Materiał Partnera

Stacje zmiękczania i uzdatniania wody w domu

Stacje zmiękczania i uzdatniania wody w domu

Budownictwo pasywne to nie tylko nowoczesne termoizolacje, szczelne okna, panele fotowoltaiczne, pompy cieple, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wentylacja z rekuperatorami odzysku ciepła, czy też baterie kompensujące moc bierną. Energooszczędność oraz proekologiczność wdraża się dzisiaj w domach jednorodzinnych – i nie tylko – w aspekcie wykorzystania wody. Tu warto podkreślić istotę montowania stacji zmiękczania i uzdatniania tegoż surowca.

Woda uzdatniona – czyli jaka?

Za wodę uzdatnioną uznaje się taką, która według przepisów prawnych, mogłaby być wykorzystywana nawet do spożycia. Warto jednak wiedzieć, że nie chodzi tutaj tylko o czynnik właśnie spożywczy, ale przede wszystkim zdrowotny. Woda w domu wykorzystywana jest bowiem do mycia naczyń, prania, czy pojenia zwierząt oraz kwiatów. Surowiec pozbawiony szkodliwych związków, jest zatem w pełni bezpieczny w użytkowaniu, co jest np. ważne dla osób z problemami alergicznymi i dermatologicznymi. Woda uzdatniona przechodzi bowiem szereg procesów: odżelazianie, odmanganianie, odkwaszanie, zmiękczanie i dezynfekcję. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zmiękczanie – taka woda jest bardziej przyjazna dla tkanin, czy też dla naszych włosów!

Korzyści z uzdatniania wody

Do najważniejszych korzyści uzdatniania wody, zalicza się:

  • zabezpieczanie armatury, instalacji, sprzętów AGD i innych elementów technologicznych, przed osadzaniem się kamienia,
  • zdrowsza skóra człowieka – podczas mycia się w wodzie zawartych jest więcej jonów sodu, oraz mniej żelaza i magnezu, to w przypadku gospodarki wodnej skórnej ludzi jest bardzo ważne. Nie wysuszamy również naskórka poprzez stosowanie dużej ilości kosmetyków,
  • Mniejsze koszty użytkowania sprzętów, nie trzeba kupować soli do zmywarki, ani też czyścić dodatkowo z kamienia pralki, ekspresu do kawy itd.
  • wydajniejszy proces prania.

W jaki sposób wdrażana jest stacja uzdatniania wody w domu?

Uzdatnianie wody w domu to proces, który poprzedza analiza fizykochemiczna, czy też bakteriologiczna w laboratoriach. Zlecają je projektanci i wykonawcy danego systemu w domu. Poziomem eksperckim wiedzy, w zakresie między innymi właśnie zdrowej wody dla celów mieszkalnych, wyróżnia się firma INSTAL-MNOCHY, która rekomenduje między innymi stacje uznanej marki VIESSMANN. Przykładem wydajnego urządzenia dla średniej wielkości domu, jest sprzęt Aquahome Fit. Idealnie mieści się w ciasnych pomieszczeniach gospodarczych, jest w pełni zautomatyzowany, a także niemalże bezobsługowy. Głównymi parametrami technicznymi, są zaś: maksymalne natężenie przepływu – 1,1 m3/h; średnie zużycie soli na regenerację – 1 kg; objętość złoża – 11 dm3; średnie zużycie wody na regenerację – 57 l. O szczegóły pytaj specjalistów INSTAL-MNOCHY! 

Opracowanie:
Błotnica Strzelecka, Parkowa 1 B
tel. 77 461 90 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz