Materiał Partnera

Co należy zrobić ze zużytymi akumulatorami?

Co należy zrobić ze zużytymi akumulatorami?

Akumulatory znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach elektrycznych i pojazdach. Samochody mają na wyposażeniu jeden tego typu element, dzięki któremu możliwe jest ich działanie. Najczęściej wykorzystuje się modele żelowo-ołowiowe oraz kwasowo-ołowiowe. Każdy z nich posiada jednak pewne granice, co oznacza, że po jego zużyciu konieczne jest kupno nowego.

 

Akumulator – co zrobić ze zużytym urządzeniem?

 

Zgodnie z przepisami, każdy akumulator, który jest zużyty lub uszkodzony, kategoryzowany jest jako złom. Dotyczy to w szczególności tych urządzeń, które w większości wykonane zostały z ołowiu. Jednak samemu bardzo trudno oszacować ile tego materiału znajduje się faktycznie w posiadanym sprzęcie. Warto zaznaczyć, że każdy tego typu sprzęt posiada przynajmniej kilka kilogramów ołowiu. Co zatem zrobić ze starym akumulatorem? Jego właściciele mają dwie możliwości:

  • pozostawienie starego modelu w sklepie, w którym kupują nowy,
  • oddanie go do skupu złomu.

 

W pierwszym przypadku można mówić o najłatwiejszej drodze pozbycia się starego sprzętu – kupując nowy, stary akumulator pozostawia się po prostu w sklepie. Jednak oddając go na skup, można dodatkowo liczyć na zwrócenie kosztów, jakie przeznaczyło się na zakup nowego. 

Specjalista z firmy SKUP ZŁOMU MŁODZIESZYN zauważa: Skupy złomu skupują przeważnie wszystkie rodzaje akumulatorów, niezależnie czy jest to model żelowo-ołowiany, czy kwasowo-ołowiany. Cena za zużyty sprzęt, jaką można uzyskać na skupie, uzależniona jest przede wszystkim od cennego kruszywa, które znajduje się w jego wnętrzu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zużyte akumulatory powinno oddawać się wyłącznie do sprawdzonych skupów. Nie tylko można liczyć w takim miejscu na uczciwą wycenę, ale przede wszystkim na odpowiednie składowanie i utylizację zużytego wyposażenia, co jest niezwykle istotne.

 

Wnętrze akumulatora – odpowiednie składowanie jest najważniejsze

Akumulator jest niebezpieczny dla środowiska, jeżeli nie jest odpowiednio składowany. W jego wnętrzu znajdują się bardzo szkodliwe substancje, takie jak:

  • kwas siarkowy,
  • ołów,
  • rtęć,

Zewnętrzna część wykonana jest ze specjalnego stopu materiałów, które zapewniają szczelną izolację od jego wnętrza, a dzięki temu odpowiednie bezpieczeństwo dla człowieka oraz środowiska. W przypadku mocnego uszkodzenia akumulatora (np. podczas wypadku) czy nieodpowiedniego składowania – znajdujące się we wnętrzu substancje mogą przedostać się do otoczenia. Mają one bardzo negatywny wpływ – zakłócają rozwój roślin, zaburzają także różnego rodzaju procesy, jakie zachodzą w środowisku wodnym.

 

Postępuj rozsądnie z akumulatorami!

 

Należy pamiętać, aby nie wyrzucać zużytych akumulatorów do koszy na śmieci lub, co gorsza pozostawiać ich na skraju lasu, z czym wciąż można się spotkać. Należy oddać je w sklepie podczas kupna nowego lub jeżeli chce się zarobić na starym sprzęcie – oddać je do odpowiedniego skupu złomu. To jedyne właściwe rozwiązania.

 

Oceń artykuł (5)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz