Dowiedz się więcej...

Budujesz lub przeprowadzasz generalny remont? A może masz w planach kompleksową aranżację wnętrz biura, gabinetu czy domu? Bez względu na skalę prowadzonych prac, potrzebne Ci będzie wsparcie profesjonalisty - znajdziesz je w biurze projektowym.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie usługi może dla Ciebie wykonać architekt, geodeta i czym różni się biuro projektowe od biura konstrukcyjnego? Na tej stronie czeka na Ciebie moc informacji związanych z branżą architektoniczną. Przygotowaliśmy zarówno artykuły specjalistyczne, które wprowadzą Cię w niuanse pracy biur projektowych, jak i cennik typowych dla branży usług czy słowniczek pojęć.

Sprawdź także przygotowane przez nas rankingi najpopularniejszych i najlepiej ocenianych biur projektowych i wybierz świadomie partnera, który pomoże opracować i zrealizować Twoją koncepcję budowlaną bądź modernizacyjną.

Biura projektowe

Biuro projektowe zajmuje się, zgodnie z nazwą, projektowaniem. Może to być zarówno przygotowywanie projektów budynków mieszkaniowych i przemysłowych, jak i wnętrz, a nawet mebli na wymiar. Zadaniem projektantów oraz architektów jest przede wszystkim opracowanie koncepcji obiektu, który ma powstać.

Ale to nie koniec pracy biura projektowego. Na podstawie wspólnie wypracowanej z klientem koncepcji, biuro projektowe przygotuje wstępną dokumentację: najważniejsze informacje techniczne, rzuty, przekroje i wizualizacje, a następnie - dokumentację techniczną, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę. Możesz również liczyć na wykonanie kluczowego projektu wykonawczego - ze szczegółowym rozpisaniem wszystkich niezbędnych detali: listą wymaganych materiałów budowlanych czy szacunkowym kosztorysem, a także na nadzór autorski nad jego realizacją.

Wybierając biuro projektowe - koniecznie zwróć uwagę na zakres oferowanych prac, jak i na opinie klientów. To one są najlepszą wskazówką i gwarancją, że będziesz zadowolony z jakości usług.

Architekci

Architekci zajmują się projektowaniem oraz wznoszeniem wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. To specjaliści, którzy, by podjąć pracę zawodową, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia.

W gronie architektów znajdziesz zarówno projektantów budynków - mieszkalnych, biurowych czy przemysłowych, jak i urbanistów: specjalizujących się w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, ruralistów (ekspertów od przestrzeni wiejskiej), a także architektów krajobrazu i coraz popularniejszych w ostatnich latach - architektów wnętrz. Sprawdź zatem dokładnie, czy biuro projektowe, z którego oferty chcesz skorzystać, zapewnia usługi, które planujesz zrealizować.

Jak wybrać dobrego architekta? Warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie zawodowe oraz portfolio, a więc wybór dotychczas zrealizowanych projektów. To one są jego najlepszą wizytówką - a dla Ciebie informacją, czy estetyka, którą operuje, wpisuje się w Twoje potrzeby.

Geodeci

Geodeta jest specjalistą, gdy chodzi o pomiary nieruchomości gruntowych, jak i sporządzanie map czy też planów geodezyjnych. Korzystając z jego usług, możesz m.in. wytyczyć granice swojej nieruchomości czy wykonać pomiary do innych celów. Bez jego wsparcia, zasadniczo, nie obędzie się żadna inwestycja budowlana.

Podkreślić warto, że by pracować jako geodeta, specjalista musi posiadać uprawnienia geodezyjne, uzyskiwane przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Należy zwrócić uwagę, czy fachowiec, z którym rozpoczynamy współpracę, posiada wszystkie wymagane prawem kwalifikacje.

Ceny usług geodezyjnych są uzależnione od wielu czynników - przede wszystkim od charakteru i zakresu prowadzonych prac, ale także od wielkości terenu, na którym dokonuje się pomiarów, czy czasu, w jakim chcemy otrzymać zamówioną dokumentację. Jeśli chcesz sprawdzić cennik usług geodezyjnych, zapoznaj się z tym przygotowanym przez nas.

Artykuły

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – wszystko, co musisz wiedzieć
Bez inwentaryzacji powykonawczej nie dostaniesz pozwolenia na użytkowanie budynku. Dowiedz się, kiedy i komu ją zlecić oraz co powinna zawierać i jak wyglądać.
Mapa do celów projektowych a mapa zasadnicza – poznaj różnicę
Mapa do celów projektowych musi być wykonana przez profesjonalnego geodetę – takiej mapy nie dostaniemy w urzędzie. Taka mapa jest niezbędna przed budową domu.
Kiedy po raz pierwszy skontaktować się z geodetą?
Z wybraniem firmy geodezyjnej oraz pierwszym spotkaniem z jej przedstawicielem nie należy zwlekać – unikniemy w ten sposób ponoszenia dodatkowych kosztów.
Podział punktów granicznych działki
Punkty graniczne są wszędzie wokół nas, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Oznaczane są m.in. przy pomocy kamienny słupów z naciętym na nich krzyżem.
Czym jest geodezyjna mapa numeryczna?
Mapy numeryczne, zwane także cyfrowymi, są współcześnie jednymi z najczęściej spotykanych w geodezji. Swój sukces zawdzięczają kilku istotnym czynnikom.
Poznaj 4 etapy, dzięki którym szybko i sprawnie podzielisz nieruchomość gruntową
Chcesz szybko sprzedać bardzo dużą działkę? Podziel ją na kilka mniejszych! Poznaj etapy podziału nieruchomości gruntowej i zgłoś się do sprawdzonego geodety.
Geodeta – zawód z tradycjami. Na czym polega jego praca?
Zawód geodety uprawnionego wymaga precyzji, doświadczenia i wielu umiejętności. To bardzo odpowiedzialna praca. Jakie obowiązki ma geodeta uprawniony?
Projekt z wyobraźnią – jak wybrać dobre biuro architektoniczne
Najlepsze biura architektoniczne oferują szeroki zakres usług: projekty indywidualne domów, projekty domów wielorodzinnych czy projekty obiektów publicznych.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura projektowe