Jak wygląda różyczka?

Jak wygląda różyczka?

Różyczka kojarzy się z chorobą wieku dziecięcego. Zachorować na nią może jednak również dorosły człowiek. Im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie i większa świadomość,  która w przyszłości pozwoli uniknąć niebezpiecznych powikłań. Przeczytaj, jakie objawy są charakterystyczne dla różyczki i jak można jej zapobiec albo złagodzić przebieg choroby.

Strony www Strony www

Jakie są objawy różyczki?

Różyczka przenoszona jest drogą kropelkową. Razem z odrą i świnką jest jedną z trzech najpopularniejszych zakaźnych chorób wirusowych wieku dziecięcego. Sezon dużej ilości zachorowań na różyczkę występuje w okresie zimowo – wiosennym.

Pierwszymi objawami, jakie mogą wystąpić to wysypka za uszami i powiększenie węzłów chłonnych. Z upływem czasu wysypka pojawia się na twarzy. Następnie schodzi na tułów i kończyny. Przy różyczce wysypka przybiera postać niewielkich bladoróżowych plamek.

Inne objawy różyczki, które mogą się pojawić to wysoka gorączka i zapalenie gardła. Powiększenie węzłów chłonnych, które pojawia się na początku, zdarza się, że jest jedynym objawem choroby – może się ono utrzymywać dłużej niż wysypka. Wysypka trwa 2-3 dni, po czym blednie i zanika po około 5 dniach bez pozostawiania śladów.

Różyczkę leczy się objawowo. Chory powinien odpoczywać w łóżku i ograniczyć kontakty z osobami, które na różyczkę nie chorowały – o zarażenie bardzo prosto. Zawsze w przypadku choroby warto odwiedzić internistę, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom i kontrolować przebieg choroby.

Różyczka u dzieci

Różyczka jest chorobą wieku dziecięcego, zatem najwięcej zachorowań występuje u dzieci. Na różyczkę choruje się zazwyczaj pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Większość młodzieży przechodzi ją dosyć łagodnie. Czasami nawet nie występuje wysypka. Dlatego może zdarzyć się, że różyczka będzie trudna do zdiagnozowania.

Należy jednak pamiętać o tym, że przebieg choroby zależy od organizmu. Czasami zdarza się, że występują różnego rodzaju komplikacje. Chorobę zawsze trzeba wyleżeć, odpoczywać i przyjmować dużą ilość płynów. Różyczka u dzieci występuje bardzo często.

Różyczka u dorosłych

Różyczka u dorosłych często przybiera ostrzejsze formy. Mogą wystąpić takie objawy jak bóle stawów, głowy czy katar, kaszel oraz zapalenie spojówek. Warto wspomnieć, że objawy te mogą być również charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia.

Różyczka jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze. Dlatego też jeżeli kobieta w ciąży miała styczność z osobą chorą na różyczkę, podaje się jej gamma-globulinę, czyli przeciwciała, które nie dopuszczą do rozwoju choroby w organizmie. Różyczka w ciąży poważnie zagraża nienarodzonemu dziecku.

Szczepienie na różyczkę

Szczepionkę przeciw różyczce podaje się razem ze szczepionką przeciw odrze i śwince. Szczepionka ta należy do szczepień obowiązkowych. Wykonywana jest ona u dzieci w 13–14 miesiącu życia oraz w 10 roku życia. Jeżeli dziewczynka nie była szczepiona na tę chorobę, szczepienie wykonuje się w 12 roku życia.

Warto się szczepić z uwagi na powikłania. Do powikłań po różyczce należą:

  • stany zapalne lub bóle stawów – częściej u kobiet niż u mężczyzn;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zapalenie nerwu wzrokowego;
  • zapalenie mózgu;
  • małopłytkowość – spadek liczby płytek krwi.

Rzadko dochodzi do powikłań typu aplazja szpiku kostnego czy zespół Guillaina-Barrégo – ostrej polineuropatii, która charakteryzuje się uszkodzeniem nerwów prowadzących do niedowładów różnych partii mięśni, a nawet zajęcia mięśni oddechowych. Warto zatem się szczepić i zmniejszyć ryzyko zachorowania. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także