Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Tatry, Bieszczady czy Beskidy – w Polsce nie brakuje malowniczych pasm górskich. Niezwykłe szlaki sprawiają, że coraz popularniejsza staje się turystyka piesza oraz zdobywanie kolejnych szczytów. Każdy doświadczony podróżnik wie, że istotnym elementem ekwipunku podczas tego typu wędrówek, jest właściwe obuwie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się, jakie buty trekkingowe należy wybrać. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.       

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Obuwie trekkingowe, czyli jakie buty w góry wybrać?  

Zdarzyło Ci się spacerować po górach? Nawet jeśli nie, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że odpowiednie buty trekkingowe stanowią obecnie absolutną podstawę podczas wędrówek po szlakach turystycznych. Niestety wciąż pomimo nawoływań przewodników oraz ratowników wiele osób popełnia popularny błąd i próbuje zdobywać kolejne szczyty w codziennym obuwiu. Musisz pamiętać, że wierzchnie okrycie stóp do trekkingu powinno mieć określone cechy, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas pokonywania trudnego terenu.

Buty trekkingowe męskie i damskie powinny zapewniać:

  • Ochronę przed urazami: mało stabilne, twarde i często kamieniste podłoże wiąże się z podwyższonym ryzykiem odniesienia kontuzji. Przed wszelkimi otarciami czy mechanicznymi urazami mogą zabezpieczyć odpowiednio dobrane buty górskie (podobnie jak obuwie sportowe). Na przykład modele z wysoką cholewką mogą osłonić większą powierzchnię nogi.
  • Zabezpieczenie kostki: choć istnieje popularna opinia, że wysokie buty trekkingowe chronią nas przed skręceniem nogi czy innymi tego typu urazami, to zdecydowanie bardziej skuteczne może okazać się obuwie wyposażone w usztywniający piętę element. Takie modele nie tylko stabilizują kostkę, ale też amortyzują wstrząsy.    
  • Wodoodporność: warto od razu zaznaczyć, że cecha ta nie gwarantuje nieprzemakalności. Jest tylko pewnym zabezpieczeniem przed różnymi kaprysami pogody. Największą ochronę zapewnia w tym zakresie dobra membrana. Pamiętajmy, że ta dodatkowa warstwa może wpłynąć na inne parametry butów trekkingowych.
  • Oddychalność: cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku górskiego obuwia na lato. Jeśli zależy nam na dobrej cyrkulacji powietrza, to powinniśmy zakupić modele bez membrany ze wstawkami z siateczki czy przewiewnego materiału.  
  • Dobrą przyczepność: chociaż góry są różne i nie zawsze zdobywamy najwyższe szczyty, to przyleganie obuwia do nierównego podłoża jest wyjątkowo istotne. Tylko najlepsze buty trekkingowe mogą zapewnić odpowiednią przyczepność na wymagającym terenie. Górska podeszwa to podstawa przed wyjściem na szlak.   

Pamiętajmy, że nie istnieją uniwersalne buty trekkingowe. Większość z nich gwarantuje jednak termiczny komfort podczas każdej pory roku, odpowiednią osłonę oraz ochronę stóp przed nierówną nawierzchnią.  

przyczepność butów górskich

Na co zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe?

Zastanawiasz się, jakie buty trekkingowe do pieszych wędrówek kupić w sklepach obuwniczych? Oto kilka ważnych parametrów, które powinny determinować Twoją ostateczną decyzję:

Przeznaczenie obuwia górskiego

Bez względu na to, czy kupujesz męskie, czy damskie obuwie trekkingowe, jednym z najważniejszych pytań jest: modele za kostkę czy przed? Okazuje się, że zazwyczaj odpowiedź zależy od rodzaju nawierzchni, po której się poruszamy. Do wyboru mamy pod tym względem:

  • Niskie buty do trekkingu – warto postawić na modele lekkie, gdy planujemy wędrówki po lasach i prostych szlakach, bez większego obciążenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup niskiego obuwia, to powinniśmy unikać trudnych szlaków i powierzchni.  
  • Wysokie buty trekkingowe – typowe obuwie górskie jest ciężkie i wyposażone w wysoką cholewkę. Zapewnia w ten sposób dobrą stabilizację kostki, więc sprawdzi się na wszelkich wymagających terenach, całodniowych wyprawach i kilkudniowych podróżach.
  • Obuwie specjalistyczne – buty treningowe całoroczne wykorzystywane są podczas zdobywania wysokich pasm górskich. Są wyższe, dodatkowo ocieplane i wykonane z bardziej wytrzymałego materiału niż klasyczne modele.

Wysokość cholewki w butach trekkingowych

Od własnych upodobań i potrzeb zależy wybór odpowiedniej cholewki. Możesz zdecydować się zarówno na wariant wysoki, jak i niski.

Wiesz już, że wybierając się w bardziej wymagające trasy, musisz postawić na lepszą przyczepność, którą mogą zapewnić modele o wyższej cholewce. Ich niewątpliwą zaletą jest zwiększone podtrzymywanie kostki i ścięgna oraz zabezpieczenie przed wpadającymi przedmiotami. Minusem jest natomiast ograniczona wentylacja.

Decydując się na niską cholewkę w butach górskich, godzisz się z tym, że będą do nich wpadać małe kamyczki znajdujące się na trasie. W zamian za to uzyskasz dużą swobodę ruchów, lepszą wentylację i małą wagę. Wybieraj ten model, planując lżejsze trasy, na których nie spodziewasz się trudnych warunków i mocnych obciążeń.

wysokie buty trekkingowe

Rozmiar butów trekkingowych

Czy wiesz, że mierzenie butów trekkingowych jest wyjątkowo istotne? Taki rodzaj obuwia musi być większy od naszego rozmiaru i często również od modeli wybieranych na co dzień. A to wszystko dlatego, że wysokie temperatury, przebywanie na dużej wysokości oraz długie spacery sprawiają, że nasze stopy puchną.

Z tego powodu najlepiej zdecydować się na przymiarki obuwia trekkingowego późnym popołudnie lub wieczorem. Powinniśmy zaopatrzyć się również w sportowe skarpetki i wybrać model o około 0,5 cm większy od naszej stopy. Pamiętajmy, aby włożyć oba buty i wykonać w nich kilka manewrów np. przykucnięcie czy krótki spacer.  

Podejmując ostateczną decyzję, zwróć uwagę na czas użytkowania (buty trekkingowe letnie czy zimowe), ranking i opinie na temat poszczególnych modeli, cenę i jakość wykonania, podeszwę, membranę i powłokę oraz materiał. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniach do wędrówki po górach, to sprawdź, co zabrać ze sobą na trekking.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży