Artykuł sponsorowany

Jakimi narzędziami posługują się pozłotnicy?

Jakimi narzędziami posługują się pozłotnicy?

Pozłotnictwo to wyjątkowe rzemiosło artystyczne polegające na pokrywaniu wybranego podłoża kawałkami metali szlachetnych lub ich stopami. Do najczęściej stosowanych w tym celu materiałów można zaliczyć srebro, złoto, platynę, brąz, mosiądz oraz szlagmetale. Pozłotnictwo to oryginalna sztuka dekoracji, którą wykorzystuje się np. do zdobienia obiektów sakralnych, ikon czy malowideł. Jakimi narzędziami posługują się pozłotnicy? Zapraszamy do lektury!

Jakie techniki pozłotnictwa stosowane są obecnie?

Współcześni rzemieślnicy korzystają obecnie z dwóch technik tworzenia metalowych detali na różnorodnych elementach. Chodzi o pozłacanie na pulment oraz pozłacanie na mixtion. Ta pierwsza metoda polega na przyklejaniu kawałków metalu do pulmentu, który pełni rolę gruntu. Dzięki niej można uzyskać piękną pozłotę charakteryzującą się metalowym połyskiem. Jeżeli zaś mowa o pozłacaniu na mixtion, to w tym przypadku wykończenie pozłoty pozostaje lekko matowe. Skąd pozłotnicy biorą metale do dekoracji powierzchni? Zaopatrują się w nie w sklepach z akcesoriami plastycznymi. Doskonałym przykładem może być sklep Edan w Krakowie, który wyróżnia się rozbudowaną ofertą. Dostępne są tu między innymi:

  • złoto w pudrze, płatkach i rolkach,

  • srebro w pudrze, płatkach i rolkach,

  • różne rodzaje szlagmetali, czyli produktów, które doskonale imitują metale szlachetne i ich stopy.

Wspomniane wyżej techniki pozłotnicze wykorzystuje się między innymi do renowacji zabytków sakralnych, dekoracji ram, ołtarzy oraz figur religijnych, a także w ikonografii i malarstwie.

Podstawowe narzędzia pozłotnika

Sztuka pozłacania wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi. Każdy rzemieślnik specjalizujący się w tej dziedzinie powinien wyposażyć się w specjalną poduszkę do układania i przycinania kawałków metali oraz nóż pozłotniczy. Przyda się także agat – kamień naturalny lub syntetyczny gładzik wykorzystywany do gładzenia pozłoty. Niezbędny jest również płaski pędzel z włosia borsuka, nazywany w tej branży nastrzelaczem. Oczywiście nie można zapomnieć też o mixtionie i pulmencie, gdyż bez nich kawałki metali nie przylgną do podłoża i nie dadzą spodziewanego efektu dekoracyjnego. Warto zaznaczyć, że swoją przygodę z pozłotnictwem może rozpocząć każdy, kto ma na to ochotę. Rzemiosło to uczy cierpliwości, rozwija zdolności manualne i kształtuje zmysł estetyczny. Przy pomocy narzędzi pozłotniczych można np. zdobić choinkowe bombki czy tworzyć niepowtarzalne dekoracje do domu.

Opracowanie:
Kraków, Szlak 8
tel. 12 632 69 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać