Zapalenie oskrzeli u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel u dziecka to zawsze powód do niepokoju. Często po wizycie u specjalisty okazuje się, że doszło do zapalenia oskrzeli. Dowiedz się, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy tej choroby. Przeczytaj, ile trwa zapalenie oskrzeli u dzieci i jak je skutecznie wyleczyć. Sprawdź, kiedy niezwłocznie trzeba udać się do lekarza i czy chory maluch powinien wychodzić na dwór.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci?

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci mogą być wirusy, które odpowiadają również za rozwój przeziębienia i grypy. U dzieci, które są przeziębione, często dochodzi do zapalenia oskrzeli, gdy wirusy przedostają się do dróg oddechowych. Przyczyną w rzadkich przypadkach mogą być także bakterie, które wywołują krztusiec.

Ile trwa zapalenie oskrzeli?

Zarówno infekcje o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym, trwają około tygodnia. Dzieci często borykają się z męczącym kaszlem, który może dawać się we znaki przez trzy tygodnie. Jeśli jednak objawy kaszlu utrzymują się dłużej lub nawracają, może dojść do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Wśród przyczyn męczącego kaszlu wymienia się takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza czy kontakt z dymem papierosowym. Na szczęście problem ten rzadko dotyka najmłodszych, u których prawidłowo leczone zapalenie mija dość szybko.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Niepokojące objawy zapalenia oskrzeli mogą być różne i w dużej mierze zależą od wieku dziecka, zaawansowania oraz przyczyny choroby. Należą do nich:

  • męczący kaszel, który początkowo jest suchy, a później staje się wilgotny
  • pojawienie się wydzieliny o żółtym, białym, a nawet zielonkawym zabarwieniu
  • możliwe bóle brzucha i wymioty spowodowane odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny
  • świszczący oddech
  • złe samopoczucie, ból mięśni, gorączka –  objawy te pojawiają się, jeśli przyczyną jest wirus grypy

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli dojdzie do zapalenia oskrzeli u niemowląt, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Szybkiej interwencji w przychodni wymagają również wyraźne objawy u starszych dzieci. Zgłoś się do lekarza, gdy:

  • kaszel jest męczący, utrudnia oddychanie
  • gorączka przekracza 38 stopni i trwa ponad 3 dni
  • oddech staje się świszczący i pojawia ból w klatce piersiowej

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Podczas leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci pediatrzy zalecają podawanie leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Są to zwykle leki w postaci syropu. Silny kaszel można złagodzić lekami, które obkurczają oskrzela i ułatwiają oddychanie. Na noc stosuje się preparaty przeciwkaszlowe, które pozwalają dziecku spokojnie przespać noc bez wybudzania.

Jeśli temperatura przekroczy 38 stopni należy podać lek przeciwgorączkowy w postaci paracetamolu lub ibuprofenu. Gdy dziecko ma wysoką temperaturę, nadmiernie się poci, więc nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu. Powinno się podawać wodę i zioła, np. malinowe i lipowe napary. Warto pamiętać, że gorączka mobilizuje organizm do walki, więc w przypadku niewielkiego podwyższenia temperatury, nie należy jej zbijać. Jeśli dziecko nie chce przyjmować płynów, należy zgłosić się do lekarza.

Bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia oraz nawilżanie powietrza. W tym celu sprawdzą się specjalne nawilżacze lub domowe sposoby, czyli rozwieszenie mokrych ręczników. Nie należy wychładzać dziecka, ale z drugiej strony także nie można go przegrzewać. Przebywanie w dobrze przewietrzonym miejscu ułatwia oddychanie. Przeczytaj, jaki nawilżacz powietrza wybrać.

Czy z zapaleniem oskrzeli można wychodzić na dwór?

Nie, nie powinno się tego robić. Wielu rodziców ma taki dylemat i nie wie, co będzie najlepsze dla pociechy. Lekarza przestrzegają, że jeśli dziecko ma zapalenie oskrzeli, najlepiej by pozostało w domu do czasu odstawienia antybiotyku oraz całkowitego wyleczenia.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży