Jak wygląda świnka? Objawy i leczenie

Jak wygląda świnka? Objawy i leczenie

Zimowe miesiące obfitują w rożne choroby. Świnka jest jedną z nich – to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka dzieci i młodzież, ale chorują na nią także dorośli. Warto wiedzieć, czym objawia się ta choroba. Przeczytaj o typowych i nietypowych objawach. Dowiedz się, jak można się zarazić i w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jak można zarazić się świnką?

Najbardziej zaraźliwe choroby wirusowe nazywa się chorobami wieku dziecięcego. Dotykają one jednak nie tylko dzieci. Jednak często zdarza się, że dzieci przechodzą je wszystkie w bardzo młodym wieku. Nie oznacza to także, że nie będą ich one przechodzić powtórnie w przyszłości.

Świnka oznacza nagminne zapalenie przyusznic. Obok odry i różyczki to najbardziej pospolita choroba zakaźna. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Choroba świnka u dorosłych również występuje. Zarazić się nią można drogą kropelkową – zarówno poprzez bezpośredni kontakt, jak i przez używanie cudzych kubków czy sztućców.

Warto pamiętać, że wirus świnki jest wrażliwy na działanie eteru oraz mydła. Niekorzystnie działa na niego także promieniowanie ultrafioletowe. To jaki choroba będzie miała przebieg, zależy od ogólnej kondycji chorego i poziomu jego odporności. W większości przypadków przebieg choroby jest łagodny.

Czym charakteryzuje się świnka?

Pierwsze objawy świnki są mało charakterystyczne – jest to ogólne rozbicie, złe samopoczucie oraz utrata apetytu. Często chorobie towarzyszy lekka infekcja górnych dróg oddechowych.  Charakterystyczne dla świnki jest obrzmienie ślinianek. Wirus najczęściej atakuje ślinianki przyuszne, rzadziej podżuchwowe. Często zdarza się, że opuchnięta jest jedna strona twarzy. Inne objawy to:

  • ból głowy;
  • lekko podwyższona temperatura;
  • napięta skóra nad gruczołami ślinowymi.

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Mogą wystąpić także groźne nietypowe objawy. Zdarza się, że wirus świnki oprócz ślinianek atakuje inne narządy – głównie opony mózgowo-rdzeniowe. Sygnałem, że wirus zaatakował opony może być gorączka, wymioty, bóle brzucha oraz lekka sztywność karku – uniemożliwia ona dosięgnięcie brody do klatki piersiowej. Czasami zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie daje tych objawów.

Jeżeli istnieje podejrzenie zarażenia się świnką, zawsze warto zgłosić się do internisty. Lekarz oceni przebieg choroby. Świnka jest szczególnie groźna dla kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Świnka groźna jest także dla mężczyzn. Jednym z powikłań po tej chorobie jest zapalenie jąder, które może prowadzić do bezpłodności.

W leczeniu najważniejszy jest wypoczynek. Ulgę często przynosi rozgrzanie obolałych miejsc. Warto założyć ciepły szalik albo zainwestować w ciepłe okłady lub maść rozgrzewającą.

Przyjmowane posiłki nie powinny być ani za gorące ani za zimne. Podawanie płynnych potraw o nieostrym smaku także przyniesie ulgę choremu. Warto także przyjmować dużą ilość płynów. Dla otoczenia ważne jest, aby izolować chorego – wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Szczepienie na świnkę

Aby zapobiec zachorowaniu albo sprawić, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg, warto się zaszczepić. Najczęściej stosuje się szczepionkę skojarzoną, która oprócz tego, że chroni przed świnką to zapobiega także zachorowaniu na odrę oraz różyczkę. Szczepionki te w Polsce są obowiązkowe.

Na świnkę warto się szczepić. Tym bardziej że powikłania po śwince mogą doprowadzić do bardzo groźnych chorób. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz