rzucić palenie.

Jednak nie tylko palenie jest bezpośrednią przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które na co dzień pracują w trudnych warunkach, mają kontakt z pyłami, chemią, gazami przemysłowymi oraz innymi zanieczyszczeniami.

Dowiedz się, jakie mogą być powikłania po zapaleniu oskrzeli.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz