Dowiedz się więcej...

Papier, metale, tworzywa sztuczne... to tylko kilka spośród szerokiej gamy materiałów, które nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Zastosowanie surowców wtórnych przynosi całą moc zalet, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i korzyści finansowych. Wykorzystując po raz kolejny miedź z kabli, zużyte kartki papieru czy plastik, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na utylizacji odpadów, oraz produkcji i pozyskaniu surowców pierwotnych.

To jednak nie wszystko. Recykling przynosi bardzo duże korzyści dla naszego środowiska naturalnego. Przetwarzanie surowców bowiem ma znacznie mniej negatywny wpływ na przyrodę niż tworzenie nowych. Zyskuje więc na tym zarówno klient, jak i producent.

Chcesz poznać bliżej rynek surowców wtórnych, dowiedzieć się, na czym polega recykling i jak firmy mogą dbać o ochronę środowiska? W tym serwisie znajdziesz wszystkie przydatne informacje, począwszy od rankingu najlepszych firm na rynku surowców wtórnych, przez słowniczek pojęć, cenniki i znacznie więcej. Sprawdź już teraz i bądź na bieżąco!

Surowce wtórne

Złom metali, np. stali bądź metali nieżelaznych, makulatura, kable, szkło, tworzywa sztuczne, a nawet akumulatory czy elektroniczne płytki ze sprzętu RTV czy AGD... wszystko to może zostać przetworzone i użyte po raz kolejny. To rozwiązanie korzystne pod wieloma względami: zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

By możliwe było ponowne wykorzystanie surowców, należy je w odpowiedni sposób składować i segregować. Dlatego też coraz większy nacisk kładziony jest na segregację odpadów domowych oraz przemysłowych. Dzięki niej odzyskanie szkła, metali czy tworzyw sztucznych staje się o wiele prostsze i tańsze.

Surowce wtórne można wyrzucić do specjalnie przygotowanego pojemnika bądź jeśli chcesz na tym zyskać jeszcze więcej, samodzielnie oddać do skupu złomu czy makulatury. Jeśli nie wiesz, gdzie - sprawdź nasz ranking firm z branży surowców wtórnych i znajdź partnera na miarę swoich potrzeb!

Recykling

Recykling to inaczej ponowne przetworzenie surowców i włączenie ich do obiegu. Metoda ta służy zarówno ochronie środowiska naturalnego, jak i zmniejszeniu kosztów użycia wszelkiego typu materiałów. Recyklingowi poddać można niemal wszystkie surowce - począwszy od papieru, przez metal, szkło, aż po tworzywa sztuczne.

Jak pokazują badania, recykling to najskuteczniejsza metoda pozbywania się odpadów z gospodarstw domowych. Odpowiednio posegregowane śmieci nie trafiają na wysypisko, gdzie będą się rozkładać przez lata (w przypadku tworzyw sztucznych - nawet stulecia), a do ponownego wykorzystania. Stąd segregacja odpadów wiąże się z niższymi kosztami ich wywozu i utylizacji.

Recykling stwarza również duże możliwości na rynku przemysłowym. Firmy z branży papierowej, metalurgicznej czy związanej z tworzywami sztucznymi, wykorzystując surowce wtórne pozyskane w procesie recyklingu, zyskują podwójnie: zmniejszają koszt produkcji, jak i korzystają z różnorodnych ulg podatkowych i innych tego typu zniżek dla firm odpowiedzialnych środowiskowo.

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska stała się w XXI wieku jednym z priorytetów działalności człowieka. Doba industrialna, rozpoczęta niemal dwieście lat temu, przyniosła nam niezliczoną ilość korzyści i udogodnień. Jednak intensywne zużycie paliw kopalnianych, emisja spalin czy gazów cieplarnianych, poważnie wpłynęła na stan otaczającej nas przyrody. Dziś zatem, prowadząc działalność przemysłową z większą odpowiedzialnością podejmujemy kroki, by zmniejszyć negatywne skutki środowiskowe.

Branża związana z ochroną środowiska rozwija się dynamicznie, a specjalistów, którzy zajmują się ocenianiem m.in. skutków środowiskowych planowanej działalności, przybywa z roku na rok. Analizy, ekspertyzy i konsultacje są niezbędne przy rozpoczynaniu inwestycji wszelkiego typu.

Dobry specjalista w zakresie ochrony środowiska wskaże rozwiązania, które uczynią Twoją działalność bardziej ekologiczną, a przy tym opłacalną z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli szukasz najlepszych fachowców, sprawdź nasze rankingi branżowe i znajdź dobrego partnera!

Artykuły

Od czego zależy cena złomu?
Cena złomu jest zależna od kilku równie ważnych czynników. Decyduje on niej właściciel samego skupu, trendy rynkowe, ilość, stan tego surowca i rodzaj metalu.
Wiele typów makulatury skupowanych przez firmę Kormet
Skup Kormet przyjmuje od swoich klientów makulaturę różnego rodzaju: zarówno w postaci książek, jak i ulotek, gazet, katalogów czy nawet tektury falistej.
Recykling – to się opłaca!
Dzięki recyklingowi możemy wytwarzać coś z niczego – czyli zupełnie nowe produkty z dawnych odpadów. Dlaczego recykling jest aż tak ważny? Przekonaj się!
Korzyści wynikające z segregacji odpadów
Segregacja odpadów pełni bardzo ważną rolę w oczyszczaniu środowiska naturalnego z przy okazji stwarza możliwości ponownego ich wykorzystania.
Zużyte katalizatory, czyli pomysł na biznes z ekologią w tle
Jak duże jest znaczenie i wpływ recyklingu katalizatorów na środowisko? Kto prowadzi skup zużytych katalizatorów i w jaki sposób urządzenia są wyceniane?
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Jeśli zależy Ci na dobru środowiska, a także na własnym zdrowiu, oddaj akumulator do skupu złomu. Kliknij i dowiedz się, dlaczego jest to tak bardzo ważne!
Jak pozbyć się problematycznych odpadów? Wywóz zepsutej żywności i padłych zwierząt
Niektóre odpady są szczególnie problematyczne.Padłe zwierzęta, odpady z ubojni czy przeterminowana żywność, to śmieci, których wywóz wymaga specjalnego sprzętu
Recykling metali kolorowych – dlaczego jest aż tak istotny?
Skupy złomu mogą zaoferować swoim klientom bardzo korzystne warunki cenowe na skupowane metale. Warto zaufać w tej kwestii najbardziej doświadczonym fachowcom.

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy recyklingowe