Rodzaje protez zębowych. Jaka proteza jest najlepsza?

Rodzaje protez zębowych. Jaka proteza jest najlepsza?

Protezy zębowe pozwalają nie tylko odzyskać estetyczny i pełny uśmiech, ale także pomagają w prawidłowej artykulacji. Po założeniu protezy znów możemy normalnie spożywać pokarmy. Dowiedz się, jaką protezę wybrać.

Strony www Strony www

Nowoczesna protetyka

Trzeba pamiętać, że nieprawidłowe żucie pokarmów przyczynia się do problemów trawiennych, dlatego tak ważne jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Poza tym brak choćby pojedynczych zębów może spowodować rozchwianie zębów sąsiadujących i w konsekwencji ich pochylanie, a nawet wypadanie.

Lekarze stomatolodzy przestrzegają, że założenie protezy powinno być ostatecznym rozwiązaniem, a najważniejsza jest profilaktyka zapobiegająca wypadaniu zębów. Niestety w podeszłym wieku ludzie naturalnie tracą zęby, dlatego z pomocą przychodzi profesjonalna protetyka

Protezy zębowe – rodzaje

Możemy wybierać spośród protez zębowych stałych oraz protez zębowych ruchomych. Protezy zębowe stałe są mocowane do zębów pacjenta za pomocą profesjonalnych cementów. Zaliczamy do nich zarówno wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, jak i korony oraz mosty protetyczne. Z kolei protezy zębowe ruchome to protezy, które mogą być częściowe lub całkowite.

Stomatolog nakłada protezę całkowitą po usunięciu wszystkich zębów oraz wygojeniu dziąseł, wcześniej należy pobrać wyciski. Jeśli chodzi o protezy częściowe, to należą do nich zarówno protezy akrylowe, jak i protezy szkieletowe. W niektórych przypadkach dodatkowo wykonuje się elementy mocujące na zębach pacjenta, takie jak klamry i zatrzaski.

  •  Proteza akrylowa czy szkieletowa?

Proteza akrylowa jest w całości wykonana z akrylu. To tańsza alternatywa protezy szkieletowej. Jednak ma swoje wady, ponieważ oddziałuje na całą śluzówkę – podniebienie jest całkowicie zakryte płytą protezy. W konsekwencji może przyczynić się to do zaniku wyrostka zębodołowego, a noszenie takiej protezy może nie być komfortowe dla pacjenta i wymaga przyzwyczajenia. Protetycy wykonują zarówno protezy akrylowe częściowe, jak protezy akrylowe całkowite.

Proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej w przeciwieństwie do protezy akrylowej, a tym samym nie uciska kości i nie przyczynia się do ich zaniku. Należy pamiętać, że taką protezę mogą nosić wyłącznie osoby, które cierpią z powodu częściowych braków w uzębieniu, ponieważ zęby pacjenta muszą stanowić podparcie dla protezy szkieletowej. Proteza utrzymuje się dzięki klamrom i zatrzaskom, dlatego jej noszenie jest komfortowe. Pacjenci pytają, ile kosztuje proteza zębowa? Wadą protezy szkieletowej może być wysoka cena przekraczająca nawet 1500 zł.

  • Proteza acetalowa czy nylonowa?

Alternatywą dla protez szkieletowych jest estetyczna proteza acetalowa, w której elementy metalowe oraz akrylowe są zastąpione acetalem. Przede wszystkim szkielet protezy acetalowej jest cienki i elastyczny, ale wytrzymały. Protezy prawie nie pokrywają podniebienia, więc nie uciskają dziąseł i nie przyczyniają się do zaniku wyrostka zębodołowego. Elastyczna konstrukcja gwarantuje wygodę noszenia.

Kolejnym nowoczesnym zamiennikiem dla akrylowej protezy częściowej jest elastyczna proteza nylonowa, która jest cieńsza, lżejsza i nie pęka. Nie wywołuje alergii, a klamry mogą być w kolorze dziąsła, co gwarantuje estetyczny uśmiech. Proteza nylonowa, tak jak proteza acetalowa, idealnie dopasowuje się do podniebienia.

Proteza zębowa – jak się przyzwyczaić?

Pacjenci skarżą się, że po nałożeniu protezy zębowej nie mogą przyzwyczaić się do jej noszenia, a niektórzy odczuwają ból. Należy pamiętać, że wyłącznie precyzyjnie wykonana proteza jest gwarancją idealnego dopasowania. Jeśli odczuwamy dyskomfort, musimy szybko zgłosić się do stomatologa lub protetyka, bo źle dobrana proteza może powodować ucisk i zmiany w przyzębiu.

Nie można zapominać, by co jakiś czas wymieniać protezy, które po długim noszeniu mogą się deformować. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu za pomocą specjalnych preparatów. Protezy zębowe należy przechowywać w wodzie, by nie dopuścić do przesuszenia, które też może być przyczyną dyskomfortu. Elastyczne protezy nylonowe lub acetalowe są zazwyczaj bardziej wygodne dla pacjentów, jednak koszt wykonania jest droższy.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (37)
2.6
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Mirosława A.
Mirosława A.
28.05.2018
Jest napisane,żeby protezy przechowywać w wodzie,a moja dentystka mówi,że nie,bo to powoduje grzybicę.Zresztą w telewizji też był ten temat poruszany i również nie zalecano trzymania protez w wodzie ze względu na grzybicę.

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży