Dlaczego świnka w ciąży jest niebezpieczna?

Dlaczego świnka w ciąży jest niebezpieczna?

Świnka, chociaż z reguły niegroźna dla dzieci, może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Jeśli pojawi się w I trymestrze, zwiększa ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych płodu. Planujesz dziecko? Dowiedz się, jak zapobiegać śwince w ciąży, poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie zagrożenia wiążą się z nią dla ciebie i nienarodzonego maluszka.

Strony www Strony www

Jak rozpoznać świnkę?

Świnka to nagminne zapalenie przyusznic - choroba zakaźna występująca najczęściej u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Świnką można zarazić się drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym i używanie jego kubków, sztućców, czy picie z tej samej butelki.

To, jaki przebieg będzie miała świnka, zależy od ogólnej kondycji chorego i poziomu jego odporności. W większości przypadków jej przebieg jest łagodny, chociaż świnka w ciąży może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Chorobę nie zawsze łatwo rozpoznać. Objawy świnki mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Co powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę?

  • podwyższona temperatura
  • uczucie rozbicia i zmęczenie
  • dreszcze
  • ból w okolicach ślinianek
  • obrzęk szyi i ucha
  • uczucie suchości w ustach
  • nadwrażliwość na kwaśne pokarmy
  • ból przy przełykaniu i żuciu pokarmu.

Świnka w ciąży – jakie są zagrożenia?

Okres ciąży wiąże się z dużymi zmianami w organizmie, które sprawiają, że organizm kobiety jest bardziej narażony na ryzyko infekcji wirusowej. Ze względu na to, że infekcja może przejść bezpośrednio od matki do płodu, zachorowanie w ciąży może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Dla prawidłowego przebiegu ciąży istotne jest, w którym tygodniu nastąpiła infekcja. Świnka najbardziej niebezpieczna jest w I trymestrze. Wówczas może zwiększyć ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych płodu. U kobiet będących w II i III trymestrze choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg i nie stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka. Bez względu na to, w jakim okresie ciąży jest pacjentka, po zauważeniu pierwszych objawów choroby powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Szybkie leczenie może zahamować rozwój choroby i sprawić, że nie będzie miała ona złego wpływu na nienarodzonego maluszka.

Leczenie świnki w ciąży powinno odbywać się w przychodni specjalistycznej. Chora musi unikać kwaśnych potraw - najlepiej wybierać pokarmy lekkostrawne i niegorące. Ukojenie przyniesie również częste picie wody. Należy również unikać wysiłku i stosować ciepłe okłady na obrzękniętą szyję i ucho.

Jak zapobiegać śwince w ciąży?

Jeśli nie pamiętamy, czy w młodości chorowałyśmy już na świnkę, najlepszym sposobem zapobiegania chorobie będzie szczepionka. Należy jednak pamiętać, że zastrzyku nie wykonuje się u kobiet już spodziewających się dziecka, dlatego szczepienie powinno się wykonać przed planowanym zajściem w ciążę. Przez miesiąc po zabiegu niewskazane jest ponowne staranie się o dziecko.

Jeśli jesteśmy w ciąży, a w naszej rodzinie ktoś choruje na świnkę, starajmy się zachować dystans i unikajmy pocałunków z tą osobą. Pamiętajmy też, żeby nie korzystać z tych samych naczyń czy pić z tej samej butelki, co chory. Może to doprowadzić do zarażenia. Jeśli nie możesz izolować się od chorego, pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także