Artykuł sponsorowany

Malowanie pasów, czyli oznakowanie poziome dróg

Malowanie pasów, czyli oznakowanie poziome dróg

W dzisiejszych czasach regularnie wzrasta liczba kierowców, a na drogach pojawia się coraz więcej samochodów. Dlatego tak bardzo istotną rolę odgrywa stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, co znacząco wpływa na ograniczenie stłuczek i kolizji, a w konsekwencji na ochronę zdrowi i życia uczestników ruchu. Jednym z niezbędnych elementów na drodze jest oznakowanie poziome, malowane na powierzchni jezdni. W jakim celu się to robi? Jakie techniki stosuje się podczas wykonywania tego typu symboli?

Co i po co maluje się na drodze?

Oznakowanie poziome to przede wszystkim znaki drogowe umieszczane na nawierzchni drogi w postaci linii ciągłych, przerywanych, pojedynczych, podwójnych, napisów, symboli oraz wyznaczających dozwolony kierunek ruchu lub informujących o konieczności opuszczenia pasa strzałek. Podobnie jak w przypadku pionowych znaków drogowych, mogą one pełnić funkcję ostrzegawczą, informującą, wyznaczać nakazy i zakazy, oddzielać poszczególnej pasy ruchu czy po prostu prowadzić konkretnym torem jazdy. Firma Zod-Mark zajmuje się również malowaniem pasów poprzecznych, czyli takich które symbolizują przejścia dla pieszych, rowerzystów, wskazują miejsca zatrzymania się pojazdów, tak jak  w przypadku skrzyżowania, na którym umieszczony jest znak „STOP” oraz wszelkiego rodzaju znaków uzupełniających. Mogą one przybierać różne kształty, wielkości, np. zygzakowata linia informująca o miejscu zatrzymywania się autobusu, napis wyznaczający buspas na drodze czy zakreskowany obszar wyłączony z ruchu. Warto podkreślić, że symbole te zazwyczaj są w kolorze białym. Zdarzają się jednak sytuacje podczas remontów dróg, że oznakowanie poziome występuje w kolorze żółtym. Wówczas to właśnie do nich muszą stosować się kierowcy.

Głównym cele umieszczania poziomych oznakowań na jezdni to usprawnienie ruchu pojazdów, ułatwienie korzystania z dróg, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego oraz wyznaczenie organizacji ruchu na drogach i parkingach. Zazwyczaj ich występowanie powiązane jest ze znakami pionowymi i tablicami informacyjnymi.

Jakie są warunki techniczne?

Znaki malowane na drogach powinny przede wszystkim zapewniać dobrą widoczność, dlatego czasami stosuje się elementy odblaskowe. Farba powinna zapewniać optymalną szorstkość nawierzchni, być odporna na zmywanie, zabrudzenia oraz cechować się wysoką trwałością. W zależności od metody stosuje się odpowiednie materiały:

  • znakowanie cienkowarstwowe (0,3-0,8 mm) – farba rozpuszczalnikowa, wodorozcieńczalne lub chemoutwardzalne
  • znakowanie grubowarstwowe (0,9-3,5 mm) – masy termoplastyczne i chemoutwardzalne nakładane na zimno

Większość stosowanych preparatów można aplikować na powierzchnię jezdni pędzlem, wałkiem lub poprzez natrysk. Oczywiście do wykonywanie tego typu prac konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, jakim dysponuje Zod-Mark. Malowaną powierzchnię należy najpierw przygotować, czyli pozbawić ją z wszelkich zanieczyszczeń, tak by była czysta i sucha. Istotne znaczenie mają także warunki atmosferyczne: temperatura na zewnątrz w przedziale 5°C-25°C, brak opadów i bezwietrznie. 

Opracowanie:
Wrocław, Świstackiego 30
tel. 71 341 34 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać