Materiał Partnera

Jak powinno przebiegać szkolenie BHP dla pracowników?

Jak powinno przebiegać szkolenie BHP dla pracowników?

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe. Według polskich przepisów w każdej firmie przewidziane są dwa typy szkoleń BHP – to szkolenia wstępne i okresowe. Jak powinno przebiegać szkolenie w pracy? Kto ma obowiązek je zorganizować? I czego musimy się na nim dowiedzieć? W naszym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat przebiegu tego szkolenia w miejscu pracy.

Cel szkolenia

Wiele osób szkolenie BHP traktuje jako niepotrzebny, utrudniający życie obowiązek – to duży błąd. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo ważne. Tylko jeśli wszyscy pracownicy firmy będą znali podstawowe zagadnienia z tym związane, praca w firmie będzie przebiegać sprawnie i bezpiecznie. W trakcie podstawowego szkolenia BHP pracownicy dowiadują się w jaki sposób chronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia oraz jak zapobiegać wypadkom przy pracy. Zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat bezpiecznego wykonywania swojej pracy. To dlatego pracodawca ma obowiązek zorganizować szkolenie BHP, a pracownik, który go nie odbył, nie może rozpocząć wykonywania swoich obowiązków w firmie. Profesjonalne szkolenie BHP najlepiej przeprowadzi specjalistyczna firma szkoleniowa Logos. BHP. K. Sarnicki.

Krok po kroku

Podczas obowiązkowego szkolenia BHP dla pracowników instruktor najpierw prowadzi z nimi wstępną rozmowę, podczas której objaśniany jest typ pracy, którą będą oni wykonywać. Omawiane są zasady bezpiecznej pracy. Następnie pracownik może w asyście instruktora próbnie wykonać pracę. Szkolenie powinno uwzględniać wszystkie stanowiska pracy, jaką wykonywać będzie pracownik. Pod koniec szkolenia instruktor sprawdzi, jak pracownik samodzielnie radzi sobie ze swoimi zadaniami. Szkolenie BHP to też oczywiście część teoretyczna, w ramach której pracownicy poznają zagrożenia panujące w ich miejscu pracy i dowiadują się, jak skutecznie im przeciwdziałać.

Jak powinno przebiegać dobre szkolenie BHP?

Prowadzeniem szkoleń z zakresu BHP zajmuje się wiele różnych firm. Niestety z badań wynika, że fachowe i poprowadzone w interesujący sposób szkolenia zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego szukając firmy szkoleniowej upewnijmy się, czy cieszy się ona dobrą opinią. Dobre szkolenie BHP powinno być urozmaicone materiałami dydaktycznymi – na przykład zdjęciami lub filmami – które ułatwiają przyswajanie wiedzy. Doświadczony instruktor wie, co zrobić, by nie zanudzać kursantów, a poza wymaganymi przepisami podstawami przekazuje im też dodatkową cenną wiedzę, która może się przydać w kryzysowych sytuacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz