Artykuł sponsorowany

Jak dobrać wino do posiłku?

Jak dobrać wino do posiłku?

Romantyczna kolacja czy też wykwintny, rodzinny obiad nie może obejść się bez butelki dobrego wina. Trunek ten podkreśla smak potraw, a także pomaga w zbudowaniu przyjaznej atmosfery wśród uczestników wydarzenia. Odpowiednie dopasowanie wina do posiłku jest jednak niełatwym zadaniem. Wymaga ono od gospodarza wiedzy o rodzajach i właściwościach tego alkoholu. Czym kierować się podczas zakupów w sklepie monopolowym?

Najważniejsza jest równowaga!

Wybierając wino do kolacji musimy pamiętać o tym, by jego kompozycja smakowo-zapachowa nie zdominowała smaku i aromatu przygotowanych dań. Z drugiej strony, również serwowane podczas posiłku potrawy, nie powinny przyćmić wspaniałości trunku. Jak to pogodzić? Wystarczy kierować się zasadą, że do drobiu, ryb i sałatek podajemy lekkie wina, białe bądź różowe. Wino czerwone najlepiej sprawdzi się do dań z wieprzowiny, dziczyzny i wołowiny. Z kolei wina słodkie serwujemy wyłącznie do deserów.

Dobrze, jeśli wino i potrawa pochodzą z tego samego regionu. Produkty wywodzące się z tego samego miejsca zazwyczaj komponują się ze sobą w naturalny sposób. Z tego też względu w wielu zagranicznych restauracjach serwowane są tylko miejscowe trunki, które znakomicie uzupełniają tamtejszą kartę dań. Mając to na uwadze do np. potraw włoskich warto wybierać wina włoskie, do greckich – greckie itd.

Jakie wino wybrać do dań słonych i tłustych?

Potrawy o dominującym, słonym smaku lubią towarzystwo win o wyczuwalnej kwaskowatości. Ta cechuje zaś wina wytrawne i półwytrawne. Warto też serwować je do ostryg, dojrzałych serów czy dań z dodatkiem sosu sojowego. Spośród jakich rodzajów win wybierać? Jak radzi przedstawiciel ze sklepu monopolowego „Zagłoba” – najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butelki Chardonnay, Muscata lub Rieslinga.

Odpowiedniej oprawy wymagają też dania tłuste, takie jak stek, duszona wołowina czy grillowana dziczyzna. Pamiętajmy, by trunek dopasowany był do głównego składnika potrawy, by jak najlepiej podkreślić jej walory smakowe. Do dań ciężkich i pikantnych dobrze sprawdzą się wina ze szczepów Cabernet Sauvignon, Merlot, Primitivo czy Tempranillo.

W jakiej temperaturze serwować wino?

Temperatura, w jakiej serwujemy wino ma duży wpływ na jego smak oraz aromat. Zwyczajowo wina białe i różowe podaje się schłodzone. Wina czerwone zaś serwuje się najczęściej w temperaturze pokojowej. Za taką uważa się temperaturę pomieszczeń, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Zależnie od potrzeby wino czerwone można również podgrzać. W takiej formie doskonale wpływa ono na poprawę krążenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz