Dowiedz się więcej...

Budujesz lub przeprowadzasz generalny remont? A może masz w planach kompleksową aranżację wnętrz biura, gabinetu czy domu? Bez względu na skalę prowadzonych prac, potrzebne Ci będzie wsparcie profesjonalisty - znajdziesz je w biurze projektowym.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie usługi może dla Ciebie wykonać architekt, geodeta i czym różni się biuro projektowe od biura konstrukcyjnego? Na tej stronie czeka na Ciebie moc informacji związanych z branżą architektoniczną. Przygotowaliśmy zarówno artykuły specjalistyczne, które wprowadzą Cię w niuanse pracy biur projektowych, jak i cennik typowych dla branży usług czy słowniczek pojęć.

Sprawdź także przygotowane przez nas rankingi najpopularniejszych i najlepiej ocenianych biur projektowych i wybierz świadomie partnera, który pomoże opracować i zrealizować Twoją koncepcję budowlaną bądź modernizacyjną.

Biura projektowe

Biuro projektowe zajmuje się, zgodnie z nazwą, projektowaniem. Może to być zarówno przygotowywanie projektów budynków mieszkaniowych i przemysłowych, jak i wnętrz, a nawet mebli na wymiar. Zadaniem projektantów oraz architektów jest przede wszystkim opracowanie koncepcji obiektu, który ma powstać.

Ale to nie koniec pracy biura projektowego. Na podstawie wspólnie wypracowanej z klientem koncepcji, biuro projektowe przygotuje wstępną dokumentację: najważniejsze informacje techniczne, rzuty, przekroje i wizualizacje, a następnie - dokumentację techniczną, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę. Możesz również liczyć na wykonanie kluczowego projektu wykonawczego - ze szczegółowym rozpisaniem wszystkich niezbędnych detali: listą wymaganych materiałów budowlanych czy szacunkowym kosztorysem, a także na nadzór autorski nad jego realizacją.

Wybierając biuro projektowe - koniecznie zwróć uwagę na zakres oferowanych prac, jak i na opinie klientów. To one są najlepszą wskazówką i gwarancją, że będziesz zadowolony z jakości usług.

Architekci

Architekci zajmują się projektowaniem oraz wznoszeniem wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. To specjaliści, którzy, by podjąć pracę zawodową, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia.

W gronie architektów znajdziesz zarówno projektantów budynków - mieszkalnych, biurowych czy przemysłowych, jak i urbanistów: specjalizujących się w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, ruralistów (ekspertów od przestrzeni wiejskiej), a także architektów krajobrazu i coraz popularniejszych w ostatnich latach - architektów wnętrz. Sprawdź zatem dokładnie, czy biuro projektowe, z którego oferty chcesz skorzystać, zapewnia usługi, które planujesz zrealizować.

Jak wybrać dobrego architekta? Warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie zawodowe oraz portfolio, a więc wybór dotychczas zrealizowanych projektów. To one są jego najlepszą wizytówką - a dla Ciebie informacją, czy estetyka, którą operuje, wpisuje się w Twoje potrzeby.

Geodeci

Geodeta jest specjalistą, gdy chodzi o pomiary nieruchomości gruntowych, jak i sporządzanie map czy też planów geodezyjnych. Korzystając z jego usług, możesz m.in. wytyczyć granice swojej nieruchomości czy wykonać pomiary do innych celów. Bez jego wsparcia, zasadniczo, nie obędzie się żadna inwestycja budowlana.

Podkreślić warto, że by pracować jako geodeta, specjalista musi posiadać uprawnienia geodezyjne, uzyskiwane przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Należy zwrócić uwagę, czy fachowiec, z którym rozpoczynamy współpracę, posiada wszystkie wymagane prawem kwalifikacje.

Ceny usług geodezyjnych są uzależnione od wielu czynników - przede wszystkim od charakteru i zakresu prowadzonych prac, ale także od wielkości terenu, na którym dokonuje się pomiarów, czy czasu, w jakim chcemy otrzymać zamówioną dokumentację. Jeśli chcesz sprawdzić cennik usług geodezyjnych, zapoznaj się z tym przygotowanym przez nas.

Artykuły

Kiedy i w jakim celu wykonuje się pomiary sytuacyjno-wysokościowe?
W ramach kompleksowej obsługi geodezyjnej uprawniony geodeta jest w stanie wykonać pomiary sytuacyjno-wysokościowe, które w wielu przypadkach są wymagane.
Geodeta na budowie - wymarzony dom na pewnym gruncie.
Jakie są podstawowe prace geodezyjne przy budowie domu? Jakie są dodatkowe usługi geodezyjne? Gdzie znaleźć dobrego geodetę? Narzędzia w pracy geodezyjnej.
Geodezja – zawód szczególnych kwalifikacji
Zawód geodety cieszy się szczególnym zaufaniem społecznym. Jego rolą jest opracowywanie map do celów projektowych i dokonywanie odpowiednich pomiarów
Mapa do celów projektowych – co należy o niej wiedzieć?
Sporządzeniem mapy do celów projektowych powinien zająć się uprawniony geodeta. Wykona on niezbędne pomiary i naniesie istotne informacje na opracowanie.
Kiedy potrzebny jest nam geodeta?
Geodeci potrzebni są w wielu sytuacjach. Zajmują się tyczeniem map oraz wykonywaniem różnego rodzaju pomiarów realizacyjnych oraz inwentaryzacyjnych.
Ewidencja gruntów i budynków – rola geodety w jej aktualizacji
Ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest przez starostę. W uaktualnianiu jej zasobów ważną rolę pełni geodeta, który wykonuje i uaktualnia plany terenu.
Co cechuje dobrego geodetę?
Geodeta jest niezbędny przy właściwym zagospodarowaniu każdej działki – pomaga wyznaczyć jej granice w czytelny sposób za pomocą najnowocześniejszych urządzeń.
Najważniejsze zadania geodety – kiedy trzeba go zatrudnić? Poradnik
Geodeta wykonuje cały szereg usług niezbędnych do realizacji każdej inwestycji budowlanej. Do czego należy zatrudnić geodetę? Na czym polegają jego obowiązki?

Rankingi

Znajdź najlepsze biura projektowe