Artykuł sponsorowany

Jak najlepiej zadbać o układ hamulcowy? - oferta firmy Kłos

Jak najlepiej zadbać o układ hamulcowy? - oferta firmy Kłos

Zarówno sprawność auta, jak i pozytywny przebieg badania okresowego pojazdu w znaczniej mierze zależą od stanu, w jakim znajduje się układ hamulcowy. To jeden z podstawowych elementów każdego samochodu. Bezpieczeństwo kierującego, pasażerów oraz innych uczestników ruchu jest ściśle powiązane ze stanem tarcz, klocków czy też bębnów. Specjaliści z firmy Kłos odpowiadają, jak odpowiednio zadbać o hamulce oraz kiedy przystąpić do ich wymiany.

Co wchodzi w skład układu hamulcowego?

Osoby niezwiązane z branżą motoryzacyjną zazwyczaj postrzegają cały układ hamulcowy wyłącznie przez pryzmat tarcz oraz klocków, czyli komponentów, których głównym zadaniem jest zatrzymanie pojazdu w tempie wyznaczonym przez kierowcę. Jednak w rzeczywistości to zbiór ściśle powiązanych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo osób w pojeździe oraz poza nim. Najczęściej w ich skład wchodzą wspomniane klocki, tarcze, ale również pompa hamulcowa, serwo, tłoczki, szczęki, przewody lub cylindry. W samochodach starszych lub niższej klasy są to ponadto bębny.

Każdy z przedstawionych elementów jest zależny od kolejnego. Jedynie sprawne działanie wszystkich części to gwarancja komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa. Jak podkreślają specjaliści z firmy Kłos – zaniedbanie któregokolwiek z wymienionych komponentów może realnie wpłynąć na efektywność pozostałych. W przypadku większości z nich niezbędna okazuje się ocena specjalistów. Jednak sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego, wycieków lub grubości tarcz można dokonać samodzielnie i odpowiednio wcześnie zainterweniować.

Jakie są pierwsze objawy zużycia hamulców i kiedy warto podjąć się ich wymiany?

Codzienne użytkowanie samochodu w mieście pozwala na przejechanie nawet do 50 000 kilometrów. Szybka i energiczna jazda skraca żywotność hamulców do zaledwie 20 000 kilometrów. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów jest malejąca grubość okładziny tarczy hamulcowej lub klocków. W przypadku aut wyposażonych w czujniki zużycia samochód zakomunikuje o potrzebie ich wymiany. Jednak w większości przypadków trzeba samemu zaobserwować takie zjawisko. Kolejnymi z objawów są możliwość tzw. ściągania auta na boki, nieprzyjemne, metaliczne dźwięki lub zapach i pogorszenie efektywności hamowania. W skrajnych przypadkach może być to również zapadanie się pedału hamulca.

Mimo że płyn hamulcowy krąży w obiegu zamkniętym, to w zależności od wieku auta również należy sukcesywnie go wymieniać. Zaleca się, aby odbywało się to co 2 lub 4 lata. Jako kolejne istotne działanie, niezależnie od zakresu prac, określa się odpowietrzenie układu hamulcowego. To zabieg obowiązkowy w przypadku każdej ingerencji. Ma to na celu utrzymanie prawidłowego ciśnienia i jest niezbędne do pracy hamulców. Zapobiegając objawom zużycia układu hamulcowego, zapewniamy sobie oraz innym bezpieczną i komfortową podróż.

Poznaj ofertę firmy Kłos

Obserwując w swoim pojeździe jeden z wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do sprawdzonego warsztatu mechanicznego oraz weryfikację swoich wątpliwości. Być może zapobiegnie to awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę oraz pozwoli oszczędzić dodatkowe koszty.

Firma Kłos to specjalista w dziedzinie serwisu samochodów dostawczych i ciężarowych, oferując kompleksową obsługę – od rutynowych przeglądów, przez naprawy mechaniczne, serwis klimatyzacji, aż po wymianę opon. Wyróżnia się doświadczoną załogą mechaników oraz nowoczesnym sprzętem. Dodatkowo Kłos oferuje diagnostykę komputerową układów elektronicznych, naprawy silnika, skrzyni biegów i sprzęgła, obsługę układu hamulcowego, kierowniczego i wydechowego, sprzedaż części zamiennych oraz pomoc drogową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz