Artykuł sponsorowany

Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej

Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej

Każdy pacjent powinien poddawać się regularnym zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Wykonuje je dentysta podczas rutynowej wizyty stomatologicznej. Profilaktyka wiąże się z zadbaniem o szkliwo, oczyszczeniem zębów z osadów i kamienia. Na czym polegają poszczególne zabiegi? Na jakich zasadach opiera się profilaktyka stomatologiczna?

Cele profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobiegać chorobom zębów i przyzębia. Wiąże się ona z kilkoma zabiegami higienicznymi: piaskowaniem (usuwaniem osadu), skalingiem (usuwaniem kamienia nazębnego), fluoryzacją (lakierowaniem zębów), lakowaniem. Wszystkie wymienione procedury realizowane są przez przychodnię dentystyczną Platinum Dental z Bełchatowa.

Dzięki profilaktyce stomatologicznej i regularnym wizytom u dentysty będzie można uniknąć poważnych chorób zębów, a także zatroszczyć się o naturalny i estetyczny wygląd uzębienia.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z ich powierzchni (zarówno miejsc łatwo, jak i trudno dostępnych – bruzd, przestrzeni międzyzębowych) osadu i powierzchniowych przebarwień. Do zabiegu używa się piaskarki stomatologicznej. Urządzenie wytwarza strumień piasku stomatologicznego, powietrza i wody pod dużym ciśnieniem. Dentysta dociera do najtrudniej dostępnych miejsc uzębienia za pośrednictwem precyzyjnej końcówki piaskarki. Piaskowanie jest bezbolesne i bardzo skuteczne. Pozwala dobrze oczyścić zęby.

Na czym polega skaling?

Skaling polega na usuwaniu kamienia (twardych złogów) z powierzchni zębów za pomocą ultradźwięków. Owe złogi powstają na skutek mineralizacji płytki nazębnej, składającej się z bakterii, resztek pokarmowych i śliny. Skaling jest bezpiecznym zabiegiem. Za jego pomocą można wyeliminować nieprzyjemny zapach z ust. Przeciwdziała próchnicy i chorobom przyzębia.

Co to jest fluoryzacja?

Fluoryzacja (lakierowanie) polega na pokrywaniu zębów specjalnym preparatem, posiadającym dużą zawartość fluoru i wapnia. Zabieg zalecany jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonale chroni przed próchnicą i nadwrażliwością zębów. Ma na celu zabezpieczyć uzębienie przez wzmocnienie szkliwa. Fluoryzację wykonuje się najczęściej po piaskowaniu lub skalingu.

Czym jest lakowanie?

Lakowanie stosuje się zazwyczaj u dzieci. Zabieg polega na uzupełnieniu ewentualnych bruzd lub szczelin zębowych specjalnymi żywicami. Takie działanie pomoże zapobiec próchnicy (w naturalnych zagłębieniach zębowych z lakiem nie zbierają się resztki jedzenia, które są zazwyczaj pożywką dla bakterii).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz