Jakie są objawy Hashimoto?

Jakie są objawy Hashimoto?

Cały dzień odczuwasz zmęczenie i marzysz tylko, by się położyć? Widocznie masz masę obowiązków. Nie potrafisz się skupić i ważne sprawy wypadają ci z głowy? To pewnie kwestia wieku. Nagle szybko przybierasz na wadze? Z pewnością za dużo jesz i za mało ćwiczysz… Czy na pewno? Te i inne objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie! Dowiedz się, jak objawia się Hashimoto i jakich symptomów nie możesz nigdy bagatelizować.

Co to jest Hashimoto?

Hashimoto to choroba atakująca układ odpornościowy, który przestaje reagować prawidłowo. Choroba dotyka gruczołu, jakim jest tarczyca. Dochodzi do stanu zapalnego, jednak w wielu przypadkach chory nie odczuwa, że w jego organizmie zaczyna być coś nie tak. Utajone objawy prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń tarczycy, a produkcja hormonów zaczyna szwankować. Nadal nie ma wyraźnej odpowiedzi, skąd bierze się choroba Hashimoto. Wśród przyczyn wymienia się nadmierny stres oraz czynniki genetyczne.

Jak objawia się Hashimoto?

Osoby, które odczuwają przemęczenie, uważają, że przyczyną jest niezdrowy tryb życia lub natłok pracy, a gdy nagle przybierają na wadze, myślą, że powinny po prostu więcej się ruszać i jeszcze mniej jeść. Spadek energii wiele osób wiąże z wiekiem i bagatelizuje. Tymczasem warto się przebadać, by wykluczyć różne choroby.

Choroba nie w każdym przypadku przebiega tak samo. Lekarze dzielą objawy na miejscowe, czyli te związane ze zmieniającymi się rozmiarami tarczycy oraz objawy wynikające z niedoboru hormonów.

W niektórych przypadkach pierwszym objawem Hashimoto może być powiększenie tarczycy. Powstają tak zwane wole tarczycowe. Z czasem jednak gruczoł zmniejsza się i mogą powstać guzki. Zwykle chory nie skarży się wówczas na żaden ból.

W początkowej fazie choroby mogą pojawić się również inne objawy. Co powinno cię zaniepokoić? Koniecznie zgłoś się do przychodni, jeśli:

 • brakuje ci energii i odczuwasz wieczne przemęczenie
 • masz kłopoty ze snem
 • nie potrafisz się skupić
 • masz zmienne nastroje i stany depresyjne
 • twoja skóra staje się sucha i szorstka
 • masz problemy z wypadaniem włosów
 • twój poziom cholesterolu jest wysoki
 • tyjesz bez wyraźnego powodu
 • cierpisz na bóle stawów i mięśni
 • zaczynasz obficie miesiączkować
 • twoje miesiączki stają się nieregularne

Często zdarza się, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu wychodzą na jaw przy okazji badań wykonywanych z powodu dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nie są kojarzone z tą chorobą. U wielu kobiet, które miały kłopoty z zajściem w ciąże lub poroniły, diagnozuje się właśnie Hashimoto. Zawroty głowy czy trudności w oddychaniu niezwiązane z wysiłkiem również powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza endokrynologa, który skontroluje poziom hormonów.

Objawy Hashimoto mogą przebiegać z różnym nasileniem, od łagodnych symptomów po ciężkie. Stopień nasilenia związany jest z tym, jak długi był okres niedoczynności tarczycy oraz tym, w jakim stopniu doszło do niedoboru hormonów. Skutki mogą być dotkliwe, od niepłodności, przez choroby serca, po śpiączkę.

Co robić, gdy pojawią się objawy?

Wszelkie niepokojące objawy, które mogą być związane z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, nie mogą być nigdy bagatelizowane. Obowiązkowo wybierz się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wnikliwy wywiad i zleci badania. Zazwyczaj niezbędne jest sprawdzenie stężenia TSH. Takie badanie zaleca się wykonywać regularnie u osób, których bliscy cierpieli na Hashimoto lub inne choroby autoimmunologiczne. Badanie to wykonuje się również u kobiet planujących ciążę, ponieważ niedoczynność tarczycy może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i płodu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz