Materiał Partnera

Jak powstają opakowania tekturowe?

Jak powstają opakowania tekturowe?
Opakowania tekturowe znajdują dziś zastosowanie w wielu miejscach – zarówno w użytku prywatnym, jak i np. przy transporcie produktów. Niewielu z nas zastanawia się zapewne, skąd się bierze tektura i jak powstają takie kartony, a warto poświęcić chwilę uwagi temu zagadnieniu. Co zatem warto wiedzieć o produkcji opakowań tekturowych? Szczegóły w naszym artykule.

Skąd bierze się tektura?

Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym powstającym z makulatury oraz grubszego ścieru drzewnego. Materiał ten poddawany jest obróbce termicznej i chemicznej, w wyniku której powstaje pojedyncza warstwa papiernicza, czyli tzw. liner. Tekturę tworzy się sklejając kilka takich linerów, zwykle ich liczba waha się między 2 a 7. Jeśli tektura jest złożona z większej liczby warstw – jest bardziej sztywna oraz odporna na zniekształcenie. Najlepsze tzn. najsztywniejsze kartony uzyskuje się z tektury falistej.

Produkcja kartonów

Pierwszym etapem jest tu poddanie tektury obróbce na wykrojniku, czyli specjalnym narzędziu do cięcia. Wykrojnik co prawda służy tylko do przygotowywania jednego typu kartonów, ale za to może być wykorzystywany wielokrotnie, do produkcji nawet kilkuset tysięcy kartonów. Jeśli opakowanie kartonowe ma być przeznaczone tylko do magazynowania produktów, przygotowanie go na wykrojniku kończy etap produkcji. Natomiast w przypadku kartonów produkowanych w innych celach, korzysta się np. z niestandardowych projektów. Na kartonach można też umieszczać nadruki reklamowe lub poddawać je kaszerowaniu, czyli oklejaniu ich powierzchni cienkim, estetycznym papierem, dzięki czemu karton zyskuje atrakcyjny wizualnie wygląd. Składanie opakowań tekturowych jest zwykle automatyzowane, w przypadku mniejszych firm produkcyjnych pracę tę mogą wykonywać również pracownicy. Połączenie dobrego projektu, materiał€ oraz wykrojnika gwarantuje powstanie dobrej jakości opakowania z tektury, trwałego i odpornego na uszkodzenia.

Rodzaje kartonów

Producenci opakowań kartonowych tacy jak firma K&T PAK oferują różne ich rodzaje, w tym np. opakowania zbiorcze wykonane z tektury trój- lub pięciowarstwowej, opakowania fasonowe składane, szyte lub klejone (opcjonalnie z dodatkiem uchwytów, otwór lub perforacji), opakowania niestandardowe dostosowane do indywidualnych wymagań klienta, opakowania wielkogabarytowe (np. do transportu mebli czy sprzętu RTV/AGD). Z tektury produkowane są też przekładki służące zabezpieczaniu produktów przed uszkodzeniem w czasie transportu.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz