Artykuł sponsorowany

Jakie wymogi powinna spełniać woda w instalacjach wodociągowych?

Jakie wymogi powinna spełniać woda w instalacjach wodociągowych?

Woda w instalacjach wodociągowych musi mieć odpowiednie ciśnienie, by można było z niej bez problemu korzystać, odkręcając kran w domu. To jednak nie wszystkie wymogi, które powinna spełniać! Bardzo ważne są przede wszystkim jej właściwości fizykochemiczne, które mają znaczenie dla jej jakości oraz umożliwiają jej bezpieczne spożywanie. Odpowiadamy na pytanie, jakie powinny być parametry wody wodociągowej!

Dobra jakość wody

Woda pochodząca z instalacji wodociągowych wykorzystywana jest przez większość ludzi na co dzień do mycia, zmywania, prania i co najważniejsze – również do picia. Większość regionów Polski zapewnia, że woda z kranu jest stuprocentowo zdatna do spożycia i zdrowa. Oznacza to, że jej jakość musi być na bieżąco kontrolowana i w razie konieczności – uzdatniana.

Woda nie może być za twarda, zanieczyszczona szkodliwymi substancjami organicznymi czy bakteriami ani posiadać w swoim składzie nadmiernej ilości związków chemicznych i mineralnych, a także soli. W przeciwnym razie mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, którzy z niej korzystają i ją piją każdego dnia.

Metody uzdatniania wody

Istnieje wiele metod uzdatniania i kondycjonowania wody znajdującej się w instalacjach wodociągowych. Z większości kranów płynie woda średnio twarda, dlatego firmy zarządzające wodociągami muszą stale kontrolować jej stan, by nie uległ on pogorszeniu. Jednym z najważniejszych dla wody pitnej sposobów korekcji jest jej zmiękczanie. Polega ono na zapewnieniu w wodzie odpowiednio niskiej ilości:

  • wapnia,

  • magnezu,

  • żelaza,

  • manganu.

Ponadto woda wodociągowa nie powinna zawierać żadnych zanieczyszczeń mechanicznych, które mogłyby się do niej dostawać np. z korodujących elementów instalacji wodnej.

Dlaczego utrzymanie dobrej jakości wody wodociągowej jest tak ważne?

Jak wspomnieliśmy powyżej, utrzymanie dobrej kondycji wody wodociągowej oraz stężenia jej składników na wskazanym przez Ministra Zdrowia poziomie jest istotne ze względu na spożywających ją użytkowników. Zapewnienie jej odpowiednich właściwości fizykochemicznych ma jednak ogromne znaczenie również dla samych instalacji wodnych.

Wykorzystanie dobrej jakości preparatów korekcyjnych i urządzeń pomiarowych oferowanych np. przez firmę Marcor sprawi, że rury, którymi płynie woda, nie będą narażone na gromadzenie się w nich niekorzystnych czynników. Wśród nich najgroźniejsze są osady kamienne oraz korozja, które osłabiają konstrukcję i niszczą materiały, z jakich jest wykonana, a ponadto przyczyniają się do zmniejszenia jej wydajności.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz