Artykuł sponsorowany

Jak powstaje mapa geodezyjna?

Jak powstaje mapa geodezyjna?

Do zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, podziału działki, a także podczas budowy nowej nieruchomości, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego rodzaju mapy geodezyjnej. Niektóre mapy można otrzymać w odpowiednim urzędzie, do sporządzenia innych niezbędne będzie wykonanie pomiarów w terenie przez geodetę. W jaki sposób powstaje mapa geodezyjna?

Różne rodzaje map geodezyjnych

Podstawowym rodzajem mapy geodezyjnej jest mapa zasadnicza, która zawiera niezbędne informacje na temat usytuowania punktów osnowy geodezyjnej, gruntów, a także sieci uzbrojenia terenu, infrastruktury technicznej itd. Kopię mapy zasadniczej można uzyskać w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej za niewielką odpłatą i służy ona wyłącznie do celów informacyjnych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Geomarko w Brzesku.

Kiedy z nieruchomości planuje się wydzielić mniejsze działki, potrzebna będzie mapa podziałowa, natomiast gdy zgłaszamy dom do użytkowania – mapa inwentaryzacyjna. Jednak klienci firm geodezyjnych najczęściej zamawiają mapy do celów projektowych, które są niezbędne do ubiegania się o pozwolenie na budowę czy podczas sporządzania projektów budowlano-architektonicznych.

Jak powstaje mapa geodezyjna?

Proces tworzenia mapy geodezyjnej przebiega w trzech podstawowych krokach. Na początek konieczne jest określenie, do jakich celów potrzebujemy danego opracowania kartograficznego. Na tej podstawie dowiemy się, jaki zakres danych będzie niezbędny do wykreślenia mapy.

Drugim etapem jest zebranie danych i ich dokładne opracowanie. Współcześnie do sporządzania map wykorzystuje się zarówno pomiary terenowe, jak również – w szczególnych przypadkach – zdjęcia lotnicze i satelitarne oraz wcześniejsze opracowania tematyczne.

Trzecim krokiem jest wykonanie mapy na podstawie przygotowanych wcześniej i opracowanych informacji. Gotową mapę przekazuje się zlecającemu.

Przygotowanie mapy do celów projektowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mapy do celów projektowych są niezwykle ważne, ponieważ stanowią istotny element dokumentacji prawnej. Mapy geodezyjne do celów projektowych powstają przez aktualizację mapy zasadniczej, przy czym są one uzupełniane o dodatkowe treści tak, by zawsze spełniały wymogi określone w przepisach obowiązujących daną inwestycję.

Po przyjęciu zlecenia na wykonanie mapy do celów projektowych, biuro geodezyjne zgłasza się do odpowiedniego urzędu i występuje o uzyskanie niezbędnych informacji, w tym właśnie kopii mapy zasadniczej. Następnie geodeci udają się w teren, by dokonać szczegółowego wywiadu i poddać analizie istniejącą już dokumentacje kartograficzną. Na miejscu dokonują niezbędnych pomiarów.

Na podstawie danych zebranych w terenie, geodeta sporządza mapę do celów projektowych na papierze lub formacie cyfrowym. Biuro geodezyjne przygotowuje także tzw. operat, będący dokumentacją wykonanych badań i prac.

Pełne opracowanie przekazywane jest z powrotem do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie mapa jest weryfikowana. Kiedy nowa mapa do celów projektowych zostanie poświadczona przez ośrodek, może zostać przekazana zleceniodawcy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz