Artykuł sponsorowany

Zastosowanie folii wstępnie rozciągniętej

Zastosowanie folii wstępnie rozciągniętej

Folia pre-stretch powstaje poprzez wstępne rozciąganie standardowej folii. Pomimo napinania folia zachowuje wysoką wytrzymałość i zwykle jest cieńsza od klasycznej folii, która może mieć grubość od 10 do 30 mikronów. Charakterystyczne dla foli pre-stretch jest to, że nie rozciąga się podczas pakowania, co oznacza możliwość stosowania mniejszej ilości warstw. Pozostaje to nie bez znaczenia dla kosztów i zużycia materiału.

Jak powstaje folia pre-stretch?

Folia wstępnie rozciągnięta powstaje w technologii wylewania lub wydmuchu, przy czym ta druga metoda wykorzystywana jest przy grubszych foliach. Przy produkcji folii pre-stretch konieczne jest przeprowadzenie procesu wstępnego rozciągania, co odbywa się w sposób mechaniczny – folię nawija się na rolkę rozwijająca i nawijającą, a ponieważ rolka wtórna jest większa i obraca się szybciej od wałka głównego, to materiał zostaje rozciągnięty.

Warto podkreślić, że folie pre-stretch pomimo rozciągania zachowują bardzo wysoką wytrzymałość. W asortymencie firmy VIPAK dostępne są folie zaopatrzone w zakładki na brzegach, co daje jeszcze większą odporność na rozerwanie w porównaniu do innych foli wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Folie pre-stretch dostępne są w grubościach od 5 do 10 mikronów. Pomimo że folia wstępnie rozciągnięta jest cieńsza od standardowej, to nie ma potrzeby stosowania większej ilości warstw.

Do czego wykorzystuje się folię pre-stretch?

Folie wstępnie rozciągnięte mogą być używane zarówno do pakowania ręcznego, jak i maszynowego. W tym pierwszym przypadku stosuje się nawoje w przedziale od 300 do 800 metrów. Do owijarek dedykowane są rolki z folią o długości sięgającej aż 1600 metrów. Niewielka waga przekłada się na większy komfort przy pakowaniu ręcznym, a więc także lepszą wydajność pracy. Z kolei w przypadku pakowania mechanicznego pracownicy mają ułatwione zadanie związane z wymianą rolki w owijarce.

Folia pre-stretch doskonale sprawdzi się przy pakowaniu lekkich i delikatnych produktów, ponieważ przy owijaniu nie ma konieczności naciągania folii. Można je wykorzystywać także na prostych owijarkach, które nie mają systemu wstępnego rozciągu. Z zastosowaniem folii wstępnie rozciągniętych można owijać palety w sposób maszynowy, zabezpieczać opakowania zbiorcze i stabilizować towar o różnych kształtach i gabarytach.

Dzięki wprowadzeniu folii pre-stretch do użytku przedsiębiorstwa mogą liczyć na oszczędności finansowe, co wynika z mniejszego zużycia oraz redukcji strat materiałowych. Foliowanie jest łatwiejsze i szybsze, a więc bardziej wydajne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz