Hashimoto a ciąża. Co trzeba wiedzieć?

Hashimoto a ciąża. Co trzeba wiedzieć?

Wiele kobiet pragnie dziecka, ale zmaga się z problemem niepłodności. Zajście w ciążę przy Hashimoto jest możliwe, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli tarczyca nie będzie pracować prawidłowo, mogą pojawić się poważne kłopoty. Dowiedz się, jakie są zagrożenia w przypadku Hashimoto wykrytego w ciąży. Przeczytaj, jakie są objawy choroby i jak zajść w ciążę.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie zagrożenia niesie Hashimoto wykryte w ciąży?

Lekarze potwierdzają, że ciąża przy Hashimoto może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i płodu. Jeśli wystąpi ciężka niedoczynność, może dojść do poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Poza tym istnieje zagrożenie wzrostu ciśnienia krwi i anemii, a w nielicznych przypadkach zastoinowej niewydolności serca.

Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę podczas rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka, dlatego nieleczona lub nieprawidłowo leczona niedoczynność tarczycy może mieć poważne skutki w postaci upośledzenia. Jeśli leczenie choroby Hashimoto w ciąży przebiega prawidłowo, wówczas nie dochodzi do wystąpienia zaburzeń rozwojowych u noworodka.

Jak objawia się Hashimoto w ciąży? U kobiet obserwuje się:

  • przemęczenie
  • dekoncentrację
  • uczucie zimna
  • zaparcia
  • skurcze mięśni

Przeczytaj, jakie są jeszcze inne objawy Hashimoto.

Hashimoto a planowanie ciąży

U wielu kobiet nie pojawiają się jednak żadne niepokojące symptomy. Dlatego już na etapie planowania ciąży należy wykonać oznaczenie stężenia hormonu TSH. W szczególności powinny przeprowadzić takie badanie kobiety, u których:

  • stwierdzono guzki lub powiększenie tarczycy
  • zauważono kłopoty z niepłodnością
  • doszło do poronienia lub przedwczesnego porodu
  • w rodzinie były osoby, które cierpiały na choroby autoimmunologiczne

Podczas wizyty lekarz wykona badanie palpacyjne i w razie wątpliwości poza oznaczeniem stężenia TSH może zalecić wykonanie USG tarczycy i zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych.

Hashimoto i ciąża nie wykluczają się, jednak gdy okaże się, że u przyszłej matki występuje niedoczynność tarczycy, endokrynolodzy rekomendują odłożenie decyzji o poczęciu, aż do momentu uregulowania hormonów. Leczenie polega na podawaniu leków z lewotyroksyną.

Hashimoto a zajście w ciążę

Wiele kobiet zastanawia się, jak zajść w ciążę przy Hashimoto, ponieważ pojawiają się wówczas poważne problemy. Tarczyca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy szwankuje, mamy kłopoty z płodnością. Dochodzi do wzrostu prolaktyny odpowiedzialnej za owulację. Brak jajeczkowania stanowi przeszkodę w zajściu w ciążę. Z kolei jeśli dojdzie do ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia, a także pojawienia się u płodu wad rozwojowych.

Jak leczyć Hashimoto w ciąży?

Gdy kobieta zaszła w ciążę, a wcześniej była leczona lewotyroksyną, należy dobrać odpowiednią dawkę leku. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym i regularnie kontrolować stężenie hormonów. Może się zdarzyć, że dawkę trzeba będzie modyfikować kilkukrotnie. Często zaleca się suplementację jodu.

Podczas leczenia ważne jest nie tylko stosowanie leków, ale również wprowadzenie odpowiedniej diety. Dieta przy Hashimoto obejmuje rezygnację z glutenu, tłustego nabiału i ciężkostrawnych warzyw.

Należy pamiętać, że Hashimoto po ciąży nie minie. Po urodzeniu objawy niedoczynności tarczycy mogą się nawet zaostrzyć, dlatego niezbędne jest kontrolowanie stężenia TSH. Należy wiedzieć, że u niektórych kobiet choroba po raz pierwszy daje o sobie znać właśnie dopiero po porodzie. Czasami dochodzi do poporodowego zapalenia tarczycy, jednak najczęściej choroba ta całkowicie ustępuje. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży