Implant czy most? A może proteza?

Implant czy most? A może proteza?

Gdy chory ząb nie kwalifikuje się już do leczenia, należy go usunąć. Braki w uzębieniu trzeba jednak szybko uzupełnić, ponieważ mogą powodować nieodwracalne zmiany. Do wyboru mamy zarówno uzupełnienia protetyczne stałe, jak i ruchome. Poznaj wady i zalety różnych rozwiązań.

Strony www Strony www

Utrata zębów… co dalej?

Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba pociąga za sobą poważne konsekwencje. Luki w uzębieniu wpływają na zgryz – zęby sąsiadujące mogą się przesuwać, a nawet pochylać. Takie zęby są bardziej podatne na próchnicę i narażone na nadmierny ucisk. Są przeciążone i szybciej się niszczą. Nieprawidłowe ustawienie zębów to często powód występowania zmian zwyrodnieniowych, a w konsekwencji możemy po czasie utracić kolejne zęby. Brak zęba skutkuje pojawieniem się problemów z żuciem pokarmów.

Rozwiązaniem jest założenie uzupełnienia protetycznego. Pacjenci muszą liczyć się jednak z pewnym dyskomfortem – czasami przyzwyczajanie się do noszenia protezy całkowitej trwa jakiś czas, a przed wykonaniem mostu zęby należy oszlifować, co wiąże się z nieodwracalnymi zmianami. Nowoczesna protetyka oferuje dziś różne rozwiązania – sprawdź, które jest najlepsze.

Protezy zębowe

Protezy polecane są nawet wtedy, gdy utraciliśmy wszystkie zęby. Do wyboru mamy protezy akrylowe – mogą być zarówno częściowe, jak i całkowite. Proteza akrylowa może przyczyniać się do stopniowego zaniku wyrostka zębodołowego, więc by nie doprowadzić do zaniku kości, dentyści wszczepiają implanty stanowiące podparcie dla protezy.

Alternatywą jest proteza szkieletowa, która nie pokrywa całego podniebienia, więc nie uciska kości, jednak można ją zastosować tylko w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Pacjenci mogą zdecydować się również na elastyczne protezy, które są bardzo wytrzymałe. Przykładem jest proteza nylonowa niepowodująca dyskomfortu w noszeniu.

Mosty

Są uzupełnieniem protetycznym stałym. Dentyści proponują założenie mostu, gdy brakuje nam jednego lub więcej zębów. Most składa się z kilku złączonych koron, które mocowane są na filarach – filarami mogą być zęby pacjenta lub implanty.

Pacjenci chętnie wybierają most porcelanowy, który jest cementowany na stałe, więc nie ma potrzeby używania dodatkowych klamer, co wpływa na komfort noszenia. Dentysta przed założeniem mostu musi oszlifować zęby filarowe. Mosty porcelanowe są wykonywane na podbudowie z różnych materiałów:

  • Most porcelanowy na metalu – porcelana jest bardzo estetyczna, natomiast podbudowa z metalu gwarantuje trwałość. Osoby, które są uczulone na metale nieszlachetne, mogą zdecydować się stopy złota.
  • Most porcelanowy na cyrkonie – to propozycja dla osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie. Podbudowa z tlenku cyrkonu gwarantuje naturalny wygląd zęba.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do oszlifowania zębów, co jest niezębne przy zakładaniu tradycyjnych mostów, możemy zdecydować się na most adhezyjny. Dentysta nakleja na zęby sąsiadujące włókno szklane i odbudowuje na nim koronę kompozytową. To rozwiązanie sprawdzi się jedynie, gdy cierpimy z powodu braku jednego zęba.

Warto wspomnieć, że uzupełnieniem tymczasowym jest most akrylowy, który ze względu na to, że jest zakładany tylko na jakiś czas, nie jest trwały.

Implanty zębów

Implant pełni funkcję sztucznego korzenia, na którym można odbudować ząb. Implanty zębów są wytrzymałe i można je wszczepić bezpośrednio po ekstrakcji, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, by nie doprowadzić do zaniku kości. Na implancie można umocować koronę, nie wymaga to oszlifowania zębów sąsiednich. Nawet w przypadku utraty całego uzębienia wszczepienie implantów umożliwia założenie kilku mostów lub protezy całkowitej.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży