Materiał Partnera

Czym są aparaty ortodontyczne samoligaturujące?

Czym są aparaty ortodontyczne samoligaturujące?

Najlepszą metodą na pozbycie się wad zgryzu u dorosłych są niewątpliwie aparaty ortodontyczne, które nosi się na stałe. To one sprawią, że nasze zęby ułożą się w optymalny, symetryczny i estetyczny sposób. Pozwalają także zniwelować nawet poważne wady zgryzu. Jednym z typów stałych aparatów ortodontycznych są aparaty samoligaturujące. Pozwalają one uniknąć częstych wizyt u lekarza, a także skracają czas procesu ustawiania zębów.

Jak częste są wady zgryzu?

Mimo że wady zgryzu u dzieci do dwunastego roku życia możemy leczyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów – na NFZ – istnieje spora grupa rodziców, którzy się na to nie decydują. To niekorzystne zjawisko może doprowadzić do zaburzenia procesu żucia, a w niektórych przypadkach nawet do problemów z oddychaniem (przez obituracyjny bezdech senny). Nawet małe i niegroźne wady warto korygować od razu, by nie były powodem do wstydu lub dyskryminacji. Wydaje się to szczególnie ważne po zwróceniu uwagi na statystyki. W zależności od badania, na wady gryzu cierpi od czterdziestu do osiemdziesięciu procent dzieci. Nie trzeba też nikomu powtarzać, że osoby o krzywych zębach gorzej funkcjonują społecznie. Jeśli jednak nie zdążymy wyleczyć wad zgryzu u naszego dziecka, zapomnimy o tym, bądź pojawią się inne powody zaniechania działań ortodontycznych, w większości przypadków pozostają nam dość skomplikowane metody leczenia – za pomocą aparatów stałych. Te oferowane przez Ortodental. NZOZ. Bożena Hajduk dzielą się na kilka systemów oraz wariantów konstrukcyjnych. Jednym z nich są aparaty samoligaturujące.

Aparat ortodontyczny bezligaturowy

Aparat samoligaturujący, nazywany także bezligaturowym, jest wyjątkowy na tle innych aparatów stałych. Nie wymaga on bowiem stosowania ligatur – metalowy łuk aparatu ortodontycznego jest przymocowany do zamków bezpośrednio, przy pomocy specjalnej klapki, która znajduje się w zamku. Znika w tym przypadku kłopotliwa konieczność wymiany gumek, a leczenie trwa krócej. Ma to szczególne znaczenie dla tych z nas, którzy nie mogą sobie pozwolić na częste wizyty u lekarza. Niezależnie od tego, czy gonią nas obowiązki zawodowe czy też mieszkamy daleko od gabinetu – z aparatem samoligaturującym nie musimy martwić się o postępy w leczeniu. Oczywiście dobór metody leczenia powinien być ściśle dopasowany do naszych preferencji oraz możliwości – także zdrowotnych – dlatego decyzję co do niej warto powierzyć ortodoncie pracującemu w renomowanym gabinecie dentystycznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz