Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto grać z dzieckiem w piłkę nożną?

Dlaczego warto grać z dzieckiem w piłkę nożną?

Piłka nożna to jeden z ulubionych sportów Polaków. W każdym mieście, a nawet we wsi jest boisko, orlik lub chociaż mały teren z wyznaczonymi bramkami. Mnóstwo drużyn sportowych zaprasza na treningi dzieci w każdym wieku. Ale w piłkę nożną warto też grać 1:1 - dziecko, kontra rodzic. Jakie są korzyści?

Gra dobra dla ciała

Piłka nożna to sport angażujący całe ciało. To nie tylko sprawne i silne nogi, które biegają i kopią piłkę. Wspólna zabawa rodzica z dzieckiem polegająca na improwizowanym meczu gry w piłkę nożną to doskonały trening dla obojga, do którego nie trzeba się zmuszać.

Dzieci trenujące piłkę nożną są gibkie, a ich mięśnie i stawy bardziej elastyczne. Korzyścią, która za tym idzie nie jest wyłącznie brak problemów z wykonaniem głębokich skłonów, ale przede wszystkim odporność na urazy, które mogą pojawić się podczas zwykłej aktywności w ciągu dnia. Mięśnie są zdrowsze i silniejsze.

Wzmocnieniu ulegają też narządy wewnętrzne. Bieganie z piłką to idealny trening kardio, który zmusza serce i płuca do intensywniejszej pracy. Dzięki temu natlenia się cały organizm i poprawiają czynności związane z układem krwionośnym.

Dodatkowo poprawia się u dzieci przemiana materii. Aktualnie mamy do czynienia z epidemią otyłości u najmłodszych. Jedzą wiele rzeczy pełnych cukru, zbyt mało warzyw i owoców, a także niewiele się ruszają. Rozrywką dzieci staje się coraz częściej oglądanie bajek i granie na tablecie czy telefonie, a nie ruch na świeżym powietrzu. Wspólna zabawa rodzica z dzieckiem polegająca na podawaniu sobie piłki, bieganiu i probie strzelenia gola to możliwość na ustabilizowanie na odpowiednim poziomie bilansu kalorycznego i zapobieżenie tyciu u malucha.

Upust dla emocji

Dzieci nie potrafią sobie radzić ze swoimi emocjami i błahe dla dorosłych rzeczy potrafią wyprowadzić je z równowagi na długie godziny. Tablet czy telewizor tylko je zagłuszają i sprawiają, że kumulują się one w dziecku, stopniowo pogarszając jego samopoczucie. Każda aktywność ruchowa uwalnia endorfiny i dopaminę, odpowiedzialne za poczucie szczęścia i radości.

Nawiązywanie więzi

Nic tak nie poprawia relacji dziecko-rodzic, jak wspólna zabawa. A jeszcze lepiej, gdy odbywa się ona na świeżym powietrzu. Buduje to dobre wspomnienia, a także pozwala na obudzenie w dziecku pozytywnego ducha rywalizacji. Taką aktywnością może być właśnie gra w piłkę nożną 1:1.

Jak grać?

Koniecznie zainwestuj w porządną, profesjonalną piłkę do gry w "nogę". Kupisz taką np. w CSM Online. Jeśli masz ogród, skorzystaj z tej przestrzeni, rozwieszając linię między drzewami jako bramkę. Jeśli nie, idź z dzieckiem na lokalne boisko - często można je znaleźć przy placach zabaw. Ubierzcie wygodne, sportowe ubrania, koszulki z nazwiskami ulubionych piłkarzy. Rodzic staje na bramce, a dziecko próbuje strzelić mu gola. Nie musi to być kopanie goli z dużej odległości - możecie się "kiwać", zabierać sobie piłkę i biegać. Najważniejsze, aby te chwile sprawiły radość wam obojgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz