Artykuł sponsorowany

Remonty a ochrona środowiska

Remonty a ochrona środowiska

W ostatnich latach, w wielu miejscach w Polsce, prowadzone są na szeroką skalę prace termomodernizacyjne, które same w sobie są bardzo pożyteczne. Dzięki termoizolacji z budynku ucieka mniej ciepła, a to pozwala zmniejszyć zużycie energii a tym samym obniżyć koszty ponoszone przez mieszkańców. Jednak gdy prowadzone są nieprawidłowo, powodują zniszczenie ptasich lęgów lub utratę zajmowanych dotychczas siedlisk lęgowych.

Prawna ochrona ptaków

Planując tak poważną inwestycję jak remont czy docieplanie budynku, należy z odpowiednim wyprzedzeniem rozważyć wszelkie aspekty prawne, tak wynikające z prawa budowlanego, jak i prawnej ochrony przyrody. Postępowanie zgodne z prawem jest obowiązkiem zarówno inwestora, właściciela, czy zarządcy, jak i wykonawców. Wszelkie przypadki łamania zakazów stanowią wykroczenie z art. 131 ustawy o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 142) i są z urzędu ścigane przez Policję.

Przed remontem np. termomodernizacją budynków należy wykonać monitoring ornitologiczny, określając ewentualne siedliska chronionych gatunków ptaków. Bardzo ważne jest, aby został on przeprowadzony w okresie, kiedy poszczególne gatunki faktycznie będą obecne na danym obiekcie.

Przykładowo, jerzyki przylatują do Polski zwykle dopiero na początku maja, od razu przystępują do lęgów, a opuszczają nasz kraj już w II połowie sierpnia.

Podczas remontu domu, w którym ptaki zakładają lęgi, konieczne  jest dostosowanie czasu i sposobu prowadzenia prac do wymagań ochronnych ptaków, wynikających z ich zwyczajów, zgodnie z § 10 pkt 4 lit. h Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. z 2016 r., poz.2183).

Zadanie ornitologa

Zadaniem ornitologa jest określenie:

  • czy w budynku gniazdują ptaki a jeśli tak, to gdzie i w jakiej liczbie,

  • zy obecne są miejsca, w których ptaki mogą się potencjalnie zagnieździć,

  • akich metod należy użyć dla zapewnienia braku zwierząt w budynku w momencie rozpoczęcia prac,

  • jakie działania zastępcze można zastosować.

Interwencja

W przypadku zauważenia prowadzenia czynności, które zagrażają ptakom, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z zarządcą budynku i przedstawić sytuację. Ta sama informacja powinna zostać przekazana zarządcy pisemnie, z potwierdzeniem odbioru i datą na kopii. Informację o zagrożeniu dla ptaków należy dodatkowo przesłać listem poleconym do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz