Artykuł sponsorowany

Podział działki rolnej i budowlanej – prace geodezyjne

Podział działki rolnej i budowlanej – prace geodezyjne

Bez względu na to czy chcesz podzielić działkę budowlaną, czy rolną, musisz stosować się do ścisłych wytycznych. W przypadku nieruchomości zabudowanej należy postępować zgodnie ze standardami uwzględnionymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Sprawa nieco się komplikuje w przypadku działki rolnej lub leśnej. Sprawdźmy, jak wygląda podział z perspektywy geodety.

Prace wstępne – podział działki

Parcelacja działki budowlanej powinien odbywać się zgodnie z ustawą dotyczącą podziału nieruchomości. Jak wskazuje geodeta z Geoduet, niedopuszczalne jest wydzielenie działki niemającej dostępu do drogi publicznej, stąd też w niektórych przypadkach koniecznie jest uwzględnienie dodatkowego obszaru pełniącego rolę drogi wewnętrznej oraz ustalenie wymaganej służebności. Przed rozpoczęciem procedury konieczne jest złożenie wniosku do wójta, prezydenta lub burmistrza miasta, wraz z dokumentacją potwierdzającą tytuł do dysponowania działką, wypisem i wyrysem z rejestru publicznego o gruntach i budynkach (włącznie z kopią mapy ewidencyjnej), wstępnymi założeniami dotyczącymi podziału, protokołem dotyczącym przyjęcia granic działki, mapą z projektem podziału oraz (opcjonalnie) decyzją o warunkach zabudowy. W przypadku gdy obszar podlega ochronie zabytków konieczne jest uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dopiero po wypełnieniu wszystkich formalności geodeta może zawnioskować o wydanie kopii mapy zasadniczej.

Jak wygląda podział nieruchomości?

Właściwe czynności geodezyjne obejmują oznaczenie granic dzielonej działki, określenie powierzchni nowo powstałych działek oraz przedstawienie możliwości dostępu nieruchomości gruntowych do drogi publicznej. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku i realizacji końcowych formalności geodeta wyznacza i utrwala na gruncie przebieg punktów granicznych. W przypadku działki rolnej podział jest możliwy, gdy wydzielona nieruchomość gruntowa będzie miała powierzchnię mniejszą niż 0,3 ha.


Opracowanie:
Drzycim, Bydgoska 11A
tel. 723 936 535
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz