Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie zaprojektować oznakowanie parkingu?

Jak poprawnie zaprojektować oznakowanie parkingu?

Na drogach z roku na rok przybywa coraz więcej pojazdów. To też rodzi potrzebę tworzenia nowych miejsc postojowych. Mowa tutaj zarówno o parkingach publicznych w centrach miast, jak i tych prywatnych – w centrach handlowych czy na osiedlach mieszkaniowych. Bez względu na to, czy są one naziemne, podziemne, piętrowe, strzeżone, czy niestrzeżone wymagają odpowiedniego oznakowania. Jakie są jego podstawowe elementy?

Oznakowanie pionowe i poziome

Parkingi to zdecydowanie miejsca o natężonym ruchu pojazdów. Aby ten przebiegał płynnie, musi zostać odpowiednio zorganizowany. Brak informacji o tym, w jaki sposób samochody mają się poruszać, zwiększa ryzyko kolizji oraz wypadków. W związku z tym jeden z podstawowych sposobów na wyeliminowanie takich okoliczności stanowi znakowanie poziome, czyli namalowane na jezdni, a tym zajmuje się chociażby firma Zod-Mark z Wrocławia. Tak właśnie wyznacza się między innymi kierunek jazdy czy miejsca postojowe, także te zastrzeżone dla konkretnych użytkowników. Do tego służy znak poziomy P-20, czyli tak zwana koperta. Z takich stanowisk mogą korzystać na przykład osoby niepełnosprawne, dostawcy towarów czy pracownicy danego obiektu.

Sprecyzowaniu tego, kto może parkować w danej strefie, służą z kolei odpowiednie znaki pionowe. Ich także nie powinno zabraknąć na parkingach, ponieważ kierowcy muszą być wyraźnie poinformowani o tym, że konkretne miejsce jest punktem postojowym. Taką rolę odgrywają właśnie między innymi oznaczenia D-18, D18a, D-18b, ale też D-44 i D-45. Dokładnego wyróżnienia wymagają także strefy płatnego parkowania wraz z ewentualnym zakresem godzinowym. Uzupełnienie stanowią z kolei znaki od T-30d do T-30i, które dodatkowo określają sposób ustawienia pojazdu na miejscu postojowym.

Utrzymanie porządku parkowania

Poza wymienionym oznakowaniem pionowym oraz poziomym warto także pomyśleć o tak zwanych urządzeniach BRD – bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będą to na przykład popularne separatory parkingowe, które nie tylko fizycznie wyznaczają miejsca postojowe, ale także ułatwiają wykonywanie manewrów. Chronią między innymi przed uderzeniem w przeszkody lub najechaniem na nie. Podobną funkcję pełnią również wszelkiego rodzaju barierki, słupki i odbojniki. Bezpieczeństwo zapewniają także progi zwalniające, ponieważ ich obecność wymaga od kierowców ostrożnej jazdy z ograniczoną prędkością. W przeciwnym razie mogą uszkodzić podwozie auta. Ostatnimi elementami, które pomagają utrzymać porządek, są blokady parkingowe. Występują one w różnych wariantach – najczęściej zamykane na kluczyk. Dzięki nim można zablokować wjazd nieupoważnionym pojazdom na konkretne miejsce postojowe – zarezerwowane dla konkretnych użytkowników.

Opracowanie:
Wrocław, Świstackiego 30
tel. 71 341 34 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać