Materiał Partnera

Jaki jest skład oraz właściwości plexiglasu?

Jaki jest skład oraz właściwości plexiglasu?

Plexiglas to tworzywo bardzo uniwersalne, co sprawia, że stosowane jest w wielu gałęziach rynku. Spotkać możemy je właściwie na każdym kroku, od budownictwa poprzez opakowania aż po przemysł ciężki. Swoją popularność plexiglas zawdzięcza przede wszystkim unikatowym właściwościom, które w wyraźny sposób wpływają na jego zastosowanie i warunkują wszystkie jego zalety.

Szkło akrylowe – plexiglas, pleksi, metapleks, pleksa…?

Szkło akrylowe (organiczne) ma wiele nazw. Bardzo popularną jest „plexiglas” lub „pleksiglas”. Określenie to pochodzi od jednego z producentów szkła akrylowego i stanowi nazwę handlową. Ta przyjęła się w naszym kraju najbardziej, choć inni producenci mieli swoje pomysły na nazwę szkła akrylowego znajdującego się w ich ofercie. Stąd prosta droga do nazw skróconych, takich jak „pleksi” czy „pleksa”. Skąd jednak wzięła się ostatnia z popularnych nazw, czyli „metapleks”…?

Aby zrozumieć jej podłoże musimy poznać skład szkła akrylowego. Znajdziemy w nim przede wszystkim polimetakrylan metylu. Większość wyrobów z pleksi pozbawiona jest dodatków, choć zdarzają się też takie, w których składzie znajdują się także inne poliakrylowe polimery i kopolimery.

Polimetakrylan metylu powstaje na skutek polimeryzacji rodnikowej z gotowego granulatu polimerowego, przez wytłaczanie przez ustnik lub bezpośrednio z monomeru. Producenci elementów z pleksiglasu – tacy jak firma Vik‐Plast – stosują wszystkie te metody, ale zdecydowanie pierwsza z nich jest najpopularniejsza.

Właściwości szkła akrylowego

To właśnie zawarty w pleksiglasie polimetakrylan metylu wpływa na wszystkie jego właściwości. Gdy się z nimi zapoznamy, nietrudno zrozumieć, dlaczego tworzywo to jest tak popularne oraz szeroko wykorzystywane na całym świecie.

Najpierw dostrzegamy właściwości fizyczne szkła akrylowego. Jest ono przejrzyste w świetle dziennym, co umożliwia jego zastosowanie w wielu aplikacjach. Ponadto, właściwość ta nie ulega zmianie z czasem, bowiem pleksiglas jest mocno odporny na działanie ultrafioletu oraz warunków atmosferycznych, co sprawia, że jego przezroczystość nie maleje nawet po długim czasie.

Dla wytwórców produktów z pleksiglasu liczy się jednak przede wszystkim łatwość w obróbce tego tworzywa. Szkło organiczne jest bardzo elastyczne pod wpływem wysokiej temperatury (około 115 stopni Celsjusza), co sprawia, że można z niego wytwarzać w zasadzie dowolne kształty.

Ponadto, niemal każdy produkt wykonany z pleksiglasu można poddać recyklingowi, co sprawia, że tworzywo to jest bardziej ekologiczne od tych, które nie podlegają ponownemu wykorzystaniu.

Opracowanie:
Płońsk, Przemysłowa 13
tel. 23 652 77 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz