Artykuł sponsorowany

Przepisowe montowanie znaków drogowych

Przepisowe montowanie znaków drogowych

Znaki drogowe pełnią nie tylko funkcję informacyjną dla kierowców. Ich jednym z ważniejszych zadań jest odpowiednia organizacja ruchu drogowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pojazdom na trasie. To dlatego tak ważne jest przepisowe montowanie znaków drogowych według wytycznych Ministerstwa Infrastruktury. Podejmują się tego branżowe i wyspecjalizowana firmy.

Firmy montujące, wykonujące i wypożyczające znaki drogowe

Warto wiedzieć, że znaki drogowe mogą wykonywać oraz montować prywatne firmy, które są do tego w odpowiedni sposób przygotowane – muszą one przestrzegać zarówno przepisów dotyczących wytwórstwa znaków, jak i zasad ich prawidłowego montowania. Zapotrzebowanie na usługi i produkty takich podmiotów jak firma Zod-Mark s.c. jest ogromne, co ma związek z budową nowych odcinków dróg, modernizowaniem tych istniejących, a także koniecznością wymiany znaków, które nie spełniają wymogów dotyczących prawidłowej widoczności. Wiele tego typu przedsiębiorstw oprócz produkcji znaków, a także ich montażu na drogach oferuje wypożyczenie tymczasowej sygnalizacji drogowej – również świetlnej – na potrzeby prowadzenia inwestycji (np. znaki przy objazdach tymczasowych).

Ustawienie znaków drogowych

Wszystkie znaki drogowe muszą być umieszczane w odpowiedniej konfiguracji, co określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania na drogach. Według przepisów oznakowanie pionowe musi być umieszczane zawsze po prawej stronie jezdni w odpowiedniej odległości od siebie (niekiedy po lewej). Odległość ta zależy od wyznaczonej na danej drodze maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Dla dróg z dozwoloną prędkością 90 km/h znaki umieszczane są co 50 metrów. Dla dróg z dozwoloną prędkością 60 km/h – co 20 metrów, a przy pozostałych trasach mogą one być umieszczane co 10 metrów.

Szczegółowa konfiguracja odległości od jezdni i wysokości nad jezdnią

Przepisy ministerialne określają również szczegółowe wytyczne dotyczące odległości znaków od jezdni, a także wysokości nad nią. Przy drogach z poboczami znaki muszą zostać usytuowane nie mniej niż 0,5 metra od krawędzi jezdni wraz z poboczami, zatoczkami autobusowymi czy pasami awaryjnego postoju. Znaki na ulicach stawiane są zaś w odległości 0,5-2 metrów od krawędzi zewnętrznej drogi. Bardzo ważne są również wytyczne dotyczące wysokości umieszczenia znaku – jest to najczęściej wysokość 2 metrów. Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się montażem znaków pionowych muszą przy ich rozmieszczeniu uwzględnić przeszkody utrudniające widoczność, zabudowę, ukształtowanie terenu, a także specyfikację techniczną znaków: wymiary, barwę, odblaskowość, liternictwo oraz materiał, na którym zostaną umieszczone (łupkach, ramach, wysięgnikach, konstrukcjach bramowych itp.).

Opracowanie:
Wrocław, Świstackiego 30
tel. 71 341 34 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać