Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści daje filtracja wody na węglu aktywnym?

Jakie korzyści daje filtracja wody na węglu aktywnym?
Węgiel od wielu lat wykorzystywany jest jako medium do pochłaniania zanieczyszczeń. Jest to najsilniejszy pochłaniacz, jaki znamy. Pół kilograma węgla aktywnego posiada aż 125 akrów powierzchni, co pozwala mu zatrzymywać tysiące związków chemicznych. Węgiel aktywny jest elektrododatni, co sprawia, że jeszcze lepiej zatrzymuje zanieczyszczenia. Najczęściej wykorzystywany jest do filtracji wody.

Duża powierzchnia filtrująca i wydajność filtrów węglowych

Filtry wody oparte na węglu aktywnym można spotkać w większości gospodarstw domowych, gdzie wykorzystywane są do filtrowania wody kranowej. Ich dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak na przykład Systemy Uzdatniania Wody Procon. Węgiel aktywny jest jednym z najskuteczniejszych mediów do oczyszczania wody z zanieczyszczeń i substancji chemicznych, gdyż posiada ogromną powierzchnię chłonną. Jak już wspomniano, zaledwie pół kilograma węgla aktywnego równa się aż 125 akrów powierzchni absorpcyjnej. Oznacza to, że węgiel jest w stanie wchłonąć i zatrzymać w sobie ogromne ilości zanieczyszczeń. Z jego wysoką chłonnością wiąże się jeszcze jedna korzyść. A mianowicie, filtry oparte na węglu aktywnym wymieniamy rzadziej, gdyż są one wydajniejsze od innych mediów filtracyjnych.

Usuwanie zanieczyszczeń i szkodliwych związków z wody

Węgiel aktywny jest także medium bardzo skutecznym w usuwaniu zanieczyszczeń oraz związków chemicznych obecnych w wodzie kranowej. Posiada on zdolność do całkowitego eliminowania, ewentualnie obniżania stężenia takich związków, jak pestycydy, herbicydy, chlor, benzen, radon, rozpuszczalniki i wiele innych. Filtrując wodę na węglu aktywnym mamy więc pewność, że będzie ona zdrowa oraz pozbawiona szkodliwych dla naszego organizmu związków chemicznych i zanieczyszczeń obecnych w popularnej kranówce. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej skutecznymi w usuwaniu zanieczyszczeń z wody są sproszkowane bloki węgla aktywnego. Węgiel aktywny wykorzystywany do filtracji wody to najczęściej węgiel kamienny, drzewny oraz uzyskiwany ze skorupy kokosa. Ten ostatni uznawany jest za najbardziej efektywny.

Filtrowanie wody tak, demineralizacja nie

Najważniejszą zaletą filtrów z węgla aktywnego są ich właściwości pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych i organicznych zawartych w wodzie. Warto jednak wiedzieć, że proces ten nie wiąże się z demineralizacją wody. Oznacza to, że węgiel aktywny nie zatrzymuje w sobie cennych dla organizmu człowieka minerałów, które zawiera woda kranowa. Filtry z węgla aktywnego usuwają z wody jedynie nadmiar soli wapnia i magnezu, które w zbyt dużych ilościach mogą wywoływać problemy zdrowotne u ludzi. Pozostałe, wartościowe dla naszego organizmu minerały, pozostają natomiast obecne w wodzie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz