Artykuł sponsorowany

Jakie warunki muszą spełniać lustra drogowe?

Jakie warunki muszą spełniać lustra drogowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa na drodze dla ruchu pojazdów oraz pieszych leży przede wszystkim w rękach ich zarządców. Jednym z niezbędnych elementów, który ma na to wpływ, są lustra drogowe, zwiększające widoczność na ulicach. Ich umiejscowienie musi być ściśle uzasadnione, a same elementy powinny spełniać restrykcyjne normy określone przez ustawodawcę.

Funkcja lustra drogowego

Na wstępie należy zaznaczyć, że tego rodzaju element na drodze nie jest zaliczany do jej oznakowania. Umieszcza się je w miejscach o znacznie ograniczonej widoczności, na przykład skrzyżowaniach, wyjazdach z posesji, jak również drogach wewnętrznych na terenach zakładów produkcyjnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim eliminacja martwych punktów oraz zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie poruszania się pojazdów. Lustra drogowe umieszcza się wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości poprawienia widoczności w inny sposób. Odbijany przez nie obraz pozwala zauważyć innych uczestników ruchu, także pieszych. Rozwiązanie powinno także umożliwiać kierowcy przybliżoną ocenę odległości oraz prędkości zbliżającego się pojazdu. Niezwykle istotny jest ich poprawny montaż – w taki sposób, aby nie zniekształcały odbijanego obrazu.

Rodzaje luster drogowych

Parametry tego rodzaju elementów są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz.U. z dnia 23 grudnia, nr 220 poz. 2181) i przy drogach publicznych mogą być umieszczane tylko te, które zostały wyprodukowane według opisanych wytycznych. W związku z tym zastosowanie mają wyłącznie lustra wypukłe U-18a oraz U-18b. Pierwsze mają okrągły kształt i średnicę 600 mm, 700 mm, 800 mm, 900 mm. Umieszcza się je w miejscach, gdzie konieczna jest dobra widoczność większego obszaru, natomiast drugie z wymienionych tam, gdzie zakres ma być mniejszy, ale dokładniejszy. Są w kształcie prostokąta o wymiarach 600 × 800 mm oraz 800 × 1000 mm. Wszystkie są dostępne między innymi w firmie Zod-Mark i mają biało-czerwoną odblaskową ramę. Wymagania te nie odnoszą się do luster montowanych na terenach prywatnych, jak również przy drogach wewnętrznych.

Umiejscowienie elementu

Jak zostało już wcześniej wspomniane, istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż luster. Te powinny znajdować się minimum 2,2 m od poziomu chodnika bądź jezdni oraz nie mniej niż 0,5 m od ich krawędzi. Ich ustawienie to jednak wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od złożenia wniosku przez mieszkańca danej okolicy, służb porządkowych, Rady Powiatu, Gminy lub Sołectwa. Jego pozytywne rozpatrzenie skutkuje przygotowaniem przez miejscowy Zarząd Dróg projektu stałej zmiany organizacji ruchu. Następnie musi on zostać zaopiniowany przez odpowiednią jednostkę policji i przesłany do zatwierdzenia do właściwego dla danego terenu Wydziału Komunikacji. Dopiero po jego zatwierdzeniu lustro drogowe, zgodne z wytycznymi opisywanego wyżej Rozporządzenia, może zostać zamontowane w pasie drogowym.

Opracowanie:
Wrocław, Świstackiego 30
tel. 71 341 34 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać