Materiał Partnera

Elektromechanik samochodowy – jakie usługi świadczy?

Elektromechanik samochodowy – jakie usługi świadczy?

Elektromechanik samochodowy to dziś bardzo pożądany specjalista. Współcześnie auta napakowane są elektroniką. Niezależnie, czy są to modele prosto z salonu, czy wieloletnie pojazdy po przejściach – mają komputery, które sterują wszystkimi układami pod maską. Do ich naprawy potrzebna jest osoba o zupełnie innych kompetencjach, niż zwykły mechanik. Czym wyróżnia się elektromechanik samochodowy i kiedy potrzebna jest jego pomoc?

Zawód elektromechanika

Jeszcze 20 lat temu do naprawy większości samochodów wystarczyła zwykła wiedza mechaniczna. Specjaliści w tej dziedzinie potrafili po oględzinach pojazdu zdiagnozować uszkodzenia. Tak było do czasu, gdy w branży motoryzacyjnej pojawiły się komputery sterujące układami w samochodzie. Pojawił się też wtedy nowy zawód – elektromechanik – specjalista od napraw naszpikowanych elektroniką aut.

Współcześnie elektromechaników kształcą szkoły zawodowe i techniczne. Zdobyta wiedza pozwala specjaliście diagnozować i naprawiać wszelkie układy elektroniczne i elektryczne w pojazdach. Kontrolują oni stan techniczny, regulują i konserwują zespoły elektryczne i mechaniczne. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania analizującego dane wysyłane przez czujniki rozsiane w układach silnika diagnozują i lokalizują usterki. Potrafią oni także instalować elementy układów, wymieniając zużyte części na nowe oraz montować zespoły w całość. Do ich zadań należy też okresowe sprawdzanie wyposażenia elektrycznego.

Z usług elektromechanicznych możemy skorzystać w dobrych warsztatach samochodowych, takich jak Auto Serwis "Stożek" Bartłomieja Stożka z Kasinki Małej. Oferują oni szereg działań prowadzących do diagnozy i naprawy podzespołów elektrycznych i elektronicznych auta.

Diagnozowanie komputerowe

Zlokalizowanie usterki w samochodzie rozpoczyna się od podpięcia go do komputera. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu czujniki wysyłają informację o błędach. Często nie wystarczy to jednak do jednoznacznego określenia problemu – pozwala jedynie sprawdzić miejsce jego występowania. Doświadczony elektromechanik dokona oględzin silnika i na tej podstawie dokładnie oznaczy części, które trzeba naprawić, bądź wymienić.

Naprawy elektromechaniczne

Do napraw elektromechanicznych, obok naprawy układów elektrycznych, można zaliczyć między innymi prace związane z alternatorami czy rozrusznikami. Oprócz tego elektromechanik będzie potrafił zregenerować filtr cząstek stałych DPF i FAP.

Do zadań elektromechanika należy także naprawa elementów typowo elektrycznych, jak mechanizm podnoszenia szyb, autoalarm, zamek centralny, oświetlenie etc. Współczesne auta, które opuszczają salony są wręcz naszpikowane elektroniką. Czujniki parkowania, tempomaty, a nawet układy czyniące auto na wpół autonomicznym – samodzielnie parkującym czy hamującym, to wiedza bardzo specjalistyczna, nawet na pograniczu informatyki. Elektromechanik musi ciągle się dokształcać, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz