9 niebezpiecznych skutków cukrzycy. Jakie są powikłania cukrzycy?

9 niebezpiecznych skutków cukrzycy. Jakie są powikłania cukrzycy?

Cukrzycy codziennie muszą mierzyć się z różnymi problemami. Jeśli także jesteś w tej grupie, musisz wiedzieć, jak groźne mogą być skutki cukrzycy dla organizmu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy powikłań i czym może skończyć się lekceważenie pierwszych symptomów. Sprawdź, czym są takie pojęcia jak hiperglikemia, retinopatia czy stopa cukrzycowa.

1. Hiperglikemia i kwasica cukrzycowa

Diabetolodzy wskazują, że jednym z groźnych powikłań cukrzycy jest hiperglikemia objawiająca się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Konsekwencją hiperglikemii może być zakwaszenie organizmu, do którego dochodzi wskutek pojawienia się ciał ketonowych. Kwasica ketonowa, zwana również kwasicą cukrzycową, objawia się złym samopoczuciem. Mogą pojawiać się bóle głowy, nudności i wymioty, a nawet omdlenia prowadzące do śpiączki.

2. Hipoglikemia

Przeciwieństwem hiperglikemii jest hipoglikemia, która charakteryzuje się tym, że poziom cukru we krwi jest poniżej normy. Przyczyną hipoglikemii może być podanie nieprawidłowej dawki leku bądź niestosowanie się do zasad diety. Typowe objawy to nagłe osłabienie, któremu towarzyszą niepokój oraz potliwość. Zbagatelizowanie tych sygnałów może doprowadzić do groźnej śpiączki cukrzycowej, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

3. Kłopoty z nerkami

W wyniku zaawansowanej cukrzycy może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odpowiadają za filtrowanie krwi w nerkach, co w konsekwencji przyczynia się do obniżenia wydolności tego narządu. W początkowej fazie nefropatii cukrzycowej chorzy skarżą się na opuchliznę wokół kostek (w wyniku zatrzymania wody w organizmie), nocne skurcze mięśni, suchą skórę, a także częstsze niż zwykle wizyty w toalecie. W zaawansowanej nefropatii cukrzycowej niezbędne są dializy, a często ostatnim ratunkiem jest przeszczep nerki.

4. Zaburzenia widzenia

Z powodu podwyższonego poziomu cukru może dojść do uszkodzenia naczyń siatkówki oka. Retinopatia cukrzycowa objawia się pogorszeniem wzroku – w polu widzenia pojawiają się plamy lub widzenie jest zamglone, może dojść do rozwoju zaćmy, a w najgorszym przypadku do utraty wzroku. Cukrzycy typu 1 oraz 2 powinni wykonywać regularne badania wzroku, m.in. badanie ostrości wzroku, OCT, a także badanie dna oka. 

5. Choroby serca i układu krążenia

Czynnikami ryzyka, które zwiększają pojawienie się takich powikłań, są nadciśnienie, brak ruchu, nadwaga, używki. Do najczęstszych chorób cukrzycowych związanych z pracą serca i układu krwionośnego należą:

  • niewydolność serca
  • miażdżyca
  • choroba wieńcowa
  • udar mózgu
  • atak serca

6. Uszkodzenie nerwów

Jednym ze skutków rozwoju cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie włókien nerwowych. Pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia i drętwienia dłoni oraz stóp, które dokuczliwe jest szczególnie w nocy. W wyniku zaawansowanej neuropatii dochodzi do zaburzenia pracy serca lub układu trawiennego. Ryzyko pojawienia się neuropatii cukrzycowej występuje u osób, które mają wysoki poziom trójglicerydów we krwi, a także są palaczami i nie stronią od alkoholu.

7. Stopa cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa jest często przyczyną uszkodzenia stóp. Stopa cukrzycowa dotyka osoby cierpiące zarówno z powodu cukrzycy typu 1, jak i 2. Uszkodzenie nerwów powoduje, że chory ma mniejsze czucie w stopach, dlatego trudniej zauważyć mu pojawiające się ranki. U cukrzyków wszelkie uszkodzenia skóry goją się wolniej i może dojść do rozwoju infekcji, a w konsekwencji owrzodzenia i martwicy.

8. Zaburzenia seksualne

Mężczyźni chorujący na cukrzycę typu 1 i 2 są narażeni na problemy z erekcją, które są wynikiem uszkodzenia nerwów, czyli neuropatii cukrzycowej. Również kobiety chorujące na cukrzycę cierpią z powodu zaburzeń seksualnych, których przyczyną są raczej czynniki psychologiczne niż biologiczne. Spadek libido czy bolesne stosunki spowodowane są pojawienie się zaburzeń lękowych i depresji, niską samooceną, a także obawą przed odrzuceniem. 

9. Choroby skóry

Skóra diabetyka jest bardziej wrażliwa i mniej odporna na wszelkie uszkodzenia, podrażnienia czy poparzenia słoneczne. Staje się sucha, mniej elastyczna, swędzi. U cukrzyków obserwuje się tendencję do zmian ropnych, wyprysków oraz łuszczenia. Choroby skóry towarzyszące cukrzycy to najczęściej infekcje bakteryjne i grzybicze.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz