Materiał Partnera

Zdobienie za pomocą złota – jakie narzędzia i artykuły są niezbędne?

Zdobienie za pomocą złota – jakie narzędzia i artykuły są niezbędne?

Złoto jest jednym z najcenniejszych materiałów wykorzystywanych do zdobienia rozmaitych elementów. Ten metal szlachetny ze względu na swoje niepowtarzalne walory estetyczne używany jest jako dekoracje na różnego rodzaju powierzchniach – doskonale współgrają z płótnem, papierem, skórą, ale też gipsem czy tynkiem. Jakie konkretnie produkty są najczęściej stosowane do tworzenia złotych ozdób?

Specjalistyczne narzędzia

Bez pozłotniczych narzędzi trudno byłoby sobie wyobrazić nanoszenie niepowtarzalnego metalu szlachetnego na rozmaite powierzchnie. Najczęściej ozdoby wykonuje się z płatków złota – do jego podzielenia na niewielkie części niezbędny jest specjalistyczny nóż pozłotniczy jedno lub dwustronny. Jednym z głównych narzędzi przeznaczonych m.in. do tworzenia charakterystycznych zagłębień i opracowywania niepowtarzalnej faktury są punce. W zależności od wykorzystywanej techniki zdobienia złotem oraz nakładania go w konkretny sposób wyróżnia się ich wiele rodzajów. Duża bądź mała kreska, półksiężyc czy kształt małej śruby to tylko niektóre z dostępnych w renomowanym sklepie z materiałami do złocenia Edan s.c., w którego ofercie znaleźć można także punce zakończone kwadracikami lub trójkątami, które świetnie sprawdzają się do ornamentów. Oprócz tego typu narzędzi sztukatorskich w asortymencie specjalistycznych sklepów znajdują się agaty pozłotnicze. W tej branży wykorzystywane są one do profesjonalnego polerowania naniesionych już odpowiednią metodą płatków złota. Bogata oferta obejmuje też wiele artykułów pozłotniczych – jakich dokładnie?

Niezbędne artykuły

Jedną z najpopularniejszych technik złocenia jest tzw. złocenie na pulment. To specjalistyczna glinka, której używa się do przygotowania podkładu pod płatki złota lub srebra. Glinki przygotowane do złocenia na poler występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych, a jednym z odpowiedników pulmentu jest akrylowy wyrób nazywany gruntem polerskim. Pod złocenia wykonuje się także odpowiednie zaprawy – te muszą być wykonane z określonych materiałów, takich jak np. kredy pozłotnicze. Najpopularniejsze rodzaje tego produktu to kreda polska, bolońska czy szampańska, które bez problemu można dostać w dobrym sklepie z artykułami do złocenia. W ofercie na pewno znajdziemy także kleje pozłotnicze – używane są one do wytworzenia zaprawy kredowej i pulmentowej. Jak się zatem okazuje, szeroki asortyment renomowanych sklepów pozłotniczych obejmuje wiele produktów – są to zarówno specjalistyczne narzędzia wykorzystywane przez profesjonalistów, jak i niezbędne do tworzenia dekoracji z płatków złota artykuły.

Opracowanie:
Kraków, Szlak 8
tel. 12 632 69 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz