Dowiedz się więcej...

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog, kim jest ortodonta, a kim protetyk? Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedniego specjalistę, który pomoże nam lub – co lepsze – zapobiegnie problemom z zębami? Jakie kompetencje i certyfikaty posiadać powinien dany lekarz? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej branży działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną medycynie związanej z jamą ustną i zębami. Strona poświęcona jest lekarzom specjalizującym się w stomatologii oraz zajmującym się zgryzem i protezami, a także świadczonych przez nich usługom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najlepiej ocenianych czy najczęściej polecanych lekarzy stomatologów działających w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze wiadomości z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru usługi czy lekarza. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i inne niezbędne informacje.

Stomatolog

Stomatolog to lekarz świadczący usługi z zakresu medycyny związanej z jamą ustną i zębami. Zajmuje się zarówno leczeniem, jak i różnymi patologiami występującymi w tym zakresie.

Nazwa stomatolog wywodzi się z greki – stoma oznacza usta, a logia naukę. Odpowiednikiem stomatologa jest dentysta. Te dwie nazwy funkcjonują naprzemiennie, gdyż tak postanowiła Naczelna Izba Lekarska, dopuszczając do użytku obydwa tytuły. Wyraz dentysta wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb.

W celu uzyskania tytułu lekarza dentysty (stomatologa) w Polsce należy odbyć 5 letnie studia kierunkowe, staż dyplomowy, a potem zdać tzw. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy – LDEK. Po 1.10.2016 roku staż podyplomowy zostanie zniesiony. Wszystkie wspominane powyżej wyznaczniki zawarte są w Ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 658).

Ortodonta

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, wad szczęki, żuchwy, twarzy. W związku z licznymi możliwościami leczenia ortodontycznego ortodoncja nazywana bywa ortopedią szczękową. Ortodonta leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Działania związane z tą specjalizacją medyczną nie wiążą się wyłącznie z estetyką i dobrym ułożeniem zębów. Poprawny zgryz ma wpływ na lepsze utrzymanie czystości w jamie ustanej, skuteczną walkę i zapobieganie próchnicy, a także paradontozie. Ponadto wpływa na poprawę wymowy i redukcje istniejących wad wymowy. Jest jedną z ważniejszych specjalizacji w dziedzinie stomatologii.

Podstawowe zadania ortodonty, to korekcja nieprawidłowego zgryzu. Wśród najczęściej występujących wad wymienia się otwarty, głęboki czy krzyżowy zgryz. Ponadto najczęstszymi problemami, z którymi zajmuje się ortodonta, są stłoczenia, szparowatość, czy istnienie zębów nadliczbowych oraz sprawy związane z rozwojem szczęki i żuchwy.

Protetyk

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się wypełnianiem ubytków po utracie zębów stałych lub ich dużym uszkodzeniu.

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. U osób, które utraciły zęby upośledzona jest funkcja żucia, co negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Równocześnie w miejscu ubytków kostnych następuje proces zaniku kości. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń zgryzu oraz do trwałych zmian w budowie kostnej żuchwy i szczęki.

Dzięki ewolucji w dziedzinie technologii stomatologicznej lekarze protetycy z równym powodzeniem są w stanie odbudować utracone zęby, ich fragmenty czy całkowicie bezzębne szczęki. Do odtworzenia uzębienia wykorzystuje się tzw. uzupełnienia protetyczne, które mogą być stałe, ruchome i kombinowane. Wśród protez ruchomych najczęściej stosowane są protezy akrylowe, szkieletowe i nylonowe, natomiast ruchome protezy to korony oraz mosty. Nowoczesne protezy dentystyczne wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają ludziom na normalne funkcjonowanie.

Artykuły

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?
Wizyta u stomatologa może budzić wiele obaw u wszystkich, w tym u dzieci. W jaki sposób, jako rodzic, przygotować swoją pociechę na spotkanie z dentystą?
Czy próchnicy zębów da się zapobiegać? O profilaktyce słów kilka
Zapobieganie próchnicy to jedyny sposób, aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia zębów. Odpowiednia higiena jamy ustnej i dobra dieta są kluczowe dla zdrowych zębów
Zastosowanie ozonoterapii w gabinecie stomatologicznym
Ozon znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych. Podczas zabiegów chętnie korzystają z niego stomatolodzy. Jakie zalety ma ta forma terapii? Sprawdź!
10 spraw, które załatwisz u ortodonty
Ortodoncja to dziedzina stomatologii. Lekarz ortodonta zajmuje się wadami zgryzu nie tylko w celach estetycznych ale i zdrowotnych. Dowiedź się więcej z pkt.pl
Czym różni się stomatologia zachowawcza od estetycznej? Studio Dentystyczne Ewa Marek Andrzejewscy
Stomatologia zachowawcza i estetyczna różnią się od siebie, jednakże ich głównym celem jest zadbać o prawidłowe uzębienie i jego stan zdrowotny. Poznaj różnice!
Korekta wad zgryzu w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym w Białymstoku
Centrum Ortodontyczno-Stomatologiczne w Białymstoku zajmuje się leczeniem zębów i korektą wad zgryzu. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł.
Na czym polega bonding? Wyjaśnia specjalista z kliniki DUDA CLINIC
Masz nieestetyczne przebarwienia na jedynkach bądź wstydzisz się swojej diastemy? Zlikwiduj ją za pomocą bondingu. Dowiedz się, na czym polega ten zabieg.
Rodzaje usług protetycznych – uzupełnienia
Protetyka to dziedzina, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Potrzeba posiadania pięknych zębów sprawia, że mamy do dyspozycji wiele typów uzupełnień

Rankingi

Znajdź najlepszych stomatologów

Nasi partnerzy: