Materiał Partnera

Jak w codziennym życiu wykorzystywane jest srebro?

Jak w codziennym życiu wykorzystywane jest srebro?

Srebro to jeden z najpiękniejszych metali szlachetnych. Kojarzy się nam głównie z atrakcyjnymi cenowo wyrobami jubilerskimi, choć powszechnie stosuje się je również do innych celów. Unikalną cechą tego pierwiastka jest metaliczny połysk i łatwość polerowania. Wykazuje ono również właściwości terapeutyczne. W jaki sposób wykorzystywane jest srebro w codziennym życiu?

Srebro w kosmetyce

Dobroczynny wpływ srebra na skórę został zaobserwowany już lata temu. W kosmetyce wykorzystuje się formę jonową tego pierwiastka oraz popularne nanocząsteczki srebra. W takiej postaci jest ono nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu człowieka. Srebro kosmetyczne posiada doskonałe właściwości antybakteryjne. Z tego też powodu stosuje się je w preparatach i zabiegach pielęgnacyjnych, które mają na celu zredukowanie zmian trądzikowych. Pierwiastek ten zapobiega też tworzeniu się stanów zapalnych na skórze. W kosmetykach srebro odpowiada za regulację wydzielania się sebum, pomaga również w zachowaniu optymalnego nawilżenia skóry. W szczególności poleca się je do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej.

Srebro w kuchni

Nie, nie będzie o rodowych sztućcach wykonanych z tego szlachetnego materiału, choć to także jedno z jego zastosowań. Mowa o srebrze jadalnym, które wykorzystuje się do dekoracji potraw, deserów i napojów. Stanowi ono niespotykaną ozdobę i nadaje każdemu daniu niepowtarzalnego charakteru. Jak informuje ekspert z przedsiębiorstwa Edan- srebro jadalne znajdziemy na rynku w postaci pudru, płatków i drobinek. Jest ono tańsze od złota jadalnego, którego również używa się w kuchni.

Srebro w konserwacji zabytków

Konserwacja zabytków wymaga użycia sprawdzonych i szlachetnych materiałów, które nie wpłyną negatywnie na jakość odnawianego przedmiotu. Do tego zadania wykorzystuje się akcesoria pozłotnicze tylko najwyższej klasy. Jedną z częściej stosowanych substancji jest właśnie srebro. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie wielu różnych powierzchni o matowym lub metalicznym wykończeniu. W tym celu używa się srebra płatkowego, luźnego lub transferowego. Aby nie ciemniało, należy zabezpieczyć je werniksem końcowym. Na rynku znajdziemy także srebro w formie pudru i srebro muszelkowe. Ma ono wyjątkową postać, która umożliwia przeprowadzenie prac konserwatorskich w trudno dostępnych miejscach takich jak np. rzeźbione ramy obrazów. Konserwator musi wykazać się ogromną precyzją i starannością, by przypadkowo nie zniszczyć zabytku przy jego odnawianiu. Srebro i złoto muszelkowe wykorzystuje się ponadto w kaligrafii.

Opracowanie:
Kraków, Szlak 8
tel. 12 632 69 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz