Dowiedz się więcej...

Papier, metale, tworzywa sztuczne... to tylko kilka spośród szerokiej gamy materiałów, które nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Zastosowanie surowców wtórnych przynosi całą moc zalet, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i korzyści finansowych. Wykorzystując po raz kolejny miedź z kabli, zużyte kartki papieru czy plastik, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na utylizacji odpadów, oraz produkcji i pozyskaniu surowców pierwotnych.

To jednak nie wszystko. Recykling przynosi bardzo duże korzyści dla naszego środowiska naturalnego. Przetwarzanie surowców bowiem ma znacznie mniej negatywny wpływ na przyrodę niż tworzenie nowych. Zyskuje więc na tym zarówno klient, jak i producent.

Chcesz poznać bliżej rynek surowców wtórnych, dowiedzieć się, na czym polega recykling i jak firmy mogą dbać o ochronę środowiska? W tym serwisie znajdziesz wszystkie przydatne informacje, począwszy od rankingu najlepszych firm na rynku surowców wtórnych, przez słowniczek pojęć, cenniki i znacznie więcej. Sprawdź już teraz i bądź na bieżąco!

Surowce wtórne

Złom metali, np. stali bądź metali nieżelaznych, makulatura, kable, szkło, tworzywa sztuczne, a nawet akumulatory czy elektroniczne płytki ze sprzętu RTV czy AGD... wszystko to może zostać przetworzone i użyte po raz kolejny. To rozwiązanie korzystne pod wieloma względami: zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

By możliwe było ponowne wykorzystanie surowców, należy je w odpowiedni sposób składować i segregować. Dlatego też coraz większy nacisk kładziony jest na segregację odpadów domowych oraz przemysłowych. Dzięki niej odzyskanie szkła, metali czy tworzyw sztucznych staje się o wiele prostsze i tańsze.

Surowce wtórne można wyrzucić do specjalnie przygotowanego pojemnika bądź jeśli chcesz na tym zyskać jeszcze więcej, samodzielnie oddać do skupu złomu czy makulatury. Jeśli nie wiesz, gdzie - sprawdź nasz ranking firm z branży surowców wtórnych i znajdź partnera na miarę swoich potrzeb!

Recykling

Recykling to inaczej ponowne przetworzenie surowców i włączenie ich do obiegu. Metoda ta służy zarówno ochronie środowiska naturalnego, jak i zmniejszeniu kosztów użycia wszelkiego typu materiałów. Recyklingowi poddać można niemal wszystkie surowce - począwszy od papieru, przez metal, szkło, aż po tworzywa sztuczne.

Jak pokazują badania, recykling to najskuteczniejsza metoda pozbywania się odpadów z gospodarstw domowych. Odpowiednio posegregowane śmieci nie trafiają na wysypisko, gdzie będą się rozkładać przez lata (w przypadku tworzyw sztucznych - nawet stulecia), a do ponownego wykorzystania. Stąd segregacja odpadów wiąże się z niższymi kosztami ich wywozu i utylizacji.

Recykling stwarza również duże możliwości na rynku przemysłowym. Firmy z branży papierowej, metalurgicznej czy związanej z tworzywami sztucznymi, wykorzystując surowce wtórne pozyskane w procesie recyklingu, zyskują podwójnie: zmniejszają koszt produkcji, jak i korzystają z różnorodnych ulg podatkowych i innych tego typu zniżek dla firm odpowiedzialnych środowiskowo.

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska stała się w XXI wieku jednym z priorytetów działalności człowieka. Doba industrialna, rozpoczęta niemal dwieście lat temu, przyniosła nam niezliczoną ilość korzyści i udogodnień. Jednak intensywne zużycie paliw kopalnianych, emisja spalin czy gazów cieplarnianych, poważnie wpłynęła na stan otaczającej nas przyrody. Dziś zatem, prowadząc działalność przemysłową z większą odpowiedzialnością podejmujemy kroki, by zmniejszyć negatywne skutki środowiskowe.

Branża związana z ochroną środowiska rozwija się dynamicznie, a specjalistów, którzy zajmują się ocenianiem m.in. skutków środowiskowych planowanej działalności, przybywa z roku na rok. Analizy, ekspertyzy i konsultacje są niezbędne przy rozpoczynaniu inwestycji wszelkiego typu.

Dobry specjalista w zakresie ochrony środowiska wskaże rozwiązania, które uczynią Twoją działalność bardziej ekologiczną, a przy tym opłacalną z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli szukasz najlepszych fachowców, sprawdź nasze rankingi branżowe i znajdź dobrego partnera!

Artykuły

Znaczenie symbiotycznych oddziaływań przyrody i człowieka
Dobre relacje człowieka z naturą mogą okazać się bardzo przydatne i pożądane w codziennym funkcjonowaniu świata
Na czym polega recykling plastiku?
Odpady z tworzyw sztucznych to świetne źródło materiału do ponownego wykorzystania. Jak przebiega proces recyklingu plastiku z butelek PET, zderzaków itp.?
Z jakich elementów składa się wiosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazow i pyłów do powietrza?
Twoja instalacja emituje do otoczenia pewne substancje? Sprawdź, jak wygląda wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub płynów do powietrza.
W jaki sposób firmy powinny gospodarować odpadami z tworzyw sztucznych?
Odpady poprodukcyjne z tworzyw sztucznych mogą być ponownie przetwarzane. Zajmują się tym firmy recyklingowe – sprawdź, jakie są zalety współpracy z nimi!
Ekologiczny brykiet - postaw na wyższy poziom grillowania
Ekologiczny brykiet grillowy to doskonały materiał opałowy, powstałe z całkowicie naturalnych składników, który nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.
Recykling miedzi – dlaczego rola skupów złomu jest tak istotna?
Ze względu na wyjątkowe właściwości chemiczne i fizyczne miedź cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Sprawdź ofertę przygotowaną przez skup złomu Waks!
Wyroby powstałe z przetwarzania surowców wtórnych
Przetwórstwo surowców wtórnych jest dziedziną niezwykle ważną dla gospodarki i środowiska. Wyroby powstające w ten sposób to m.in. rury, blachy, pręty metalowe.
Jak skupy złomu przyczyniają się do ochrony środowiska?
Skup złomu jest miejscem, gdzie gromadzi się zużyte produkty, a następnie przywraca je do ponownego użytku. Jak skupy złomu wpływają na ochronę środowiska?

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy recyklingowe