Dowiedz się więcej...

Budujesz lub przeprowadzasz generalny remont? A może masz w planach kompleksową aranżację wnętrz biura, gabinetu czy domu? Bez względu na skalę prowadzonych prac, potrzebne Ci będzie wsparcie profesjonalisty - znajdziesz je w biurze projektowym.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie usługi może dla Ciebie wykonać architekt, geodeta i czym różni się biuro projektowe od biura konstrukcyjnego? Na tej stronie czeka na Ciebie moc informacji związanych z branżą architektoniczną. Przygotowaliśmy zarówno artykuły specjalistyczne, które wprowadzą Cię w niuanse pracy biur projektowych, jak i cennik typowych dla branży usług czy słowniczek pojęć.

Sprawdź także przygotowane przez nas rankingi najpopularniejszych i najlepiej ocenianych biur projektowych i wybierz świadomie partnera, który pomoże opracować i zrealizować Twoją koncepcję budowlaną bądź modernizacyjną.

Biura projektowe

Biuro projektowe zajmuje się, zgodnie z nazwą, projektowaniem. Może to być zarówno przygotowywanie projektów budynków mieszkaniowych i przemysłowych, jak i wnętrz, a nawet mebli na wymiar. Zadaniem projektantów oraz architektów jest przede wszystkim opracowanie koncepcji obiektu, który ma powstać.

Ale to nie koniec pracy biura projektowego. Na podstawie wspólnie wypracowanej z klientem koncepcji, biuro projektowe przygotuje wstępną dokumentację: najważniejsze informacje techniczne, rzuty, przekroje i wizualizacje, a następnie - dokumentację techniczną, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę. Możesz również liczyć na wykonanie kluczowego projektu wykonawczego - ze szczegółowym rozpisaniem wszystkich niezbędnych detali: listą wymaganych materiałów budowlanych czy szacunkowym kosztorysem, a także na nadzór autorski nad jego realizacją.

Wybierając biuro projektowe - koniecznie zwróć uwagę na zakres oferowanych prac, jak i na opinie klientów. To one są najlepszą wskazówką i gwarancją, że będziesz zadowolony z jakości usług.

Architekci

Architekci zajmują się projektowaniem oraz wznoszeniem wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. To specjaliści, którzy, by podjąć pracę zawodową, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia.

W gronie architektów znajdziesz zarówno projektantów budynków - mieszkalnych, biurowych czy przemysłowych, jak i urbanistów: specjalizujących się w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, ruralistów (ekspertów od przestrzeni wiejskiej), a także architektów krajobrazu i coraz popularniejszych w ostatnich latach - architektów wnętrz. Sprawdź zatem dokładnie, czy biuro projektowe, z którego oferty chcesz skorzystać, zapewnia usługi, które planujesz zrealizować.

Jak wybrać dobrego architekta? Warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie zawodowe oraz portfolio, a więc wybór dotychczas zrealizowanych projektów. To one są jego najlepszą wizytówką - a dla Ciebie informacją, czy estetyka, którą operuje, wpisuje się w Twoje potrzeby.

Geodeci

Geodeta jest specjalistą, gdy chodzi o pomiary nieruchomości gruntowych, jak i sporządzanie map czy też planów geodezyjnych. Korzystając z jego usług, możesz m.in. wytyczyć granice swojej nieruchomości czy wykonać pomiary do innych celów. Bez jego wsparcia, zasadniczo, nie obędzie się żadna inwestycja budowlana.

Podkreślić warto, że by pracować jako geodeta, specjalista musi posiadać uprawnienia geodezyjne, uzyskiwane przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Należy zwrócić uwagę, czy fachowiec, z którym rozpoczynamy współpracę, posiada wszystkie wymagane prawem kwalifikacje.

Ceny usług geodezyjnych są uzależnione od wielu czynników - przede wszystkim od charakteru i zakresu prowadzonych prac, ale także od wielkości terenu, na którym dokonuje się pomiarów, czy czasu, w jakim chcemy otrzymać zamówioną dokumentację. Jeśli chcesz sprawdzić cennik usług geodezyjnych, zapoznaj się z tym przygotowanym przez nas.

Artykuły

Jakie usługi obejmuje obszar geodezji inżynieryjnej?
Firmy geodezyjne świadczą np. usługi związane z obszarem geodezji inżynieryjnej. Korzystają z nich zwykle firmy budowlane. Czego dotyczą takie prace geodezyjne?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o niwelowaniu terenu
Niwelacja terenu jest ważna przed rozpoczęciem prac budowlanych. Polega na przeprowadzenia pomiarów różnić w wysokości gruntu na terenie działki
Co należy wiedzieć na temat inwentaryzacji mieszkania?
Kiedy inwentaryzacja mieszkania jest obowiązkowa? Co powinno zawierać opracowanie prawidłowo wykonanej inwentaryzacji mieszkania? Dowiedz się w artykule.
Podstawowe zasady ergonomicznej aranżacji przestrzeni
Ergonomiczna przestrzeń to taka, która dostosowana jest do wszystkich potrzeb mieszkańców. Poniżej wyjaśniamy, jakie są podstawowe zasady takiej aranżacji.
Regulacja stanów prawnych nieruchomości – wszystko, co musisz wiedzieć
Uregulowany stan prawny nieruchomości to warunek dopuszczenia jej do obrotu (sprzedaży, darowizny itp.). Dowiedz się więcej na temat tej procedury geodezyjnej.
Rozgraniczenie nieruchomości – kiedy wezwać firmę geodezyjną
Jeśli zamierzasz budować ogrodzenie, kupić działkę. Nim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty, dowiedz się jak biegnie granica działki wynajmując dobrego geodetę.
Geodeta na Twoim placu budowy
Budowa domu wymaga zatrudnienia dobrego biura geodezyjnego, które wykona mapę do celów projektowych, pomiary montażowe, a także mapę powykonawczą projektu.
Czy opłaca się budować przydomową elektrownię wiatrową?
Przydomowe elektrownie wiatrowe są nadal nowością wśród odnawialnych źródeł energii. Mogą przynieść jednak korzyści dla środowiska, jak i domowego budżetu.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura projektowe