Artykuł sponsorowany

Na czym polega montaż zbiornika sorbentu

Na czym polega montaż zbiornika sorbentu

Sorpcja to zjawisko fizyczne polegające na tym, że jedna substancja jest pochłaniana przez drugą. Tę, która ma właściwości pochłaniające, nazywamy sorbentem. Sorbenty są szeroko stosowane w przemyśle, gdzie konieczna jest sorpcja np. produktów ubocznych powstałych w czasie procesów chemicznych. Jak działają sorbenty, jaką postać przybierają i na czym polega montaż zbiornika sorbentu?

Rodzaje sorbentów

Sorbentami nazywamy substancje, które chłoną płyny, gazy, opary ciał stałych lub substancje rozpuszczone w cieczy. Aby materiał miał właściwości chłonne, musi być porowaty. Według kryteriów handlowych wyróżnia się kilka typów sorbentów. Jakie to typy? O to zapytaliśmy przedstawiciela firmy Valeriia, która specjalizuje się w budowie zbiorników sorbentów.

Typ sorbentu dostosowuje się do rodzaju substancji, która ma być pochłaniana. W zależności od charakteru produkcji może to być jedna substancja lub więcej. Wyróżniamy sorbenty olejowe, które wchłaniają produkty ropopochodne i oleje, sorbenty chemiczne pochłaniające różnego rodzaju substancje, w tym niebezpieczne, oraz sorbenty uniwersalne, które przyjmują wszelkie ciecze.

Sorbenty mogą przybierać rozmaite formy. Najczęściej stosuje się granulaty, jednak w użyciu są także takie wykonane z włókniny, która nasiąka pochłanianą substancją.

Montaż zbiornika sorbentu

Zbiorniki sorbentów są konieczne wszędzie tam, gdzie w procesach produkcji i przetwórstwa powstają ciecze lub gazy stanowiące odpad niebezpieczny dla środowiska. Pochłanianie szkodliwych substancji, które rozmaite gałęzie przemysłu produkują w dużych ilościach, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa środowisku. W szczególności dotyczy to przemysłu: chemicznego, petrochemicznego, farmaceutycznego, nawozowego czy spożywczego.

Aby produkty uboczne można było składować w bezpieczny sposób, korzysta się ze zbiorników sorbentów. Są to dużych rozmiarów zbiorniki o kształcie cylindra. Montaż tak dużego elementu jest skomplikowany i wymaga wykwalifikowanej ekipy.

Zbiornik sorbentu jest montowany na znacznej wysokości. Dzięki temu późniejsze opróżnianie jest łatwe. Aby zbiornik znajdował się na odpowiednim poziomie, musi być zamocowany na wytrzymałym stelażu, który przypomina cylindryczne rusztowanie o bardzo grubych i solidnych belkach. Wzniesienie podstawy jest pierwszym etapem montażu zbiornika. Następnie przy użyciu dźwigu na tej podstawie umieszcza się dolną część zbiornika. Ma ona kształt stożka skierowanego wierzchołkiem w dół. Wierzchołek znajduje się na niewielkiej wysokości nad podłożem. Potem na spodniej części montuje się centralną, cylindryczną. Ostatni etap to umieszczenie pokrywy i montaż drabinki umożliwiającej późniejsze prace przy zbiorniku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz