Materiał Partnera

Na czym polega stomatologia ogólna?

Na czym polega stomatologia ogólna?

Zdrowie naszych zębów jest bardzo ważne. A stomatologia ogólna to podstawowa dziedzina stomatologii. Specjalizujący się w niej lekarze dentyści zajmują się leczeniem oraz profilaktyką chorób zębów i przyzębia. To właśnie do gabinetu stomatologicznego udajemy się, kiedy poczujemy silny ból zęba. Warto wiedzieć, co znajduje się w zakresie stomatologii ogólnej oraz czym dokładnie zajmuje się lekarz stomatolog.

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Lekarze, którzy za dziedzinę specjalizacji wybrali stomatologię ogólną (nazywaną także stomatologią zachowawczą), większość swojego czasu pracy spędzają na przyjmowaniu pacjentów zgłaszających się na wizyty kontrolne.  Bardzo ważne jest, by regularnie udawać się do centrum stomatologicznego (takiego jak np. Dental Centre w Luzinie), ponieważ tylko wtedy możemy być pewni, że przeprowadzane każdego dnia zabiegi higieniczne na naszych zębach i dziąsłach odnoszą oczekiwany skutek i naszym zębom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Lekarz dentysta jako jedyny jest w stanie dokładnie obejrzeć z bliska każdy ząb i dostrzec nawet najmniejsze objawy chociażby próchnicy czy innych chorób, które mogą pojawić się w naszej jamie ustnej. Zwyczajowo na wizyty kontrolne do dentysty powinno się uczęszczać co około pół roku.

W ramach wizyty kontrolnej stosuje się także profilaktykę chorób zębów. Można do niej zaliczyć takie zabiegi, jak:

  • piaskowanie,
  • skaling,
  • fluoryzacja,
  • lakowanie bruzd.

Leczenie choroby próchnicowej zębów

W ramach specjalizacji stomatologii zachowawczej stomatolog kształci się także w zakresie leczenia próchnicy. Jeśli w trakcie wizyty kontrolnej lekarz zauważy rozwijającą się na zębie próchnicę, niezwłocznie przechodzi do jej leczenia. Wyróżnia się 3 charakterystyczne etapy rozwoju próchnicy. W zależności od tego, na jakim etapie się znajduje, sposób leczenia może być inny.

Na początku próchnica widoczna jest jako niewielkie odwapnienie z białymi lub ciemnymi plamkami. W tym przypadku wystarczy jedynie zabieg remineralizacji polegający na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zęba i zabezpieczeniu go specjalnym preparatem z fluorem.

Kolejny etap to powstanie ubytku w zębie. W takim momencie niezbędne okazuje się mechaniczne opracowanie zęba, które nazywane jest potoczne borowaniem. Ma to na celu dokładne wyczyszczenie ubytku. Następnie ubytek wypełnia się plombą.

Ostatni, najgorszy etap próchnicy to moment, w którym bakterie poradziły sobie z zębiną i dotarły do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Towarzyszy temu silny ból, z którym pacjenci niezwłocznie udają się do stomatologa, jednak w tym momencie pomaga jedynie leczenie kanałowe.

Opracowanie:
Luzino, Robotnicza 1
tel. 58 678 25 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz