Materiał Partnera

Elektronika w nowoczesnym samochodzie

Elektronika w nowoczesnym samochodzie

Samochody poruszają się po drogach już od ponad stu lat. Chociaż zasada ich działania pozostaje niezmienna, ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję. Przyczynia się do tego powszechne stosowanie podzespołów elektronicznych w pojazdach – zarówno w celu poprawy komfortu, jak i bezpieczeństwa jazdy.

Skąd wzięły się komputery w samochodach?

Współczesne samochody sporadycznie już posiadają pod maską tradycyjne rozwiązania mechaniczne. Zazwyczaj mają je tylko pojazdy wyprodukowane wiele lat temu. Elektronika na dobre zagościła w autach, a komputer samochodowy to absolutnie podstawowy element.

Pojawienie się komputerów w pojazdach nie jest jedynie efektem postępu czy faktu wkraczania elektroniki w każdą dziedzinę naszego życia. To również skutek koniecznej troski o otaczające nas środowisko i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego?

Coraz większa liczba samochodów na drogach oznacza też większą emisję spalin. Zagrożenie zostało dostrzeżone przez Unię Europejską, która jeszcze w latach 80. wprowadziła ograniczenia emisji spalin dla pojazdów. Surowe normy wymusiły na producentach modyfikację pojazdów gaźnikowych, a w konsekwencji narodził się sterowany elektronicznie wtryskowy układ paliwa. To był pierwszy krok w kierunku wykorzystania elektronicznego sterowania do obsługi wielu różnych funkcji samochodów.

Czym steruje komputer samochodowy?

Komputer zazwyczaj kojarzy nam się ze sporej wielkości pudłem. Te samochodowe jednak wyglądem nie przypominają komputerów znanych z domów i firm – są mniejsze i wyspecjalizowane.

W nowoczesnych pojazdach pod ich kontrolą pozostaje wiele różnych systemów. Wśród nich znalazły się nawet takie detale, jak spryskiwacze reflektorów, których działanie jest inicjowane dzięki specjalnym czujnikom. Sterowniki elektroniczne kierują też takimi funkcjami, jak wtrysk paliwa, zapłon, turbodoładowanie, a także informują o zasysaniu powietrza, składzie spalin, obrotach silnika czy położeniu pedałów sprzęgła i gazu.

Zebrane informacje są analizowane i przekształcane w działanie, dzięki któremu uzyskuje się optymalne parametry jazdy. Poza układem napędowym, elektronika decyduje też o bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Większość pojazdów wyposażona jest już w systemy ABS i ESP, poduszki powietrzne, napinacze pasów, system kontroli trakcji ASR czy asystenta hamowania. Do najnowocześniejszych rozwiązań zalicza się automatyczne parkowanie. Wszystkie one są uzależnione od elementów elektronicznych.

Awarie i serwis elektroniki

Komputery samochodowe i inne elementy elektroniki samochodowej to rozwiązania nowoczesne, ale niepozbawione ryzyka awarii. Jak każdy element wyposażenia pojazdu, tak i one mogą zawieść. Wówczas pojawia się problem z naprawą.

Skomplikowany system nie jest dostępny dla przeciętnego mechanika z kanału w warsztacie, ale wymaga specjalistycznego oprzyrządowania i – co najważniejsze – wiedzy. Z uwagi na popularność takich rozwiązań, coraz więcej warsztatów samochodowych przystosowuje swoje usługi do oczekiwań klientów. Zalicza się do nich także firma Moto Naprawa. Mechanika. W. Kopański, dysponująca odpowiednim wyposażeniem, specjalistycznymi komputerami diagnostycznymi oraz doświadczeniem w naprawach elektroniki. W zakresie standardowych usług oferowanych przez warsztaty znajduje się między innymi diagnozowanie i naprawa komputerów samochodowych oraz podległych im układów (np. takich, jak immobilisery, systemy wspomagania parkowania, zestawy wskaźników, systemy wtrysku paliwa czy elektronika Diesla).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz