Artykuł sponsorowany

Jak działa diagnostyka komputerowa samochodu?

Jak działa diagnostyka komputerowa samochodu?

Nowoczesne samochody naszpikowane są elektroniką. Komputer pokładowy podpowiada kiedy trzeba wymienić olej, lub uszkodzoną żarówkę. Diagnostyka komputerowa pozwala na lokalizację większości usterek, jest też bardzo przydatna, jeśli kupujesz używane auto. Gdy samochód szwankuje, wystarczy podpiąć go do komputera diagnostycznego i sprawa się wyjaśnia. A jeśli kupujesz samochód, krótka wizyta w stacji obsługi pojazdów wystarczy, byś wiedział, że sprzedający niczego przed tobą nie próbuje ukryć. Dowiedz się więcej o diagnostyce komputerowej.

Rola komputera pokładowego samochodu w diagnostyce usterek

Diagnostyka komputerowa możliwa jest obecnie do wykonania we wszystkich chyba warsztatach samochodowych. Polega na tym, że do komputera pokładowego samochodu podłącza się komputer diagnostyczny, zwany także testerem diagnostycznym, i odczytuje się parametry. Urządzenie diagnostyczne w stacji obsługi pojazdów wskazuje, które z nich odbiegają od normy, a także gdzie dokładnie występuje usterka. Pomaga też ocenić przyczynę usterki, dzięki czemu można ją sprawnie i szybko wyeliminować.

Diagnostyka komputerowa działa w oparciu o wewnętrzny komputer znajdujący się w samochodzie, który kieruje jego działaniem, a także zapisuje przebieg zachodzących procesów. Jeśli zakres pracy któregoś z czujników komputera wykracza poza dopuszczalne granice, informacja o tym incydencie, wraz z jego dokładnym czasem wystąpienia, oraz towarzyszącymi innymi parametrami w danym momencie, zostaje zapisana w pamięci komputera pokładowego, w postaci odpowiedniego kodu błędu.

Dlaczego korzystanie z diagnostyki komputerowej ułatwia pracę stacji obsługi?

Do najważniejszych zalet stosowania diagnostyki komputerowej w nowoczesnych autach należy szybkie rozpoznanie problemów z samochodem, bez konieczności rozkręcania silnika. Wystarczy aparatura techniczno-pomiarowa i doświadczenie mechanika samochodowego z Autoserwisu 4 m cars, aby ocenić stan techniczny układów i podzespołów w samochodzie. Komputer diagnostyczny może rozpoznać kody usterek systemów bezpieczeństwa, układu paliwowego, sterowników silnika. Zapisuje także parametry pracy silnika w trakcie jazdy, oraz parametry systemów towarzyszących, takich jak ładowanie akumulatora, czy wtrysków, wskazania przepływomierza i inne.

Diagnostyka znacznie przyspiesza proces naprawy pojazdu i zmniejsza koszt usługi, ponieważ mechanik nie traci czasu na szukanie źródła problemu, tylko może od razu rozpocząć naprawę. Eliminuje się także ryzyko wymiany podzespołów, które nie są w żaden sposób uszkodzone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz